PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Papige - dresura letenja

Go down

Papige - dresura letenja Empty Papige - dresura letenja

Objavlja  Maja Tor 05 Maj 2009, 11:48

Dresura letenja (odlomek iz strani: www.belehar.com)

Večkrat me ljudje sprašujejo, če mi ni dosti mar za svojega papagaja, ker ga prosto spuščam? Seveda mi je mar in prav zato ga tudi spuščam. Če bi mi bilo vseeno, bi ga zaprla v kletko in ne bi imela nobenih problemov, pa tudi veselja ne. Odgovor zakaj ga spuščam je zelo preprost – ker ga je narava ustvarila za letenje. Če sem si ga že drznila iztrgati naravi, se vsaj trudim, da mu omogočim čimbolj naravno življenje! Kar se tiče užitkov pri letenju, vedno pravim, da je užitek dvojen: njegov, ko odleti in moj, ko se vrne.

Kako začeti?

Vsekakor je najbolje začeti z mladim papagajem, saj pri odraslem papagaju je verjetnost, da nam bo uspelo, zelo majhna. Gotovo se vsakega mladega papagaja da naučiti prosto leteti, izkušnje ljudi pa kažejo, da je z nekaterimi vrstami delo veliko lažje in uspešnejše. To so predvsem veliki papagaji (are, makao) in razni konurji. Spuščajo tudi žakoje, katerih slaba stran je, da so zelo plašljivi.

Preden papagaja zunaj spustimo, moramo na to pripraviti najprej sebe in nato še papagaja. To si lahko privoščijo tisti lastniki papagajev, na katere so živali zelo navezane in jih imajo za svoje partnerje, družino pa za svojo jato. Najlažje je vzgojiti papagaja, ki je pravočasno vzet iz gnezda, in sicer ko se začne samostojno hraniti in poskuša leteti.

Mladega papagaja je potrebno naučiti leteti! Instinktivno zna odleteti in se dvigniti, ne zna pa se spustiti iz višine, se vrniti in pristati. Na začetku ga damo npr. na vrh kletke in ga vzpodbujamo, da varno pristane na naši roki. Nato razdaljo in višino postopoma povečujemo. Če prileti, ko je poklican, ga vedno nagradimo in pohvalimo! Odpoklic je najtežji del pri prostem letenju. Tudi če v stanovanju deluje odlično, bo v naravi veliko mikavnih stvari in kaj hitro bo papagaj pozabil na odpoklic. Zelo malo je ljudi, ki popolnoma obvladajo odpoklic, mogoče poklicni trenerji ki se vsak dan dolge ure ukvarjajo s tem.

Papagaj mora biti v stanovanju ob naši prisotnosti čimveč časa spuščen. Tako bo pridobil na kondiciji, pa tudi pripadnost k družini bo postala zelo močna in se ne bo hotel oddaljiti, ko bo enkrat na prostem. Seveda to pomeni veliko prilagajanja in lažje je prilagoditi stanovanje papagaju, kot pa obratno. Treba je natančno pregledati prostore, kjer bo spuščen, saj nevarnosti prežijo vsepovsod. Zelo je treba paziti, da ga ne pripremo z vrati, ga ne pohodimo, pa tudi stekla v vratih med prostori so lahko zelo nevarna. Tudi na čistočo ga je potrebno takoj začeti navajati in samo vztrajnost in doslednost rodi sadove.

Let v paniki

Velika nevarnost pri prostem letenju je let v paniki. Papagaji so pogosto zelo plašni in njihova naravna reakcija je, da odletijo. Papagaj, ki zna leteti, se bo v primeru preplaha visoko dvignil, nekaj časa krožil in se nato vrnil nazaj. Papagaj, ki nima izkušenj z letenjem, leti naravnost, ker ne zna manevrirati v zraku in se ne zna vrniti, niti se ne zna spustiti z vrha drevesa k lastniku. Edini način, da zmanjšamo lete v paniki je, da papagaja navadimo na najrazličnejše situacije, na promet, na hrup, na ljudi … Zato ga moramo čim večkrat odpeljati v naravo, za kar je najprimernejša majhna prenosna kletka, ali pa naramnice. Vožnja s kolesom je še posebno primerna za hitro navajanje na promet.

Slabe strani prostega letenja

Kar nekaj težav povzroči prosto letenje in najbrž bi lahko vsak, ki se s tem ukvarja povedal drugačno zgodbo . Že ko je papagaj spuščen v stanovanju vsakdo ve, da prav nič ni varno pred njegovim kljunom in da je treba stalno paziti na letečo nevarnost. Tudi zunaj je njegov kljun prav tako nevaren za okolico. Ko smo na vrtu, zelo rad opazuje, kaj delamo. Seveda njegova fantazija nima meja in kaj hitro bo poščipal mlade sadike ali brstiče. Nedavno sem brala o problemih lastnika papagaja, ki ga je imel spuščenega na svojem vrtu. Sosedje so bili navdušeni nad njim in kar naprej so ga klicali in mu ponujali semena. Papagaj se je hitro navadil hoditi k sosedom na obisk. Nato pa je na drevesih odkril okusne poganjke in jih vztrajno ščipal V hipu je bilo prijateljstva konec in sosedje so zahtevali, da groznega škodljivca ne spušča več na njihov vrt … Če se papagaj ne boji ljudi, lahko to pripelje do neprijetnih situacij, saj vsi ljudje ne marajo živali. Ena mojih neprijetnih izkušenj se je zgodila, ko je papagaj naravnost iz ušesa ukradel uhan in z njim v kljunu odletel. Papagaji so polni presenečenj in v njihovi družbi je lahko zabavno, napeto, grozljivo, skratka nikoli se ne ve, kaj se bo pripetilo.

Prosto letenje vsekakor pomeni velik izziv, veliko nevarnosti na eni strani in enako veliko užitkov na drugi strani. Verjetnost, da se bo pripetila nesreča je najbrž enaka verjetnosti, da bomo doživeli prometno nesrečo. Ali je že kdo pomislil, da bi se zato nehal voziti z avtom …
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu