PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Akrobati

+4
Joško
Ronja
Rafko
nika
8 posters

Stran 1 od 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Akrobati Empty Akrobati

Objavlja  Gost Ned 30 Dec 2012, 07:48

avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  nika Ned 30 Dec 2012, 08:25

Je to njihovo običajno obnašanje? Izgleda, da prav uživajo.
nika
nika
Član
Član

Število prispevkov : 175
Datum registracije : 12/05/2009

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Rafko Ned 30 Dec 2012, 10:03

V Sloveniji imamo klub gojiteljev golobov akrobatov-SAG
Rafko
Rafko
Član
Član

Število prispevkov : 46
Datum registracije : 30/03/2010
Starost : 68

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Ronja Ned 30 Dec 2012, 10:18

Rafko je napisal/a:V Sloveniji imamo klub gojiteljev golobov akrobatov-SAG

Odštekano nasmeh
Škoda, da ni kakšne spletne strani kluba - vsaj jaz je nisem našla ...
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Gost Pon 31 Dec 2012, 03:39

Predlagam, da prosimo naše strokovnjake na tem področju, če nam po praznikih kaj več povejo o pasmah golobov letalcev (ki so na posnetku), ter o igrivih golobih za katere je značilno t.i. pokanje s krili pri osvajanju, med katere spadajo tudi talni akrobati. nasmeh
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Akrobati

Objavlja  Joško Tor 01 Jan 2013, 23:37

Najprej bi vas spomnil na pogosto izjavo učiteljev v osnovni šoli, ko so opravičevali slabše ocene, ki so jih dajali učencem za sicer solidno znanje. "Vi v najboljšem primeru lahko dobite trojko, jaz znam za štiri, knjiga pa za pet!" Da bi izvedeli čimveč koristnega iz mojega prispevka, si bom zato pomagal s knjigo Milana Grmka Pasemski golobi.

Očitno gre pri prvem prispevku za birminghamske rolerje. Ta pasma golobov je najbolj razširjena v Angliji in ZDA, kjer jih gojijo že od leta 1870. Ta golob leti zelo visoko. Med letom se neprestano obrača. Zelo rad leti v jati od 20 do 25 ptic. Po videzu je zelo podoben navadnemu golobu, ima le nekoliko lepšo obliko in postavo z nekoliko višjimi nogami. Je različnih barv. Predvsem v ZDA imajo več specialnih klubov članov ljubiteljev teh golobov. Osnovni namen njihovega združevanja je predvsem tekmovanje (Američani so s tekmovanji nasploh obsedeni). Veseli me, da imamo tudi v Sloveniji podoben klub, čeprav moram priznati, da zanj še nisem slišal.

Pisec je v knjigi opisal okrog 30 pasem golobov letalcev. Za vse je značilno igrivo letenje. Mnoge pasme se le tako imenujejo, v resnici pa so izgubile sposobnost za tako letenje in jih danes prištevajo k okrasnim golobom. Po drugi strani pa gojijo številne pasme zračnih virtuozov, ki svoje spretnosti v zraku stopnjujejo. Golobjih pasem športnih letalcev pa je danes po svetu vsaj petkrat toliko, kot vsem drugih okrasnih pasem golobov. Delimo jih v visokoletalce, krožne letalce, rolerje, prevrtalce, talne prevrtalce in v zraku igrive golobe. Dokončnega števila vseh pasem do danes še ni nihče ugotovil. Predvsem v mnogih azijskih in afriških deželah, še zlasti v severni Afriki, so pasme, ki jih do danes ni še nihče opisal. Tudi v bivših državah Sovjetske zveze množično gojijo tovrstne golobe in odkrivajo vedno nove pasme letalcev vseh vrst.

Beseda roler pri golobih se je udomačila v vseh jezikih v Evropi in ZDA. V to skupino je uvrščenih več pasem golobov različnih oblik in postav, pa tudi barv, skupen pa jim je tudi način letenja. Razlikujejo se le po tem, da ima posamezna pasma lepši in daljši let. Njihov let se vibasto stopnjuje v diagonalni črti. Takšno obračanje se pojavlja, ko golob vzleti in se dviga v višino, in prav tako, ko se spušča k tlom. Svoje "lopinge" pa golobi ne ponavljajo samo z enkratnim obratom, temveč z zaporednim obračanjem v vibastem letu.

Jaz gojim srbske visokoletalce, a z njimi ne tekmujem. Od marca do oktobra jih pripravljam (mladiče) in spuščam pod nebo "za
dušo". Zanje je značilno, da so lahko v zraku od 5 do 7 ur. Krožijo v premeru do 200 m in se povzpnejo do 1500 m visoko. Po zunanjosti so normalne velikosti, njegova oblika je polepšana s pokončnim, močnim vratom in bolj vitko postavo. Krasi ga koničasta čopka. To pasmo smo podedovali od Turkov, vendar so ji gojitelji s poznejšim križanjem privzgojili nov način letenja brez dodatnih zračnih iger, kot je prevračanje in podobno.

Poleg srbskih visokoletalcev imam še leglo makedonskih dunekov. Ta golob se dviga in spušča na posebno znamenje. Pri spuščanju moraš imeti za vabo belega goloba. Za takšno vabo so najprimernejši pavčki, ki so s svojim širokim repom videti večji kot so v resnici. Ko dunek na strehi zagleda belega prijatelja, se bo z velike višine spustil z zloženimi krili, kot kamen, proti belemu golobu. Le nekaj metrov nad njim bo razširil svoja krila in varno pristal. Golobi te pasme se med dviganjem tudi preobračajo v zraku. Radi letijo v jatah, toda gojitelji jih najpogosteje spuščajo do 5 primerkov. Te golobe se krmi med spuščanjem in jih s krmljenjem spet privablja v golobnjak. Teh golobov se običajno ne goji na prostem, saj bi se pogosto dvigovali v zrak, s tem pa jih mine velika želja po letenju.

O drugih akrobatih iz te skupine letalcev pa drugič.
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Gost Sre 02 Jan 2013, 00:02

Joško hvala za "zajeten" prispevek nasmeh

imam pa še dve konkretni vprašanji, ki se bosta lahko vam poznavalcem zdeli neumni, ampak vseeno...

Najprej me zanima kako se sploh ocenjuje te rolerje na tekmovanjih? Enostavno mi ni jasno, kako lahko opazijo sodniki vse detajle pri takšni hitrosti in višini?? Najbrž ni prav enostavno ocenjevat??

in drugo: v čem je keč tega belega goloba? zakaj prileti če ga zagleda??

priznam, da sem rolerje v živo videla samo na enem mitingu v Italiji nerodno
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Akrobati

Objavlja  Joško Sre 02 Jan 2013, 01:05

Če se ne motim, Arsen Delić prepeva pesem o pegastem dekletu. Če bi znal jaz peti, bi ta govorila o zvedavi Metki. Resnično ti ne zmanjka vprašanj. In prav je tako!

Na prvo bi ti odgovoril, da pri golobih rolerjih (in tudi drugih letalcih) obstajajo določena pravila o načinih letenja. Prvi je vodoravni let z enkratnim saltom, drugi je špiralasti let s sočasnim prevrtanjem in še tretji je špiralasti let ob spuščanju. Čimveč teh načinov prikaže golob (roler, da ne bo pomote) in da so estetsko in stilsko brezhibno izvedeni, višjo (boljšo) oceno si zasluži. Za opazovanje sodniki ocenjevalci na tleh uporabljajo primerne daljnoglede. Ocenjevanje je zahtevno, zato se po mojih spoznanjih ocenjuje v skupini treh sodnikov (vsaj na večjih tekmovanjih). Na žalost, ti bo moral o tem kaj več povedati še kdo drug.

Kar se pa tiče spuščanja pri makedonskih dunekih, ti moram reči, da je vsa umetnost povezana s hranjenjem. Duneki se že od malega navajajo, da je prisotnost belega (dobro vidnega) goloba povezana s hrano. Golob ve, da ga spodaj čaka zobanje, zato se brž požene na semena. Siti duneki so običajno prav tako neubogljivi kot vsi ostali. Pri golobih pismonošah pa je njihov nagon po vrnitvi povezan s samico, ki ga čaka v golobnjaku... O tem ti bo kaj več povedal Alojzij.
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Rafko Sre 02 Jan 2013, 01:49

Rafko
Rafko
Član
Član

Število prispevkov : 46
Datum registracije : 30/03/2010
Starost : 68

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Akrobati

Objavlja  Joško Sre 02 Jan 2013, 02:23

Znano je, da so na Hrvaškem klubi gojiteljev golobov letalcev zelo dejavni. V Sloveniji njihova dejavnost ni tako razširjena.

V dopolnitev mojemu prejšnjemu prispevku dodajam, da po določen obdobju letenja golob dunek sprejme pojav (belega) goloba kot odziv in poleti iz višine nanj. Hrana mu je odločilni odziv v obdobju privajanja oziroma šolanja. Da bi se ta odziv utrdil, ga za nagrado vedno čaka hrana...
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Gost Sre 02 Jan 2013, 03:37

..Eh Joško, tvojega petja ne morem ocenjevat, ker te še nisem slišala zavijanje z očmi zato raje ne bom komentirala v tej smeri smejanje te bom raje pohvalila da super podajaš znanje kul mižikanje
takšni učitelji so vedno zaželjeni mižikanje nasmeh
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Gost Sre 02 Jan 2013, 20:42

Rafko hvala za povezave nasmeh
A si ti tudi golobar ??
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Rafko Čet 03 Jan 2013, 02:02

ja,imam akrobatske golobe
Rafko
Rafko
Član
Član

Število prispevkov : 46
Datum registracije : 30/03/2010
Starost : 68

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Akrobati

Objavlja  Joško Čet 03 Jan 2013, 02:51

V svojem prispevku sem ošvrknil makedonskega duneka. Zanima me, če veš, kdo v Sloveniji ima zagrebškega ali vršaškega akrobata? Zelo resno pa povprašujem po talnem vrtivcu. Dvomim, da ga je moč najti v Sloveniji!

Napiši nam nekaj o tvojih izkušnjah z golobi! Za bralce foruma bomo številčnejši bolj zanimivi (golobarji seveda).
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Ronja Čet 03 Jan 2013, 03:18

O, super, zelo zanimivo!
Moram priznati, da me golobi doslej še niso prav pritegnili, mogoče samo trenutek ni bil pravi, ampak po tem branju zdaj in ogledu nekaj videoprispevkov pa vidim, da bi mi znali kar hitro sesti v srce zelo vesel

Sploh se mi zdi fantastično, da je golobom tako vedenje prirojeno in v bistvu niso "klasično trenirani", razen kar se tiče skupnega leta, seveda, pa tudi to, da mora (če sem pravilno razumela) vsak tekmovalec sam vzrejati svoje golobe, s katerimi sme tekmovati. Čeprav - to slednje najbrž velja za vse ptice?
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Rafko Čet 03 Jan 2013, 04:15

Indijski talni prevrtač.
AJNER PUCLER -naredi eno čisto salto.
DUPER PUCLER -naredi dvojno salto, brez da se dotakne tal.
DAUR PUCLER se vali po travniku.
Zanimivo pri teh golobih je,da mladiči normalno letijo, po prvi menjavi perja pa nič več.
Jaz teh golobov nimam več,se pa najdejo na bolhi.
lp Rafko
Rafko
Rafko
Član
Član

Število prispevkov : 46
Datum registracije : 30/03/2010
Starost : 68

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Akrobati

Objavlja  Joško Čet 03 Jan 2013, 04:51

Ronja, prav si ugotovila, da imajo golobi akrobatske sposobnosti prirojene, vendar bi se te izgubile, če jih ne bi "strenirali". Običajno mladiče spuščamo s starejšimi golobi, da ti s posnemanjem pri sebi "vzbudijo" genetske spretnosti in jih nato z nadaljnjim treningom utrdijo. Za vsako vrsto golobov obstaja predpisan tekmovalni standard, zato se slabše osebke izključi (selekcionira) iz reje in nameni ljubiteljski vzreji. Torej, tudi vzreditelj mora imeti za vzrejo golobov in tekmovanje določeno znanje. Najlažje si ga seveda pridobi, če se vključi v lokalno društvo ljubiteljev golobov.

S včlanitvijo v društvo vzreditelj pridobi pravico nabave standardiziranih obročkov z lastno rejsko številko. Golobi so razvrščeni v skupine, za katere je določena velikost obročka. O napisu na obročku smo na forumu že večkrat pisali. Po evropskih in mednarodnih standardih priznanih golobjih pasem je uveljavljenih 10 skupin. Kolikor je meni znano, se tekmovanja ne more udeležiti vzreditelj golobov, ki ni član društva oziroma ustrezne državne zveze.

Pričakujem, da me boste ljubitelji golobov še dopolnili z zanimivostmi, s čimer bodo nepoznavalci teh ptic dobili širšo informacijo in mogoče že naslednje leto tudi sami postali vzreditelji. Ne pozabite! "Združeni zmoremo (znamo) vse!"







Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Gost Čet 03 Jan 2013, 05:39

Tile Daur puclerji, ki jih je omenil Rafko morajo bit tudi zanimivi nasmeh Bi bilo prav fajn videt kako se rolajo po travi nasmeh
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Rafko Čet 03 Jan 2013, 05:53

PARLOR ROLER
To je Ameriška rasa.Ti imajo naj dalše role.Rekord je preko 200 m,v ravni liniji.
Rafko
Rafko
Član
Član

Število prispevkov : 46
Datum registracije : 30/03/2010
Starost : 68

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Gost Čet 03 Jan 2013, 06:18

no tega sem pa našla nasmeh

avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Akrobati

Objavlja  Joško Čet 03 Jan 2013, 06:19

Parlour roller

https://www.youtube.com/watch?v=x_2cbIrHG1k

Te akrobacije se splača videti.
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Gost Čet 03 Jan 2013, 06:29

ojoj 200m v ravni liniji, to je najbrž vsaj cca 400 obratov, in mu še vedno deluje čut za orientacijo, da ne gre iz linije.. šokiran šokiran šokiran
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Rafko Čet 03 Jan 2013, 10:18

Joško, v Sloveniji nikogar ne poznam ,ki bi imel Zagrebške ali Vršačke prevrtaće.
Zagrebški ne vem če še vrtijo .Vršaćkih je tudi v Srbiji zelo malo.http://www.vrsackiprevrtac.tk/
Rafko
Rafko
Član
Član

Število prispevkov : 46
Datum registracije : 30/03/2010
Starost : 68

Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Gost Pet 04 Jan 2013, 07:10


avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Gost Pet 04 Jan 2013, 07:48

še en zanimiv posnetek treninga, žal v slovenščini ne najdem nič ..

avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Akrobati Empty Re: Akrobati

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Stran 1 od 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu