PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

mutacije

4 posters

Go down

mutacije Empty mutacije

Objavlja  punky Ned 04 Sep 2011, 23:05

mene zanima katere barve rižovcov postoja,kajti jaz imam rdečeokega,barve je pa svetlo rjave nekoliko oranžne,ni pa mešan in je čisti rižovec,rada bi tudi zvedela če ima kdo papige vrabčevke in kakše so barve in njihovo vedenje.
punky
punky
Član
Član

Število prispevkov : 36
Datum registracije : 03/03/2011
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

mutacije Empty Re: mutacije

Objavlja  Maja Pon 05 Sep 2011, 01:41

Pravilno se reče oz. napiše riževec. O mutacijah ti bo pa morda kdo drug znal več povedati... Tukaj pa je nekaj malega o vrabčevkah:

http://www.pernati-prijatelji.com/t547-vrabevke
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

mutacije Empty Re: mutacije

Objavlja  Alojzij Pon 05 Sep 2011, 03:40

punky je napisal/a:mene zanima katere barve rižovcov postoja, kajti jaz imam rdečeokega, barve je pa svetlo rjave nekoliko oranžne,ni pa mešan in je čisti rižovec,rada bi tudi zvedela če ima kdo papige vrabčevke in kakše so barve in njihovo vedenje.
Tudi riževec se pojavlja v več barvnih mutacijah. Osnovna je siva, do srebrne v kombinacji patelne.
Druga pogosta in priljubljena, je barva bele kave, ki jo imenujemo izabela, ki je tudi lahko pastel. Mislim , da imaš ti najbrž ravno to. Z rdečimi očmi je lahko samo še bela-albino ali teoretično mutacija " ino "za katero še ne vem, če je pri nas.

http://translate.google.si/translate?hl=sl&sl=lt&u=http://www.paukstis.lt/forumas/viewtopic.php%3Ff%3D55%26t%3D6623&ei=ZMFkTveSKOr64QTao425Cg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=5&ved=0CD8Q7gEwBDgK&prev=/search%3Fq%3Dpadda%2Boryzivora%2Bmutacije%26start%3D10%26hl%3Dsl%26sa%3DN%26rlz%3D1R2_____enSI399%26biw%3D1280%26bih%3D856%26prmd%3Divns

Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

mutacije Empty Mutacija

Objavlja  Joško Pon 05 Sep 2011, 23:09

Alojzij, s tem prispevkom si se dotaknil genetike iz druge teme na tem forumu. Pri mutaciji gre za dedno spremembo lastnosti organizmov zaradi spremembe oziroma napak v spolni celici. Nastane ptica, ki je po fenotipu (zunanja podoba ptice) drugačna od staršev. Takšni osebki se razlikujejo po barvi in strukturi perja, barvi oči, znakih, obliki in velikosti. Na mutacijo praviloma ne moremo vplivati, razen s pospeševanjem z rentgenskimi žarki in kemičnimi sredstvi. Poudariti je treba, da se z njo pri pticah vedno nekaj odvzame oziroma spremeni, nikdar pa k prvotni obliki ali barvi ničesar ne doda. Pridobljene osebke pa ohranimo tako, da uporabimo vzvratno parjenje (križanje z nasprotnim spolov staršev), da se ugotovi ali gre za spolno vezano, dominantno, recesivno ali intermediarno dedovanje.

V tem kratkem prispevku sem "natrosil" kar nekaj pojmov iz genetike, ki zahtevajo obširno dodatno pojasnilo. Izhajam iz predpostavke, da je treba najprej osvojiti osnove splošne genetike in šele nato genetiko posameznih vrst ptic. Literaturo je moč najti v različnih virih, veliko tudi s pomočjo izkušenih gojiteljev v društvih. O tem sem na forumu že razpredal. Strinjam se, da je o genetiki smiselno pisati kot odgovorih na vaša konkretna vprašanja. S tem se bomo izognili nekakšnim ekspozejem, ki jih načeloma malo kdo bere.
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

mutacije Empty Re: mutacije

Objavlja  Alojzij Tor 06 Sep 2011, 03:52

Joško, to si krasno povzel, kaj sploh je mutacija. Med ptičarji nasploh opažam, da sicer pomen poznajo,
vendar ga običajno ne znajo prenesti v prakso. Predvsem tu mislim, ohranjanje barv in znakov, ki so recesivni
ali vezani na spol.

Kakor vidim si dovolj podkovan s tem področjem, da boš lahko odgovoril na morebitna vprašanja. nasmeh
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

mutacije Empty Re: mutacije

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu