PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kaj vse je potrebno za parjenje?

+4
Boba
Simonn
mitja župančič
jernej simončič
8 posters

Stran 1 od 2 1, 2  Next

Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  jernej simončič Ned 25 Mar 2012, 04:20

Starost samice je eno leto,samček pa je letošen(to mi je rekel rejec).Dajem jim hrano,občasno prosene klase,svežo vodo. Ali je to dovolj za mladiče?


Hvala za vse odgovore
jernej simončič
jernej simončič
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 6
Datum registracije : 25/03/2012

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  mitja župančič Ned 25 Mar 2012, 04:45

Po mojem je to dovolj. Če pa je samček mlad še malo počakaj da se bolje spoznata in ,da samček še dozori.
mitja župančič
mitja župančič
Član
Član

Število prispevkov : 73
Datum registracije : 04/12/2011
Starost : 25

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Simonn Ned 25 Mar 2012, 09:11

Zdravo!

Zelo priporočam da jim občasno dodaš kuhano jajce,malo naribanega korenčka,regrat in še kakšno sadje,samo ne preveč da ne dobijo prebavnih problemov. nasmeh
Simonn
Simonn
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 7
Datum registracije : 19/03/2011
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Boba Ned 25 Mar 2012, 22:21

Če je samček letošnji, je z mladički najbolje počakati do drugega leta.
Boba
Boba
Član
Član

Število prispevkov : 158
Datum registracije : 15/01/2012
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  nigrigenis Ned 25 Mar 2012, 23:12

če je samček letošnji ni še imeti v mislih za parjenje, ker so spolno zreli nekje pri devetem mescu starosti. vendar tako mladih ptic ni priporočljivo pariti, najboljše je počakati še 2-3 mesce torej koo so stari nekje 1 leto. problem lahko nastane pri samički ker še ni dovolj razvita in ko bo nesla jajce se ji lahko zatakne notri in boš imel pol samo probleme, pri samčku pa se ne more nič zgoditi.

pri samčku še ni zanimanja za parjenje ker je premlad.
kako barvo obročka pa ima samček?

nevem kako je pri skobčevkam ampak pri vseh vrstah papig je tako, da morejo vedno imet na razpolago mešanico več vrst semen in bar (bar priporočam da ga en dan namakate v vodi nato odcedite in postrežete papigam), sadja (jabolko kar je najbolj pogosto kar se daje. jaz dajem tudi kivi, brekve, grozdje, razne gozdne sadeže...) zelenjava (regrat, solata, pardižnik, korenček, petršil, kuhan krompir...) pri solati je potrebno pazit, da je ne damo preveč saj lahko dobijo drisko. potrebno je dajat tudi jajčno hrano kakih 2x tedensko, ko pa so mladički pa vsak dan. jajčno hrano lahko kupite v trgovinah za živali. lahko pa se doma naredi na sledeč način: trdokuhan rumenjak zdrobite zraven dodate enako količino drobtin ali pa zdrobite albert kekse in pa približno enako količino naribanega korenčka in vse skup zmešate. jaz v jajčno hrano zmešam tudi kaljeno seme, sadje in zelenjavo.

tej hrani ko sem jo napisal se ne izogibat!
semenska, sadna in zelenjavna hrana je potrebna vsak dan!

to je nekako pogoj, da bomo imeli zdravo papigo in da bo velik uspeh pri mladičkih.
nigrigenis
nigrigenis
Član
Član

Število prispevkov : 239
Datum registracije : 30/11/2010
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  jernej simončič Pon 26 Mar 2012, 00:17

kako barvo obročka pa ima samček?
ima modro
jernej simončič
jernej simončič
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 6
Datum registracije : 25/03/2012

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  nigrigenis Pon 26 Mar 2012, 00:21

modra barva je lanska barva leto 2011.
letošnja pa je rdeča.
mladični ki se zvalijo novembra se že obročkajo z obročki za naslednje leto.
lahko pa da je ta rejec obročkal z starimi...
nigrigenis
nigrigenis
Član
Član

Število prispevkov : 239
Datum registracije : 30/11/2010
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  jernej simončič Pon 26 Mar 2012, 00:31

no tako je bilo....
Rejca ni bilo doma zato je ptice prodajala njegova sestra.Lahko da je malo zamešala
jernej simončič
jernej simončič
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 6
Datum registracije : 25/03/2012

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  nigrigenis Pon 26 Mar 2012, 00:34

eni rejci obročkajo mladičke do konca decembra z starimi tako da...v teh primerih se gre za zaupanje če vam bo rejec pravo starost povedal.
nigrigenis
nigrigenis
Član
Član

Število prispevkov : 239
Datum registracije : 30/11/2010
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  rozica Ned 06 Maj 2012, 04:44

Pozdrav!
Mene pa zanima kako izgleda, če se samički jajce "zatakne"?

L.P.
rozica
rozica
Član
Član

Število prispevkov : 28
Datum registracije : 26/07/2011
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Boba Ned 06 Maj 2012, 04:54

Poguglaj npr. egg binding in budgies, pa ti bo vrglo ven kar nekaj nazornih slik. Nekaj jih je tudi na tej spletni strani: http://www.birds-online.de/gesundheit/gessonstiges/legenot_en.htm

Zataknjen jajček je resna stvar, za k veterinarju takoj!
Boba
Boba
Član
Član

Število prispevkov : 158
Datum registracije : 15/01/2012
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  rozica Ned 06 Maj 2012, 05:21

Hvala! No mene je malo zaskrbelo, ker odkar sem dala valilnico na kletko, je samička veliko v njej, enkrat sta se s samčkom skoraj sparila (vendar ni prišel do nje, ni bilo prostora nasmeh ).. In tisti dan sem tudi opazila, da je mogoče malo bolj občutljiva pri zadku in da ima tudi malo večje iztrebke (2x večje).. Kasneje pa sem tudi opazila da ima mogoče malo povečan trebušček in tudi ritko .. Zdaj pa ne vem ali je to normalno med parjenjem ali je kaj narobe. Te slike, ko so na tem linku, so verjetno že res resne.. Jaz pa res ne bi rada, da bi prišlo do tega.

L.P.
rozica
rozica
Član
Član

Število prispevkov : 28
Datum registracije : 26/07/2011
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Boba Ned 06 Maj 2012, 05:32

No, bodi pozorna na to.

Drugače pa ja, iztrebki so res večji, ko samička vali oz. ima mladičke, saj je več v valilnici. Ko pa pride ven, pa iztrebi "ko velika", hehe. Se spomnim, da sem bila jaz tudi napol panična, ko sem prvič opazila gromozanske kakce, saj o tem nikjer ni nič pisalo. No, pa se je izkazalo, da je vse OK! cheers
Boba
Boba
Član
Član

Število prispevkov : 158
Datum registracije : 15/01/2012
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  rozica Ned 06 Maj 2012, 05:41

Hehe, no hvala za odgovor! Bom pozorna! nasmeh Me pa še zanima, koliko časa pa naj bi trajalo da zvali jajca. Da bom vedla pravi čas, če je karkoli narobe nasmeh.. Ker to traja že kakšna 2 dni.
rozica
rozica
Član
Član

Število prispevkov : 28
Datum registracije : 26/07/2011
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  rozica Ned 06 Maj 2012, 05:53

Še nekaj me zanima zelo vesel.. Je možno da samček ne ve kaj mora naredit, ko se mu samička nastavi, ker točno ta trenutek se mu je samička na ravni površini, kjer je bilo dovolj prostora za vse, nastavla 2x, on pa se je "zadovoljeval" na kletki zelo vesel... Pa jo začel hranit, potem pa ni bilo nič iz parjenja.. Jaz vedno to gledam s pričakovanjem, potem pa NIČ. 😢 zelo vesel
rozica
rozica
Član
Član

Število prispevkov : 28
Datum registracije : 26/07/2011
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Boba Ned 06 Maj 2012, 06:07

Navadno traja približno 10 dni od parjenja do prvega jajčka, drugi prihajajo nekako na dva dni. Predlagam, da si prebereš več o vzreji skobčevk. Veliko informacij lahko najdeš na spletu, sicer nisem prepričana, da v slovenščini, gotovo pa v angleščini, tudi v nemščini, če ti je bližje.

Glede samčkove "nevednosti". Menim, da res ne vedo, zakaj se gre, če so premladi. Prvi "partner" moje samičke je bil tudi premlad in prav tako ni vedel, kaj mora narediti. Pa mu je samička sama kazala. Tako, da je stopala nanj! Nekaj časa sem bila prav zmedena glede spola, hehe, še posebno, ker je imela njena voščenica modrikast lesk (oz. se je meni tako zdelo). Zato pa ni priporočljivo parjenje med premladimi pticami. Lahko se namreč zgodi, da tudi za mladičke ne bodo znali primerno skrbeti...

Drugače pa: ali mi lahko kdo, ki ima več izkušenj in ptic, pove, ali je zataknjen jajček pogost pojav oz. kako pogosto se to dogaja? vprašaj
Boba
Boba
Član
Član

Število prispevkov : 158
Datum registracije : 15/01/2012
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  rozica Pon 07 Maj 2012, 05:03

No, danes sem v valilnici opazila lepo belo malo jajčko cheers . Nisem sicer prepričana, da bo katera oplojena, sem pa vesela, da se ji jajčka ni zataknila, česar sem se na začetku bala. nasmeh V vsakem primeru pa navijam za mladičke in držim pesti, da bo mogoče kakšna oplojena smejanje2..

L.P. nasmeh
rozica
rozica
Član
Član

Število prispevkov : 28
Datum registracije : 26/07/2011
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Boba Pon 07 Maj 2012, 05:10

Čestitam! Sedaj se delo šele začne, hehe, za skobčevki IN zate! mižikanje

Sporočaj, kako bo.
Boba
Boba
Član
Član

Število prispevkov : 158
Datum registracije : 15/01/2012
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  rozica Sre 09 Maj 2012, 05:46

Danes je bila izvaljena že druga jajčka nasmeh cheers . Prebrala sem, da se po 5 dneh že vidi ali je jajce oplojeno. Naj bi jajce postavil pod luč in če se vidi rdeča žilica, je jajce oplojeno, če ne pa ni.
Ker pa mi ni všeč, da bi se jajc dotikala in jih kamorkoli premikala, me zanima če se to opazi tudi, če samo posvetim v jajčka z lučko, medtem ko so v valilnici.
Zraven tega me še zanima, kaj naj naredim, če jajčka ne bodo oplojena in čez koliko časa je najbolje, da jima spet postavim valilnico? Glede na to, da je priporočljivo, da skobčevke ne valijo več kot 3x na leto, me zanima kako je to najboljše razporediti. Razmišljala sem, da jima bi dajala valilnico na kletko vsake 3 mesece?

L.P.
rozica
rozica
Član
Član

Število prispevkov : 28
Datum registracije : 26/07/2011
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Boba Sre 09 Maj 2012, 06:17

Rozica. Vsak naraščaj starša izmuči in 3x na leto je preveč! Tako delajo v tovarnah ptičev, kjer jim ni mar za živali, temveč za dobiček. Vsak nadaljnji zarod je slabšega zdravja, da o izmučenih starših ne govorim. In ko smo že pri mladičkih... Že imate potencialne nove lastnike za njih? Take, ki bodo za žival ustrezno skrbeli, ne pa, da se bodo čez nekaj mesecev pojavili v zavetišču ali na podarimo.si.... Mogoče so moje besede ostre, prav zaradi tega pa upam, da boste premislili in se ne boste odločili za naraščaj kot po tekočem traku.

Glede jajčk. Lahko se vidi tudi brez lučke, če dobro pogledate, vendar šele kasneje, ko je zarodek že bolj razvit. Sama neoplojenih jajčk nisem odstranila, saj sem prebrala, da jih mladički uporabljajo za oporo. Res sem opazila, da si zelo pomagajo z njimi. Treba pa je paziti, da niso počena.
Boba
Boba
Član
Član

Število prispevkov : 158
Datum registracije : 15/01/2012
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  rozica Sre 09 Maj 2012, 06:43

Hvala za odgovor, zato pa vprašam. Prebrala sem, da več kot 3x ni priporočljivo, zato večkrat definitivno ne bi hotela. Če naj bi bilo tudi trikrat preveč, verjamem in sem vesela, da sem se o tem pozanimala.
Trenutno imam potencialne lastnike, ampak v vsakem primeru dvomim, da bo sploh kakšna jajčka oplojena. In ne bi se pojavili v zavetišču, saj sama tega ne bi dopustila. Če se kakšnen lastnik kdajkoli ne bi našel bi pa z veseljem za ptička skrbela sama. Drugače pa v vsakem primeru razmišljam, da bom verjetno tudi sama kakšnega kdaj obdržala.
Nisem neodgovorna, ker če bi bila ne bi na tem forumu zastavljala vprašanj o vsem mogočem. Prav tako, pa sem se tudi dobro pozanimala o skobčevkah preden sem si prvo nabavila.

Za naslednjo valjenje pa sprašujem zgolj zato, kot sem že zgoraj napisala, ker sem skoraj prepričana, da jajčka ne bodo oplojena. Seveda ne bi rada svoje ptičke izmučila, zato sem vprašala za čas, kakšen bi bil najbolj primeren, da bi valilnico spet lahko nastavila.

L.P.
rozica
rozica
Član
Član

Število prispevkov : 28
Datum registracije : 26/07/2011
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Boba Sre 09 Maj 2012, 09:44

Sem vesela, da je tako. nasmeh

Mogoče boste pa presenečeni... mižikanje
Boba
Boba
Član
Član

Število prispevkov : 158
Datum registracije : 15/01/2012
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  rozica Pon 28 Maj 2012, 02:38

Pozdrav!
No zdaj je že 20 dni odkar se je izvalila prva jajčka in nato še druge 4 .. nasmeh Mislim, da nobena ni oplojena, bom pa še vseeno raje malo počakala. Imam pa spet eno vprašanje. Ula (samička) pride le redkokdaj iz valilnice, zato sem komaj danes videla, da ima blizu ritke obliko, kot da ima še eno jajčko noter. Zanima me, če je možno da ima zataknjeno, kljub temu da jih je pred tem zvalila 5? :/ Ali je možno da ima izboklinico še zaradi prejšnjih jajčk?..

Lep pozdrav!
rozica
rozica
Član
Član

Število prispevkov : 28
Datum registracije : 26/07/2011
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Gost Pon 28 Maj 2012, 02:44

Možno je da se ji je zataknilo vendar če bi se ji bi zelo trpela in čepela z odprtim kljunom.
poskusi ji kaniti kapljico jedilnega olja v ritko in jo masiraj.
Vendar pazi da ji ne boš jajčka strla! to je lahko smrtno nevarno.
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Alojzij Pon 28 Maj 2012, 03:16

Po dvajsetih dneh valitve, bi se morali mladički izvaliti. Očitno jajčka res niso oplojena. Posamezno jih odstranjuj iz gnezda in preveri kakšne barve so. Oplojena jajčka zelo hitro opaziš, ko jih pogledaš z lučko. Kontrolo bi morala narediti že pri 7 do 10 dnevih valjenja. Samica je vse dneve zastonj sedela na jajcih, ker ji tako veleva nagon. Zaradi nabreklega zadka se ne obremenjuj, če le ni kakšnih drugih znakov slabega počutja. Da ne bo več nosila jajc, gnezdo-valilnico umakni, dokler ne bo ponovno čas za mladičke. nasmeh nasmeh
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Kaj vse je potrebno za parjenje? Empty Re: Kaj vse je potrebno za parjenje?

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Stran 1 od 2 1, 2  Next

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu