PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hrana za kanarčke

4 posters

Go down

hrana za kanarčke Empty hrana za kanarčke

Objavlja  Duška Čet 25 Nov 2010, 22:24

Glede na debato o hrani Vitakraft sem pomislila, da bi se morda ljubilo kateremu od vas, ki se ukvarjate s ptički in imate dosti izkušenj napisati "jedilnik" za kanarčke, za 1 teden npr.v pomoč nam neizkušenim. Jaz mojemu zdaj dajem samo semensko mešanico Versele-laga prestige in JR Farm premium za kanarčke ( vsebuje veliko različnih semen in npr. tudi cvetove kamilic ). Zelo rad je solato, regrat, rman, korenček, dala sem mu tudi brokoli; od sadja pa je le jabolko - katero drugo sadje naj mu še ponudim in kako pripravljeno? Banane in mandarine ni hotel. Kako pogosto mu naj dam jajčno hrano?
Kako je z dodajanjem mineralov - je lahko kamen z minerali vedno v kletki?
Kako pa glede vode za pitje - je lahko iz pipe ali naj bo prekuhana oz. tista kupljena?

Upam, da ni preveč vprašanj. zavijanje z očmi

Lp
Duška
Duška
Duška
Član
Član

Število prispevkov : 33
Datum registracije : 21/10/2010
Starost : 62

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Maja Čet 25 Nov 2010, 23:32

Za kanarčke, ki so semenojede ptice, je kvalitena semenska mešanica osnova. Pri tebi, ki imaš samo enega kanarčka, je enostavno, da mu semena vsak dan zamenjaš oz. da daš v krmilnik samo toliko semen, ki jih poje v enem dnevu. Pri nas, kjer jih imamo pa 12, pa v krmilnik nasujemo večjo količino semen, ki jim je zadosti (včasih tudi preveč) za 3 dni - na toliko časa jim počistimo, zamenjamo hrano in vodo (vodo včasih že prej, če se umaže ali jo dosti spijejo). Voda je čisto vredu iz pipe, če je seveda pitna. Nič ni treba prekuhavat ali kupovati v trgovini. mižikanje

Kar se tiče sadja in zelenjave je pri kanarčkih tako, da je treba vztrajat in večkrat ponudit neko hrano, ki je ne želijo poskusiti. Je pa vsekakor boljša zelenjava kot sadje. Če mu daješ regrat, rman, solato, radič, korenček... ima že kar pestro prehrano. S sadjem ni za pretiravat, je bolj za posladek. Tudi jabolko priporočam enkrat na teden ali redkeje.

Pomemben je tudi način nudenja sadja in zelenjave, ki omogoča pticam, da lažje jedo. Npr. jabolko je najbolje razrezati na majhen košček in ga zatakniti med rešetke, vse listnate zelenjave je dobro pripeti ob rešetke (mi uporabljamo kar kljukice za perilo), korenček je najbolje nuditi nariban, v skodelici, ker ga tako lažje jedo. Banano se tudi lahko razreže na primeren kos in zatakne med rešetke. Manjše sadje kot je jagodičevje, se lahko nareže na koščke in da v skledčko, itd.

Mineralni kamen lahko kar vržeš stran, ker je to popolnoma brezvezna stvar. Za kalcij je najboljša sipina kost, katero imajo kanarčki ponavadi zelo radi. Kupiti pa se da tudi droben pesek, katerega lahko vmešaš med hrano ali daš posebej v eno skodelico. Mi imamo en pesek, ki je zelo droben, za podlago v kletkah. Zelo lepo diši in dobro vpija blato, vmes pa ima drobne koščke školjk in večje delce peska, katere imajo ptice zelo rade, zato jim ne dajemo še posebej peska.

Jajčna hrana je dodatek k prehrani. Je energijsko bogata hrana, ki kanarčku pomaga v težkih obdobjih (menjava perja, hranjenje mladičev, bolezen...). Če se jo daje redno, se ptice zelo hitro zredijo, zato priporočam enkrat tedensko ali redkeje. Lahko se jo kupi že pripravljeno v trgovinah za male živali (suho ali vlažno), lahko pa jo naredimo sami doma - kar je bolje, vendar pa traja samo en dan, zato je pri enemu kanarčku količinsko težko narediti. Če imamo vlažno jajčno hrano oz. smo jo sami naredili, potem jo moramo nuditi v ločeni skodelici, če imamo suho, se jo lahko vmeša med semena.

Torej, če skušam to povzeti v tedenski jedilnik, je nekako takole:
- vsak dan kvalitetna semenska mešanica
- vsak dan sveža voda
- vedno na razpolago sipina kost
- vsak dan košček različne zelenjave (npr. v podnedeljek list regrata, v torek list rmana, v sredo listek zelene solate, v četrtek korenček, v petek list radiča, v soboto krhelj jabolka, v nedeljo zopet regrat ali kaj drugega)
- enkrat tedensko ali redkeje 3-4 čajne žličke jajčne hrane
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Maja Čet 25 Nov 2010, 23:40

Uf, sem skoraj pozabila še na kalčke. Kalčki so super zadeva za semenojede ptice, vendar vzamejo nekaj časa. Najbolje je kupiti kalilnik in pa semena za kalčke - vse to se dobi v Semenarni, Merkurju... in potem lahko sam vzgajaš kalčke za svoje ptice. Seveda je zopet malo težje količinsko vzgojti kalčke za samo enega kanarčka, ampak se da. Kalčki smejo biti v kletki samo en dan, potem se jih zavrže, ker lahko začenjo plesnit.

hrana za kanarčke Kalilnik-za-kalcke-931035_1024x768

http://www.semenarna.si/semena-za-kalcke
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Duška Pet 26 Nov 2010, 04:24

Res hvala Maja ! zelo vesel
Meni ni težko samo za 1 kanarčka sama pripraviti hrano, četudi se potem nekaj zavrže, samo znati je treba. Jajčno hrano sem pripravila po receptu na forumu, mi je bolj všeč, ker je sveže pripravljeno.

Lp
Duška
Duška
Duška
Član
Član

Število prispevkov : 33
Datum registracije : 21/10/2010
Starost : 62

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Maja Pet 26 Nov 2010, 06:19

Sem vesela, da sem ti lahko pomagala. mižikanje Si mu že poskusila dati jajčno hrano? Ne pozabit, da je sveža jajčna hrana lahko v kletki največ 24h.
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Duška Pet 26 Nov 2010, 20:32

Sem že poskusila in jo je kar rad jedel, samo sem naredila napako, ker sem kanila malo medu noter, sem mislila, za zdravje, pa mu je bilo verjetno pretežko, ker mu potem nekaj ni pasalo, je bil čisto miren. Naslednji dan je bil dober.

Ali lahko ima bar vedno v kletki, ker ga kar pridno zoba ?

Lp
Duška
Duška
Duška
Član
Član

Število prispevkov : 33
Datum registracije : 21/10/2010
Starost : 62

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Alojzij Sob 27 Nov 2010, 07:58

Bar v klasu je za večino ptic poslastica in ga zato obravnavamo kot popestritev prehrane.
Vsekakor ne bi priporočil,da ga ima stalno na razpolago. Tudi zrnato mešanico v posodici je potrebno
izpihati, da bo ptica jedla tudi tista semena, ki ji mogoče manj teknejo. klicaj



Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Duška Sob 27 Nov 2010, 20:42

Hvala. Sem opazila, da je samo nekatera semena, zato ga bom zdaj "prisilila", da bo jedel še kaj drugega - bom izpihala seme v posodici, ne pa, ga kar zamenjala. Bar mu bom tudi umaknila, ker ga preveč pridno kljuva.

LP
Duška
Duška
Duška
Član
Član

Število prispevkov : 33
Datum registracije : 21/10/2010
Starost : 62

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  denis.lubej Čet 04 Okt 2012, 05:52

zdravo
malo višje sem zasledil,da morajo kanarčki imeti sipinovo kost vedno na voljo jas je nisem kupil,ker sem mislil,da jo potrebujejo samo papige za brušenje kljuna???
kupil sem nekakšne minerale za kanarčke ampak se mi zdi,da jih ni še nič poskusil izgleda kot kakšen siv pesek??
nevem,če bo potrebno bom kupil sipinovo kost,da jo bo kljuval.
hvala in lp.
avatar
denis.lubej
Član
Član

Število prispevkov : 34
Datum registracije : 27/08/2012
Starost : 26

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Alojzij Čet 04 Okt 2012, 06:20

Sipina kost je pomembna zaradi njene mineralne sestave. Njen mehkejši porozen del del ptice z lahkoto kljuvajo, kar je koristno tudi za kljun. Okosteneli del je samo lupina, ki jo manjše ptice niti nemorejo koristiti .V dobrem mineralnem pesku za ptice so dodane tako zmlete školjke kakor tudi sipina kost, ki so dober vir kalcija.
Stalno dodajanje takega peska dodobra nadomesti sipino kost. nasmeh


Nazadnje urejal/a Alojzij Čet 04 Okt 2012, 06:26; skupaj popravljeno 1 krat
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  denis.lubej Čet 04 Okt 2012, 06:24

aha super ampak bom useeno kupil sipinovo kost,ker se mi zdi,da ne je mineralov,ker je vedno isto v posodici???
hvala in lp.
avatar
denis.lubej
Član
Član

Število prispevkov : 34
Datum registracije : 27/08/2012
Starost : 26

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Alojzij Čet 04 Okt 2012, 06:31

Mineralni pesek ptice konzumirajo po potrebi in v zelo majhnih količinah.Večkrat po malem ga dodajaj, morda tudi na pod kletke. nasmeh
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Gost Čet 04 Okt 2012, 06:44

Jaz imam na dnu kletke keramičen krožnik (podstavek od lonca za rože) z min. peskom, da se ptički igrajo v njem, in med igro ga sami pokonzumirajo kolikor ga rabijo. .. ko čistim kletko pa ga kar presejem in sproti dodajam, ker tudi moji niso hoteli sipine kosti mižikanje
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  denis.lubej Čet 04 Okt 2012, 07:14

o hvala
ampak moj kanarček se sploh noče igrati na igračkah prvič je bil zvonček zanimiv potem pa še to ne na gugalnici ga še nisem videl nikoli in tudi v ogledalo se ne gleda vprašaj
zdaj morem ogledalo odmakniti baje ni dobro,pa tak in tak me skoraj usako uro vidi pa še zvičir ga spuščam tako,da se privaja zelo vesel zdaj mi je že sedel na prstih ampak to zato,ker je bil utrujen samo,če bi se me tako zelo bal bi rajši sedel na tleh vprašaj
nevem
hvala in lep pozdrav
avatar
denis.lubej
Član
Član

Število prispevkov : 34
Datum registracije : 27/08/2012
Starost : 26

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Gost Čet 04 Okt 2012, 07:21

zakaj bi se igral z igračkami če si pa ti najboljša igračka zanj mižikanje Moj Tweety tud ne mara igračk, in je najbolj srečen če z najvišje palice lahko opazuje okolico in dogajanje mižikanje in nič mu ne uide, ima vse pod kontrolo nasmeh
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Alojzij Čet 04 Okt 2012, 07:47

denis.lubej je napisal/a:o hvala
ampak moj kanarček se sploh noče igrati na igračkah prvič je bil zvonček zanimiv potem pa še to ne na gugalnici ga še nisem videl nikoli in tudi v ogledalo se ne gleda vprašaj
zdaj morem ogledalo odmakniti baje ni dobro,pa tak in tak me skoraj usako uro vidi pa še zvičir ga spuščam tako,da se privaja zelo vesel zdaj mi je že sedel na prstih ampak to zato,ker je bil utrujen samo,če bi se me tako zelo bal bi rajši sedel na tleh vprašaj
nevem
hvala in lep pozdrav
Pogovarjamo se o kanarčku, ki ne potrebuje zvončkov, ogledal...ne o aktivnostih in igralih papig. To dvoje ne smeš mešati, ker je razlika v vedenju in potrebah kanarčkov in papig podobna razliki med psom in muco klicaj
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Gost Čet 04 Okt 2012, 08:06

.. in če mi g. Alojzij ne zameri, bi dodala še tole:
da ker kanarček ne potrebuje igračk kot papige, to še ne pomeni da potrebuje tudi manj pozornosti mižikanje
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  denis.lubej Pet 05 Okt 2012, 02:52

heheh tudi moj kanarček rad sedi na najvišji palčki,ko je zunaj pa gre na rob slike in opazuje samo problem,ker učasih kakšnega spusti in še sedežna je pod to sliko hehe drugače pa ga veliko nesem ven na sončeka in tako poje.......
glede zvončka:zvonček je notri,če bi se slučajno gdaj dolgočasil in,bi se malo poguncal na zvončku,da bi zvonilo sploh zdaj ko je šola nevtralen
lp.
avatar
denis.lubej
Član
Član

Število prispevkov : 34
Datum registracije : 27/08/2012
Starost : 26

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Gost Pet 05 Okt 2012, 03:00

Sem videla tvoje slike, tako da lahko rečem, da imaš luškanega kanarčka nasmeh
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  denis.lubej Pet 05 Okt 2012, 04:23

hehe ja hvala metka26 moram priznati,da se tudi meni zelo dopade in mi ni žau,da je ta pristal v mojih rokah hehe Kanarček
avatar
denis.lubej
Član
Član

Število prispevkov : 34
Datum registracije : 27/08/2012
Starost : 26

Nazaj na vrh Go down

hrana za kanarčke Empty Re: hrana za kanarčke

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu