PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-)

2 posters

Go down

Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-) Empty Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-)

Objavlja  Ronja Sob 12 Maj 2012, 02:12

Dragi forumaši in forumaške!

Že nekaj časa razmišljam, da bi pripravila par seznamov oz. osnovnih pojasnil glede različnih vprašanj, ki se pojavljajo vsakemu skobčeljubcu:
- prehrana skobčevk (npr. katero zelenjavo oz. sploh kaj vse lahko jedo in česa ne smejo),
- kako naredimo zanje primerne igrače iz lesa (in katere vrste lesa ustrezajo),
- katere sobne rastline so zanje škodljive,
- vse o kletkah in volierah,
- kaj je treba vedeti o najpogostejših boleznih in o primernem veterinarju (tu bi bila zelooo zaželena pomoč kakšnega medicinca ;-))
- in še in še.

Marsikateri odgovor na ta vprašanja je sicer možno izbrskati iz posameznih vprašanj in odgovorov, da pa bi imeli sedanji in bodoči člani foruma takoj pregledno pred seboj in "na dosegu roke", kar bi jih zanimalo, se mi ne zdi slabo, če bi odprli samo temu namenjene teme.
Večkrat sem že omenila, da prebiram nemške forume (recimo birds-online.de, svojega najljubšega welli.net - me veseli, Boba, da si tudi ti zadovoljna z njim!! - sittiche.de ...) - skratka, od nekaterih sem dobila dovoljenje, da lahko kar prevedem njihove sezname. ☀

Ker pa je tega zelo veliko, bi prosila vse, ki bi bili pripravljeni sodelovati pri prevajanju že obstoječih seznamov iz nemščine ali morda sestavljanju novih, če se mi lahko oglasijo na ZS.

Lep dan želim,
ana
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-) Empty Re: Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-)

Objavlja  Alojzij Sob 12 Maj 2012, 03:36

Občudujem tvojo zavzetost i skrb za skobčevke. Vse kar si do sedaj napisala na forum je prava mala enciklopedija o skrbi za dobro počutje skobčevk. Večji del tvojih priporočil, navodil in razmišljan lahko prenesemo na večji del ostalih ptic. Kakor si že sama ugotovila, naš forum ni specializiran samo na skobčevke ali samo na nego in dobro počutje ptic. Tukaj smo uporabniki vseh starosti, obeh spolov, z različnim predznanjem ter različno dolgim stažom s pticami. Vsi mi imamo ptice radi, le na različne načine to prenesemo v prakso.
Moja skrb in želja je, podati čisto osnovne podatke o specifiki posamezne vrste ptice, glede razmnoževanja, samega gnezdenja, prehrane itd. Ko pogledamo tako, sva si v priporočilih o držaju ptic v parih in jatah dokaj blizu. Razlikujeva se le v tem, da jaz prakticiram in zagovarjam tudi oz. le reprodukcijo ptic. Vendar ne parjenja kar tako, ampak v pasjem jeziku, le "rodovniško parjenje".Torej najboljše osebke svoje vrste med seboj, v kombinacijah , ki so genetsko in strokovno pravilne. Edino tako vzrejene ptice bodo ljubiteljem, ki se na ptice ne spoznajo še dovolj, prinesle lepe ter zdrave predstavnike svoje vrste. nasmeh nasmeh
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-) Empty Re: Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-)

Objavlja  Ronja Sob 12 Maj 2012, 04:17

Zdravo, Alojzij, me veseli, da si se oglasil! :-)

Vsekakor, v tem je pravo bogastvo in pomen forumov - da na njem sodelujemo zelo različni člani in članice, različnih starosti in "staža" skupnega življenja s pticami. Prepričana sem, da nas vse druži ljubezen do ptic, ta pa se ne nazadnje izrazi tudi v tem, da smo se pripravljeni o različnih vrstah nenehno na novo osveščati in temu ustrezno prilagajati svoje ravnanje. Kar smo vedeli pred desetimi leti, se gotovo močno razlikuje od tega, kar vemo danes, sploh ker nam je pri tem v izjemno pomoč tudi internet s pravo zakladnico informacij.

Res je, veliko informacij velja za več vrst ptic, nekatere pa so tudi vezane na točno določeno vrsto - če bi recimo zdaj želela imeti zebrice, sem prepričana, da bi se morala o njih najprej temeljito poučiti, saj zanje veljajo tudi malce drugačna pravila oskrbe. Enako pravzaprav tudi za nimfe. In za skobčevke :-)

Vidim, da se zelo zanimaš za sistemizacijo vrst in njihove (če rečem tako: rodovniške) značilnosti. Če se ne motim, si v enem izmed odgovorov tudi že pisal o tem, katere "podvrste" oz. kako bi temu rekla skobčevk poznamo (standard, polstandard, "divje"), pa njihove barve in druge posebnosti. Bi mogoče bil pripravljen vse o značilnostih skobčevk strniti v posebno temo in jo še enkrat objaviti?
Vsi bralci tega foruma nis(m)o tudi rejci ali razstavljalci skobčevk, zato seveda iščemo tudi različne informacije. Če bi morda to predstavitev zastavil malo bolj "splošno", da torej recimo zajameš še "neprofesionalno vzrejo", bi bilo super.

Sama recimo ne vem veliko o vzreji, saj sem se odločila, da se sama tega ne bom lotevala, ampak ker je recimo v Sloveniji vzreja za lastne namene dovoljena, bi bilo zelo fino, če bi kdo strnil podatke tudi o tem - od začetka do konca, osnovna pravila, kako se lotiti nege skobčjega podmladka in kaj vse je pri tem pomembno. Če si že imel opravka z vzrejo skobčevk, ali bi mogoče bil pripravljen eno tako strnjeno verzijo zapisati ti?
Da bi res poskrbeli za to, da se nikomur več (ki išče pomoč na forumih) ne bi dogajale osnovne začetniške napake zaradi nevednosti, kar bi imelo za posledico pogin skobčevk.

Mogoče predlog in vprašanje za moderatorko foruma: bi se dalo te teme nekako "pripeti" na začetek foruma kot sklop osnovnih informacij, da torej ne bi potovale naprej zaradi drugih odprtih tem? Ali pa če bi se (morda po vzoru kakšnega drugega foruma) zasnovale "podteme", v okviru katerih bi razpravljali o različnih vprašanjih?

Lp, ana
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-) Empty Re: Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-)

Objavlja  Alojzij Sob 12 Maj 2012, 06:34

Z Joškotom sva se že veliko razpisala o skobčevkah. Tudi po zasebni pošti sva komunicirala o pravem načinu podajanja snovi. Strokovno sistematizacijo, ki velja po COM-u za standard skobčevke, je opisal že Joško, za kar se mu ponovno zahvaljujem. Očitno je ta tema za uporabnike foruma pretežka in nerazumljiva. To je sicer logično, ker ne moremo brati teksta predno znamo abecedo. Širši odziv uporabnikov je bil slab oz zanemarljiv, kar mi je vzelo motivacijo za pisanje člankov na zalogo in arhiv. Moj zaključek je bil, da se bom posvetil sprotnim vprašanjem in odgovorom forumašev, seveda na katerokoli temo o pticah. Osebno se sicer mnogo lažje izražam in komuniciram ustno. Pomembna mi je tudi neverbalna komunikacija sogovornika in natančen pogled v problematiko, najraje na lastne oči.
Vsekakor sem še naprej pripravljen sodelovati in odgovarjati na vsa, najraje čisto konkretna vprašanja, o skobčevkah in vseh ostalih pticah. nasmeh nasmeh nasmeh

http://www.pernati-prijatelji.com/t923-skobcevke-genetika
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-) Empty Re: Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-)

Objavlja  Ronja Sob 12 Maj 2012, 06:48

Ja, ravno prej sem odkrila to temo, na začetku sem jo nekako spregledala ... pozabila sem pogledati tja gor, kjer so tudi "obvestila". Hvala, da si jo zdaj pripel tudi sem.

Se mi zdi res čudovito, zelo sta se potrudila in podrobno opisala genetiko skobčevk. Ta najbrž pride še zlasti prav rejcem oz. razstavljalcem. Za nas laike je skoraj preveč zapletena, to moram priznati smejanje, vendar sem prepričana, da komu tudi pride prav ali pa mu še bo.

Drugače pa dobro razumem, če človek zaradi neodzivanja odneha s pisanjem - ampak tale internet je tudi krasna reč: zapiski na njem so praktično "večni" in poleg trenutnih članov foruma jih bo prebralo še veliko drugih, tudi leta pozneje. Zato si lahko prepričan, da čisto nič ni bilo zaman ali odveč nasmeh

Lp, ana
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-) Empty Re: Nekaj seznamov - prošnja za pomoč :-)

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu