PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SKOBČEVKA - Melopsittacus undulatus

Go down

SKOBČEVKA - Melopsittacus undulatus Empty SKOBČEVKA - Melopsittacus undulatus

Objavlja  Maja Tor 05 Maj 2009, 11:33

SKOBČEVKA (Melopsittacus undulatus)

SKOBČEVKA - Melopsittacus undulatus Img026


Izvor: Ta vrsta papige prihaja iz Avstralije.

Velikost: Skobčevke v dolžino merijo povprečno okoli 18 cm, tekmovalne standard papige pa so večje in tudi težje - okoli 24 cm.

Življenjska doba: Življenjska doba skobčevk je nekje do 10 let, vendar so primerki, ki so uspeli priti tudi do 15 let.

Barve: Skobčevke lahko danes najdemo v veliko barvnih različicah, razen črnih in rjavih. Najpogosteje so to zelene in modre v vseh barvnih odtenkih, pogosto vidimo tudi bele in rumene, redkeje pa vijoličaste, albino (bele papige z rdečimi očmi), lutino (rumene papige z rdečimi očmi), cimetaste, lisaste in opali. V zadnjem času pa naj bi se pojavljaje tudi rdeče skobčevke.

Karakter: Skobčevka je dobrodušna, igriva ptica, ki ni preveč glasna. Za preganjanje dolgčasa potrebuje igrala v svoji kletki (gugalnice, veje, zvončke, ogledala). Je prijazna ptica, ki ni agresivna do drugih vrst ptic in ne uničuje kletke. Dobro oponašajo govor in zvoke, samci bolje kot samičke.

Hrana: Te papige so glede hrane zelo nezahtevne. Kot osnovo jim moramo nuditi semensko mešanico za male papige, ki je sestavljena iz belega ali rdečega prosa, luščenega ovsa, svetlega semena ter manjše količine konoplje. Kot poslastico jim lahko ponudimo bar, katerega lahko kar celega obesimo v kletko. Redkeje (1x na dva tedna) jim ponudimo jajčno mešanico, minerale in vitamine. Večkrat tedensko lahko dobijo tudi manjše koščke sadja in zelenjave. Sveža voda pa seveda mora biti vedno na razpolago.

klicaj Primerna hrana: jabolka, hruške, pomaranče, ananas, banane, grozdje, češnje, suhe fige, dateljni; korenje, koruza, špinača, paradižnik, solata, regrat, peteršilj
klicaj Neprimerna hrana: avokado, ohrovt, cvetača, zelje, fižol, mleko, čokolada

Kletka: Velika mora biti najmanj 50cm × 30cm × 50cm, za eno papigo - več je seveda bolje. Obvezno mora vsebovati posodo za hrano in vodo, sipino kost in seveda palčke na katerih lahko pitca stoji (naravne so boljše kot plastične). Za steljo lahko uporabimo pesek, lesne ali koruzne brikete. Nikar pa ne pozabimo na igrala (gugalnica, lestvica, zvonček), ki bodo ptici dala veliko veselja, vendar bodite pozorni, da z njimi ne pretiravate in ne "kradete" preveč prostora v kletki. Pomembno je tudi, da kletka stoji v prostoru, kjer se največ zadržujete, da ni na prepihu ali direktnem soncu in stran od električnih naprav.

Nega: Potrebno je poskrbeti za zadosti veliko kletko ali gibanje iz kletke (prosto letenje), drugače se ptice hitro polenijo in poredijo. Pozorni moramo biti tudi na kremplje, ki jih je treba redno striči. Enkrat tedensko svoji skobčevki ponudimo vodo za kopanje (v kopalnici za na/v kletko).

Ločevanje spolov: Po barvi teh papig ne moremo ločiti, saj so samčki enakih barv kot samičke, zato spola ločujemo po nosni kožici oz. voščenici - pri samčkih je ta od svetlo do kobaltno modre barve (pri albino in lutino primerkih imajo voščenice rožnate barve), pri samičkah pa od svetlo do temno rjave barve. Samičke so nežnejše oz. manjše zgradbe kot samčki.

Razmnoževanje: Skobčevke spolno dozorijo pri 9 mesecih starosti. Po uspešni paritvi samička zleže 4-8 jajčk in jih vali 18-20 dni. Ker so skobčevke duplarke, jih moramo omogočiti valilnico. Gnezda si ne gradijo, zato ni potrebno dajati gnezdilnega materiala v kletko. V valilnico lahko damo za nekaj prstov debelo plast lesnih oblancev, da si samica uredi jamico v tistem kotu valilnice, ki ji najbolj odgovarja. Valilnica mora biti dovolj prostorna in ne prevelika ali premajhna. Obstaja veliko tipov valilnic in dimenzij. Valilnice so lahko navpične ali vodoravne. Mere naj bi bile višina 20 cm, širina 15 cm in globina 20 cm. Mere pa so lahko tudi malo manjše ali malo večje. Odprtina naj bo premera okrog 3 – 5 cm odvisno od velikosti skobčevk, včasih je tudi 5 cm preozko za razstavne skobčevke.

Skobčevke nimajo določenega letnega časa za razmnoževanje, tako kot nekatere ptice, ki se začnejo pariti, ko pride pomlad. Za razmnoževanje skobčevk je dovolj že, da na kletko obesimo primerno valilnico. Ker so skobčevke družabne ptice in se družijo v velikih jatah, za razmnoževanje potrebujemo najmanj dva para skobčevk. Seveda razmnoževanje uspe tudi z enim samim parom, vendar je to bolj redko.


Prednosti: So poceni ptice, nega in hrana sta preprosti, hitro se udomačijo, že pri mladi ptici lahko določimo spol, so dobre govorke, zelo odporne, imajo dosti barvnih mutacij. Papige skobčevke so idealne ptice za v kletko in za gojitelja začetnika


Nazadnje urejal/a Maja Tor 01 Jun 2010, 22:35; skupaj popravljeno 1 krat
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu