PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

samček je jajčka

4 posters

Go down

samček je jajčka Empty samček je jajčka

Objavlja  sonja Pon 24 Jan 2011, 22:10

Ali papiga tudi sama odredi mlade? Prvi par lepo vali(5), po enem tednu je začela še druga papiga(3). Samček jo spodi z gnezda, potem pa poje jajce. Drugače se ne kregata.So pa v hladnem prostoru(10) st. c.. Gnezda so mela ves čas, pa jih do zdaj sploh niso imeli zamar. Sem mislila, da se bo vse to začelo, ko bo topleje in bo dan daljši.Ali naj samčka prestavim, ali se bosta sama zmenila?Ta ki jih je, je star pr. eno leto in še ni imel svojih mladičev. Malce zmedeno sem napisala, upam, da mi boste vseeno pomagli. nerodno
sonja
sonja
Član
Član

Število prispevkov : 63
Datum registracije : 28/10/2010
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

samček je jajčka Empty Samček je jajčka

Objavlja  Joško Tor 25 Jan 2011, 02:46

Iz tvojega vprašanja je čutiti, da te zelo skrbi za potomstvo, zato je napisano takorekoč v eni sapi. Zaradi tega odgovor ne more biti enoznačen. Običajno hranita pri papigah mladiče oba starša, pri čemer ima odločilno vlogo pravzaprav samček. Ta jo, medtem ko samica sedi v gnezdu, pridno hrani, in seveda tudi mladiče. Ko se samička v prvih dneh občasno odpravi ven (običajno zaradi telesne potrebe), samček izkoristi priložnost in nahrani mladiče in greje jajčka, če je potreba. Kar se pa tiče solo hranjenja, pa ti moram reči, da bo pri tem vztrajalo malo samičk, če bo ostala sama pri nekaj dni starih mladičih, in če bo morala sama greti jajčka. Samček namreč v fazi pred izvalitvijo mladičev tudi pomaga samički pri gretju jajčk. Razbijanje jajčk se dogaja pogosto v primerih, ko je v preletalnici premalo gnezd za obstoječe število parov. To običajno počno samice, ki skušajo zasesti najboljša oziroma zanje najugodnejša gnezda. V primeru, da imamo samo en par, so takšni pojavi redkejši. Sicer pa je zato gojenje oziroma vzgoja ali vzreja ptičev zaradi nepredvidljivosti izida toliko bolj zanimiva. Pri kanarčkih precej gojiteljev po uspešni paritvi odstrani samčka in ga bodisi spravi v samostojno kletko, bodisi ga uporabi za nadaljni razplod. Samičke zaradi tega niso v ničemer prikrajšane in same vzredijo številne primerke zdravih mladičev. Takšne prakse pa seveda pri papigah ne moreš uporabiti. Pri njih gre med drugim tudi za to, da najraje gnezdijo v jati oziroma oziroma vsaj v seseščini z drugimi pari. Seveda se uspešno razmnožujejo tudi v primeru, ko imamo samo en par.

Predlagam ti, da poskrbiš za zdravo in raznovrstno hrano in seveda svežo vodo, kateri po potrebi dodaš vitamine. Ne pozabi na sipino kost oziroma pesek za ptice. Temperatura v prostoru sploh ni toliko pomembna (pri večini papig). V tem primeru pa jim moraš zagotoviti (poleg hrane) še umetno svetlobo (po možnosti od 06. do 22. ure.). Predvsem pa jih po nepotrebnem ne vzemirjaj, ko sedijo na jajcih. Po izvalitvi mladičev pa je stvar drugačna. Vendar vedi, da se vsi pari ne obnašajo enako. Večina nam dovoli, da že nekaj dni (tudi dan) stare mladiče mirno opazujemo in jih prijemamo, so pa tudi izjeme. Načeloma velja, da se bodo "divji" pari obnašali tako tudi, ko bodo sami starši.

Tvoje vprašanje bo zagotovo pritegnilo še veliko gojiteljev. Kajti, kot sem rekel, so izkušnje takšne in drugačne. Kakšnega enoznačnega recepta v tvojem primeru ni. Če pa boš prisluhnila še drugim gojiteljem oziroma njihovim izkušnjam, boš veliko bolje oborožena z znanjem, kot si v tem trenutku. In tvoje trenutne težave bodo zagotovo premagane. Sicer pa velja, da je treba prakso nadgraditi s teorijo. To je pa spet druga zgodba. Veliko uspehov pri gojenju papig.
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

samček je jajčka Empty Re: samček je jajčka

Objavlja  Alojzij Tor 25 Jan 2011, 08:12

Izredno lepo, že prav pedagoško ti je situacijo razložil "Joško". Drži se njegovih navodil in uspeh ne bo izostal. zelo vesel
Že za kanarčke sem ti svetoval, da v času mirovanja, odstraniš gnezda in vse odvečne stvari iz kletke.
Čeprav se papige lahko razmnožujejo pri nižjih temperaturah kot npr. kanarčki, ni bilo potrebe da so te prehitele.
V bodoče rajši počakaj s parjenjem še kakšen mesec, ko je poleg višje temperature tudi daljši dan. nasmeh
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

samček je jajčka Empty Re: samček je jajčka

Objavlja  sonja Čet 27 Jan 2011, 04:49

Ja jaz, pa moji "hitri " ukrepi. Pri kanarčkih sem spraševala, na papige pa pozabila.Ker niso imele zamar gnezd,sem tudi sama pozabila nanje. Prvi par je imel gnezdo skoraj 2 leti, pa je samo prostor zasedalo. Tako ga tudi nisem kontrolirala. Zdaj pa že slišim ščebetaje. ker so bol divje, jih bom čisto pustila, da jih po nepotrebnem ne vznemirjam. Drugi par pa sem ločila, ker sta se do krvi stepla.Ko sem ju pregledala sicer nisem našla ran, je bila pa lesena palica za sedenje vsa krvava.hvala obema za odgovore. Skrbelo me je za jajca, ker sem bila prijetno presenečena, ko sem jih videla. Nočem pa da se mi zaradi njih pobijejo med seboj. Vsaka živalca je preveč pomembna,tudi brez mladih. Upam, da bosta do spomladi pozabila na zamere, ko bodo šli v zunanjo preletalnico.kaj pa če jim manjka vitaminov?(da se tepeta) ?Sadja nočejo, majo pa semensko mešanico z medom in vitamini, sipino kost in pesek z minerali.Od vsega sadja pojejo samo lubenico, ki pa jo zdaj ni.
sonja
sonja
Član
Član

Število prispevkov : 63
Datum registracije : 28/10/2010
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

samček je jajčka Empty Re: samček je jajčka

Objavlja  sonja Pet 28 Jan 2011, 06:23

A jim lahko dodajam jajčno hrano,pomešano med semena, da bodo imeli mladi več možnosti, ali jo dam posebaj? Prvi je star 3 dni, drugi 1 dan. sem samo z baterijo posvetila, ker se starša bojita.
sonja
sonja
Član
Član

Število prispevkov : 63
Datum registracije : 28/10/2010
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

samček je jajčka Empty Re: samček je jajčka

Objavlja  Alojzij Pet 28 Jan 2011, 07:32

Jajčno hrano dajemo običajno samostojno in jo ptice jedo po želji. Starša nagonsko vesta
katero hrano in v kakšnem razmerju morata jesti, da je za mladiče najbolje. Tudi kadar je v gnezdu skobčevk več mladičkov, bosta starša ustrezno poskrbela tako za najmlajšega kot za starejše.
Mladički pri skobčevkah se izvalijo v dvodnevnih presledkih, zato je tudi razlika v velikost občutna! klicaj
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

samček je jajčka Empty Re: samček je jajčka

Objavlja  Poznavalec Pet 28 Jan 2011, 07:33

V posodo jim daj posebej 90% jajčne hrane(kupljene ali kuhano jajce), 5 % zdrobljene jajčne lupine in 5 & zdrobljene sipine kosti.
Poznavalec
Poznavalec
Član
Član

Število prispevkov : 76
Datum registracije : 08/01/2011
Starost : 29

Nazaj na vrh Go down

samček je jajčka Empty Re: samček je jajčka

Objavlja  sonja Pet 28 Jan 2011, 07:51

Torej v drugo posodo. Sipino kost zdrobim, poleg tiste, ki jo majo za brušenje kljuna torej. Samček tudi pobira pesek s tal, v njem je menda kalcijev karbonat z oligoelementi, janežem in minerali iz gline(kitajščina zame).Jajčno lupino pa itak za kokoši drobim, tako da tudi ne bo problema. Koliko pa naj dam obenkrat? Dve do tri žličke ali kolikor pojedo?
sonja
sonja
Član
Član

Število prispevkov : 63
Datum registracije : 28/10/2010
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

samček je jajčka Empty Re: samček je jajčka

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu