PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MATERIAL ZA GNEZNO

4 posters

Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty MATERIAL ZA GNEZNO

Objavlja  nika Ned 15 Maj 2011, 00:30

Včeraj sem opazovala kosovko, kako je nabirala material za izdelavo gnezda. Najprej mi je bila stvar zabavna, občudovala sem njeno iznajdljivost, zvečer se mi pa vse skupaj ni več zdelo smešno.

Stvar je namreč taka. Pred kakšnimi tremi tedni sem presajala balkonske lončnice in naredila še nekaj podtaknjencev, ki sem jih dala v korito na vrt. Sadila sem v nekakšen substrat, ki je precej rahel in vlaknat. Kosovka je priletela na korito, začela zbirati substrat in ga odnesla do bližnjega podstavka z vodo, kjer ga je oprala, potem pa vlakna pobrala in odletela delat gnezdo. To je ponavljela v nedogled, dokler je bilo v podstavku kaj vode, nazadnje je bila samo še brozga. Popoldne sem vodo zamenjala, zvečer pa podstavek premaknila stran in upala, da jo bo minilo.

Amapak živalca se ni zadovoljila samo s tistim koritom. Spravila se je še na balkonske lončnice in jih pošteno prekopala, da je bila polovica balkona potresena z zemljo. Da bi pustila rože pri miru sem ji zvečer v posodico nastavila nekaj bombažne preje za gnezdo (ki sem jo imela za kanarčke) pa se mi zdi, da je ostala nedotaknjena. Okoli rož sem natlačila časopisni papir, pa sem danes spet opazila nekaj zemlje. Bolj jo ovira dež kot pa tisti papir.

Kaj bi lahko nastavila ptičem, da bi jim malo pomagala, pa sebi tudi. Soseda bi mi lahko prinesla nekakšen volnen filc, bi bila takšna vlakna primerna ali ne?
nika
nika
Član
Član

Število prispevkov : 175
Datum registracije : 12/05/2009

Nazaj na vrh Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty Re: MATERIAL ZA GNEZNO

Objavlja  IgorR. Ned 15 Maj 2011, 01:46

ce je ze tako zainteresirana za substrat, zakaj pa ji ne das v eno nizko posodo le tega z vodo poleg, bo sla tam iskat pa morebit tvoje rozice pustila pri miru. Tako bos ujela 2 muhe na en mah nasmeh
IgorR.
IgorR.
Član
Član

Število prispevkov : 55
Datum registracije : 30/12/2010
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty Material za gnezdo

Objavlja  Joško Ned 15 Maj 2011, 02:50

zelo vesel Imaš pa res srečo, da si je kosovka omislila gnezdo na takšnem mestu. Običajno ga naredi v gostem grmovju na tleh (v zgodnjih spomladanskih mesecih) in na drevju (kasneje, do julija), dostikrat v mladih smrekah, deblih, na skalnih in okenskih policah, v rožnih lokih in ovijalkah. Poišče pa si tudi druge bolj obljudene kraje. Pred leti sem našel gnezdo na tramu (dva metra od tal) verande počitniške hišice v avtokampu v Šobcu. Sicer je gnezdo sestavljeno iz trave in zemlje z dodatkom polivinila. Zemlja tvojo kosovko zanima, zato ji ponudi še seno, drobne koreninice, mah, kakšen lišaj in za posladek strgaj še PVC vrečko.
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty Re: MATERIAL ZA GNEZNO

Objavlja  nika Ned 15 Maj 2011, 03:32

Saj ne vem, kje bo imela gnezdo, nekje v bližini bo, ker se je kar hitro vračala. Okoli je dosti sadnega drevja in imajo ptiči kar dobre pogoje, razen da se okoli klati nekaj sosedskih mačk.

Kakšnih 30 let nazaj ali mogoče še več, so skoraj vsako leto gnezdili kosi pri nas. Običajno v vrtnici vzpenjalki ob zidu, enkrat na luči pri vhodnih vratih in enkrat v veliki okrasni cokli, ki je bila obešena na balkonu. Tudi v živi meji sem pred leti dobila gnezdo. Vsako leto spomladi najdem kakšno jajčno lupino, včasih tudi kakšnega mrtvega mladiča.

Mah ne bi smel biti problem, ga je povsod dosti. Ga bom nekaj nabrala in dala kam na kup. Mogoče bom lahko iz kompostnika rešila ostanke motovilca, sem ga ravno včeraj poruvala.
nika
nika
Član
Član

Število prispevkov : 175
Datum registracije : 12/05/2009

Nazaj na vrh Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty Re: MATERIAL ZA GNEZNO

Objavlja  IgorR. Ned 15 Maj 2011, 04:37

bravo nasmeh
IgorR.
IgorR.
Član
Član

Število prispevkov : 55
Datum registracije : 30/12/2010
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty Re: MATERIAL ZA GNEZNO

Objavlja  Alojzij Ned 15 Maj 2011, 06:13

Kadar kosovka opazi svežo prekopano zemljo, pride preverjat, če je v njej kaj za pod kljun.
Ona ni vedala, da v substratu za rože ni deževnikov, v kompostni zemlji so pa vedno.
Mislim, da je zaradi tega kopala po zemlji in rožah, kar je kosom ritual.

Mogoče je tudi, da so koščki šote v substratu tudi primerni za izdelavo gnezda, kadar so suhi.
V naravi je toliko primernega materiala, ki ga ptice potrebujejo za gnezdo, da ni potrebe posebej
skrbeti in nastavljati gnezdilni material, kakor moramo to narediti za sobne ptice. klicaj
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty Material za gnezdo

Objavlja  Joško Ned 15 Maj 2011, 22:00

zelo vesel Nika, forumec Alojzij ima prav, ptice imajo v naravi toliko materiala za gnezdo, da ji ni potrebno dajati drugega. Mojo pripombo, da ji je treba ponuditi še nekaj drugega, je treba jemati v smislu slepilnega manevra: ponudiš drugo, da jo odvrneš od "napada" na substrat v koritu na vrtu, balkonske lončnice idr.
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty Re: MATERIAL ZA GNEZNO

Objavlja  nika Ned 15 Maj 2011, 23:19

Dodatni material bi ponudila samo zato, da bi pustila moje rože pri miru. Prekopavanje jim ni škodilo, samo jaz sem imela delo s pospravljanjem. Enkrat ni problem, če se bo to ponavljalo, zna biti pa zoprno.

Se spomnim, da sem tudi lani nekajkrat opazila, da je bila voda v podstavku za pitje zelo umazana, pa mi ni bilo jasno, od česa. Sem sklepala, da se je moral okopati hudo umazan ptič. No ja, naj imajo svoje veselje.
nika
nika
Član
Član

Število prispevkov : 175
Datum registracije : 12/05/2009

Nazaj na vrh Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty Re: MATERIAL ZA GNEZNO

Objavlja  IgorR. Pon 16 Maj 2011, 06:24

IgorR. je napisal/a:ce je ze tako zainteresirana za substrat, zakaj pa ji ne das v eno nizko posodo le tega z vodo poleg, bo sla tam iskat pa morebit tvoje rozice pustila pri miru. Tako bos ujela 2 muhe na en mah nasmeh

sment, a nisem to jaz ze napisal? nasmeh nasmeh
IgorR.
IgorR.
Član
Član

Število prispevkov : 55
Datum registracije : 30/12/2010
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty Re: MATERIAL ZA GNEZNO

Objavlja  IgorR. Pon 16 Maj 2011, 06:24

Josko, se enkrat hvala za tamalega pobalinkota nasmeh
IgorR.
IgorR.
Član
Član

Število prispevkov : 55
Datum registracije : 30/12/2010
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

MATERIAL ZA GNEZNO Empty Re: MATERIAL ZA GNEZNO

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu