PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ročna vzreja papig

+4
gape
dominik
lekovec
nixi
8 posters

Stran 2 od 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  doberman Pon 19 Nov 2012, 08:08

nixi je napisal/a:Zgleda da se sejmov lahko res vsak udeleži. Kako lahko pri takšnih pogojih sploh zagotovi, da so ptice zdrave?
Ne morem razumeta takih ljudi.Tu se vidi, da mu gre res samo za denar, za žival pa mu je popolnoma vseeno, komurkoli jo proda, samo da dobi denar. Pa če kakšna pogine, pač pogine. jokanje

Rejci ki se zanimajo le za denar.
doberman
doberman
Član
Član

Število prispevkov : 289
Datum registracije : 04/12/2011
Starost : 28

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  gape Pon 19 Nov 2012, 10:39

Pa ajde ,sej človek mu še ne "zameri" da dela to za zaslužek , ampak hudiča naj ima malo spoštovanja do živali ( svojega posla) in ima lepo poštimane bivalnike ( kletke) in red ter čistočo. Konec koncev bo tud rezultat (lepoata ptic oz živali) bolši in donosnejši, če se že gre trgovanje z živalmi.
gape
gape
Član
Član

Število prispevkov : 136
Datum registracije : 15/05/2010

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Gost Pon 19 Nov 2012, 18:39

Jaz sem jih najprej vprašala če so tud oni imeli poplave, ker sem si nekako predstavljala, da so bile vse te ptice mogoče samo evakuirane v to garažo, pa so rekli da jih imajo kar skoz tam šokiran
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  gape Tor 20 Nov 2012, 05:24

Ja žalostno, da se take stvari dogajajo ,pa ne samo v tujini ,tudi pri nas se najde par pacientou , ki se jim fučka za vse živali , kar proda proda,kar pogine pa pogine.Na splošno pri vseh domačih živalih imamo pri nas in tujini premalo inšpektorjev , da bi red naredili. Sigurno bi se našlo par ljubiteljev , ki bi izvajali kontrole nad vzreditelji (jest sigurno bi,brez milosti),pa nas ne pustijo , ker nismo strokovno izobraženi. Pa se nimam za nobenega profija z velikimi izkušnjami ,ampak bi pa sigurno bilo več reda,če bi nas bilo več ljububiteljev v pravem pomenu in bi resnično in pravilno izvajali kontrole.Veliko je veterinarjev brez zaposlitve in inšpektorjev, samo ni denarja za njih.Vsak ljubitel živali ,laho v svoji vrsti živali oz pasme, ki jih ima rad oz ima izkušnje ,naredil nek izpit in bi opravlajal delo inšpektorja. Pa verjamem, da bi ga veliko bol korektno izvajal, kot nek inšpektor z izobrazbo. Samo žau ,v naši mali deželici ni časa in denarja za take stvari.
gape
gape
Član
Član

Število prispevkov : 136
Datum registracije : 15/05/2010

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Gost Tor 20 Nov 2012, 06:15

Gape!

Veliko se da naredit tudi preko Društva proti mučenju živali, samo ponavadi je tako, da če nisi glih skregan s sosedom, ga ne boš šel prijavit zavijanje z očmi
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  nixi Tor 20 Nov 2012, 07:49

Pri rejcih kot je ta primerek iz italije, bi bilo zagotovo smiselno kaj naredit. Ampak prijava pogosto ne pomaga, saj so standardi, ki jih morejo izpolnjevati pre nizki. Problem je pa tudi, da bi potem takem lahko prijavil skoraj vsako drugo družino z otroci, ki imajo ptico, morskega prašička, zajčka... v premajhni kletki, osamljenega in z slabo higijeno, saj je otrok obljubil, da bo za žival skrbel, pa je izgubil veselje. jokanje Pri večini lahko samo svetuješ, če pa te ne poslušajo, pa težko kaj narediš, brez da bi izpadel največji zlobnež, ki se spotika ob vsako malenkost.
nixi
nixi
Član
Član

Število prispevkov : 94
Datum registracije : 03/05/2011
Starost : 35

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Gost Tor 20 Nov 2012, 08:15

Nixi!

Standardi glede bivalnih prostorov, so vsaj pri nas zelo visoki, in VURS je kar se tega tiče kar dosledna, tako da za naše rejce me ne skrbi. Pri nas se mi največji problem zdijo neosveščeni posamezniki, in to taki, ki se sploh ne zavedajo, da počnejo kaj narobe..

Kar se tiče pa prijave, zase vem da bi prijavila vsakega, če bi vedela da se ponavljajo krutosti do živali, .. sicer bi ga najprej vljudno opozorila na moj namen, in če me ne bi jemal resno bi ga pa res prijavila brez vsake slabe vesti, ne glede na to s kom imam opravka.. in me prav en K briga kaj si potem kdo misli o meni, ker imam še vedno več spoštovanja do živali, kot pa do takih ljudi nasmeh
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Ronja Tor 20 Nov 2012, 08:56

Fino, Nixi, da si načela to temo! Se tudi jaz strinjam, da je to zelo pomembno vprašanje in da se je ročne vzreje (kakor tudi kupovanja ročno vzrejenih ptic) treba lotevati nadvse premišljeno in biti o posebnostih ročno vzrejenih ptic dobro poučen, preden si jih kdo nabavi. Ja, res je, se najprej sploh vprašati - zakaj točno. Da bi se otrok lahko igral s ptico in jo prijemal, dokler mu bo pač zanimiva (ker živali "za gledat" malim otrokom pač niso tako strašno zanimive), potem pa bo pristala bogvekje, je res napačen razlog za njen nakup.
Zelo fajn je brati to razpravo.

@gape
Se popolnoma strinjam glede potrebe po boljšem nadzoru nad rejci. To bi posledično imelo koristi čisto za vse - v prvi vrsti za dobrobit ptic, seveda pa tudi za kakovostne rejce (saj bi slabi odpadli) in tudi za bolj zadovoljne skrbnike kupljenih živali.


Nazadnje urejal/a Ronja Tor 20 Nov 2012, 23:34; skupaj popravljeno 2 krat (Reason for editing : slovnica ;))
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  nixi Tor 20 Nov 2012, 23:09

Ronja hvala za podporo! mižikanje
Zelo dobro si zadela bistvo, zakaj se marsikdo odloči za nakup. Kar je pa zelo žalostno, saj predvsem pri otrocih ptica predstavlja le še eno igračo. Za nakup živali se mora strinjati cela družina, starši bi pa morali pokazati dovolj odgovornosti in se resno pozanimati kaj ta žival potrebuje. Sploh ptice v marsikateri družni že po kratkem času postanejo le del pohištva. jokanje
nixi
nixi
Član
Član

Število prispevkov : 94
Datum registracije : 03/05/2011
Starost : 35

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Gost Sre 21 Nov 2012, 00:12

Pa dajte no punce, lepo vas prosim, pa ne tako posploševati zadev.. pogovarjamo se o ročno hranjenih pticah, in ne skobčevkah kupljenih v Zooticu.. zavijanje z očmi
Te vajine trditve o otrocih z ročno hranjenimi pticami, so prav pavšalne in brez vsakih osnov in za takšne komentarje se raje najprej pozanimajta pri rejcih, koliko ročno hranjenih ptic je sploh bilo prodanih otrokom, oz staršem za majhne otroke, potem pa še vpoštevajta dejstvo, da niso vsi otroci takšni kot jih opisujeta, in bosta lahko prišli do enih realnih številk, ki pa so gotovo zelo oddaljene od vajinih navedb. Če pa mislita, da imata že vse realne podatke, pa prosim kar na dan s konkretnimi primeri (brez imen) zlorabe ročno hranjenih ptic s strani otrok, da vsaj malo argumentirata te vajine trditve. vprašaj

A se vama res zdimo npr. Lekovec, Gape, Dominik, Nigrigenis pa še kateri naš član z mano vred kot eni razvajeni otroci, ki imamo oz bomo imeli ročno hranjene ptice namesto pliškotov vprašaj in nevemo kaj počnemo, da nas je treba zdaj šolat s takšnimi?
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Ronja Sre 21 Nov 2012, 00:36

@metka

Na tole pa moram kar takoj odgovoriti, da se ne bomo po nepotrebnem razumeli narobe. Kot si verjetno do zdaj že opazila, je zame vedno in v prvi vrsti skrb za živali, konkretno v mojem primeru za skobčevke, sicer pa enako za katerokoli drugo žival. Mislim, da je to doslej jasno razvidno iz vseh mojih objav in odzivov.

Druga stvar je, da sem ravno tako zelo vesela odgovornega ravnanja lastnikov in rejcev in da to z vsem srcem podpiram. Zato se tisti, ki se skrbi za živali lotevajo premišljeno in odgovorno (kamor štejem tudi zelo zelo veliko članov tega foruma), ne bi smeli čutiti nagovorjene oz. po tem ni nobene potrebe.

Še ena okoliščina, ki se meni osebno zdi zelo pomembna, pa je, da je naš forum odprte narave in ga lahko na spletu najde in prebira čisto vsakdo. Razprave o vsaki temi so torej hočeš nočeš javne. Zato se mi nikakor ne zdi odveč določenih stvari večkrat ponoviti ali izpostaviti. Niso namreč namenjene izključno registriranim članom foruma, ampak vsem obiskovalcem te spletne strani. nasmeh

Kar se tiče statistike - mislim, da je več kot očitno, da ti s številkami, ki bi jih želela, v tem primeru ne morem postreči. Ker jih ni. Ampak mislim, da v tem tudi ni smisel naše diskusije.
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  nixi Sre 21 Nov 2012, 00:38

Metka, ne vem zakaj se počutiš napadeno. Nobena ni trdila, da ne znaš ravnati z pticami.
Po eni strani si pripravljena vsakega prijavit, ki svoji ptici ne nudi vsega potrebnega, nisi pa pripravljena na razpravo, kako do tega pride. Zagotovo je razlogov več, a je tudi to eden izmed njih. Predvsem neobveščenost je po mojem mnenju glaven izmed razlogov, da toliko ptic pristane v slabih razmerah. Mislim, da vprašanje o ročno hranjenih pticah ni brez pomena.
Zakaj pa ti misliš, da se ptice vse pogosteje vzreja na ta način? (Pa ne mislim nujnih primerov ter ohranjanja vrste)
nixi
nixi
Član
Član

Število prispevkov : 94
Datum registracije : 03/05/2011
Starost : 35

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  lekovec Sre 21 Nov 2012, 00:42

METKA
Kok si pa to lepo napisala in še vse 100% drži.Ti dve se kar nedata ustavit, v tej brezpredmetni debati.To kar počneta-pišeta nima veze z nami,ampak je samo njunim pogled na težavo,ki pa nima veze z sodelujočimi na tem forumu.


PUNCI,vidve ja!
Mislim da sta malo zašli ali pa imata drugačne težave.
Pejta vidve rajši na kako kavo pa bo!Rezultat bo mir na forumu in potešene ptičje frustracije.Če malo pomislim prav prijetno kramljamo,se učimo,izmenjujemo mnenja pol pa se zgodita vidve in rezultat je kaotičen.


Pa še to,sm sigurn da nimata ročno hranjene papige,ker ji sicer nebi delale take sramote ali pa če hočta krivice.


lekovec
lekovec
Član
Član

Število prispevkov : 162
Datum registracije : 09/08/2011
Starost : 50

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Gost Sre 21 Nov 2012, 01:09

Ronja in Nixi!

Ronja, cenim tvojo skrb za živali, tebe pa spoštujem že od prvega dneva kar sem na tem forumu, zato se res ne mislim kregat s tabo. nasmeh, vendar me določene stvari motijo...

Ravno iz tega razloga, ki si ga navedla, da je ta forum odprte narave, in da ga lahko bere kdorkoli, me motijo vajine pavšalne navedbe, ker ne glede na to, da ne razpolagaš z realnimi številkami (čeprav jih lahko hitro ugotoviš), niso argumentirane in so kr neki!
Lastniki in potencialni kupci ročno hranjenih ptic, sploh niso otroci in starši majhnih otrok, kot vidve navajata, ampak smo pravi ljubitelji ptic, bolj ali manj že z izkušnjami. Zato prosim, da ne zavajata bralcev tega foruma v napačno smer, razen če lahko to kar trdita tudi dokažeta. Potem vama pa že zdaj obljubim, da se vama bom javno opravičila in v istem momentu ko mi argumentirata prestopila na vajino stran, do takrat pa žal ostajam na nasprotnem bregu. mižikanje

Nixi, samo zato, ker sta imeti ročno hranjeno ptico, ali pa zlorabljati ptice v komercialne namene dva različna pojma ideja
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  lekovec Sre 21 Nov 2012, 01:33

Glede otrok,
pri nas Nejc in Aljaž nimata nikakršnih možnosti 'igranja' z Maxijem ker se je on tako odločil in mislim da ni osamljen primer med papigami.Ročno hranjen ptiček hrepeni po stiku in kdor da recimo za papigo 400eu sigurno ve v kaj bo naložil svoj denar in temu primeren bo tudi odnos do živali.
In sedaj vajino razmišljanje! Obstajajo pa taki,ki ptico sčasoma zapostavijo,se je naveličajo .........bla,bla,bla.No,to tematiko bi morale izpostavit kje drugje.A kje ?Nebi vedu,ker pa vaju to tolk žuli se pa pozanimajta!
In to ne pomeni da mi je vseeno,samo na svet gledam malo drugače kot vidve bolj pozitivno,kar pa pri vaju dveh ni čutiti.
lekovec
lekovec
Član
Član

Število prispevkov : 162
Datum registracije : 09/08/2011
Starost : 50

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Ronja Sre 21 Nov 2012, 02:08

@ metka

Glede tega sva istega mnenja - prepiranje o čemerkoli ne bi prineslo nobenega smiselnega rezultata. Takoj tudi podpišem, da sta tehtno argumentiranje in spoštljiv odnos do sogovornika, naj se z njim v danem trenutku strinjaš ali ne, za vsak pogovor temeljnega pomena.

Mogoče v pojasnilo nekaj ozadja mojega razmišljanja: sodelujem na več različnih forumih, kjer je bilo veliko razprav na temo ročne vzreje ptic in kar nekajkrat sem se že imela priložnost pogovarjati z ljudmi, ki so imeli ali imajo doma skobčevke. Poudarjam, da govorim o skobčevkah, ne o velikih papigah. In ker se naša tema glasi "ročna vzreja ptic", v ta pogovor sodijo tako male papige kot velike papige in divje ter ogrožene ptice. Kolikor razumem, gre za načelno vprašanje (ki kot vsa načelna vprašanja že samo po sebi implicira določeno mero posploševanja).

Žal je moja izkušnja taka, da sem v veliki večini primerov na vprašanje, zakaj ima nekdo doma eno samo skobčevko ali nimfo, dobila odgovor: "Ker je v tem primeru hitreje udomačena". Z drugimi besedami – hitreje gre na roko, se pusti božati itd. Vemo, da je ta razlaga že v osnovi zgrešena, saj se ptico (kar več kot očitno kažejo naše izkušnje) da čisto lepo naučiti na bližino in dotike tudi v paru ali jati. Poleg tega tudi vemo, da tako skobčevke kot nimfe za kakovostno življenje potrebujejo družbo iste vrste, ne samo človeka. Če tega nimajo, tudi vemo in smo že večkrat govorili o tem, razvijejo celo vrsto kompenzacij – npr. poskušajo hraniti ogledalce ali plastično ptico ali človekov prst ali karkoli že. Vsem tem predmetom tudi dvorijo; celo tako daleč gre, da človeka začnejo zaznavati in se do njega vesti kot do svojega partnerja. Mislim, da ni treba dodatnih pojasnil, kako zgrešeno je to ravnanje.
Pogovarjala sem se tudi z nekaj skrbniki ročno vzrejenih skobčevk. Vsem je bilo najbolj všeč prav to, da je ptica že na začetku povsem zaupljiva in da bodo z njo imeli „manj dela“ kot pri navajanju "neudomačene ptice" na človeka. Potem se človek seveda vpraša, kakšen je osnovni motiv nekaterih kupcev ročno vzrejenih ptic. Seveda ne razmišljajo vsi tako, še sreča, da ne, ampak bojim se, da je med tistimi drugimi vendarle velik del ljudi, ki se o pticah vnaprej ne pozanima dovolj ali pa v resnici iščejo žival za otroka, nevajenega potrpežljivega približevanja ptici. Ali pa so sami tako nepotrpežljivi in hočejo hitre rezultate. Nekaj primerov poznam osebno. Še zlasti takrat, ko gre za „cenejšo“ papigo, skobčevko ali nimfo - kot da bi cena živali kakorkoli vplivala na to, kako bomo poskrbeli za živo bitje. jokanje

Moj argument v tej razpravi zato ni v statistiki in številkah, temveč v izhajanju iz osnovnih potreb posamezne živali, v mojem primeru male papige. Nikakor pa moja motivacija ni kogarkoli vleči na „nasprotni breg“ mižikanje - dva bregova bosta obstajala vedno in s tem ni nič narobe. Če smo tega zmožni, lahko različna mnenja neko sredino obogatijo in povabijo tako tiste z enega kot tudi tiste z drugega brega, da se malo osvežijo s plavanjem v reki in se srečajo nekje na sredini.
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  lekovec Sre 21 Nov 2012, 02:40

Že samo dejstvo,da imamo papige v prostoru,ki ga je zgradil človek je zgrešeno in od tu naprej je vse zgrešeno kar je povezano z našim sobivanjem.Če bi bil na vajinem bregu bi se glede na to odrekel pticam v ujetništvu,kar so neglede na vse.Dejstvo je da si jih lastimo,eni na lep način drugi pa ne.In tudi to o parih mislim da ne drži čisto vse ampak to je že posledica tega da so zaprte v naših prostorih.

Kako na izi se predamo negativizmu,a ne?Zakaj nebi raje spodbujale sive celice z idejami neizkušenim lastnikom,kako zamotimo,se ukvarjamo samo z eno papigo.Jest takoj pomislim na to,ko se kdo oglasi ki nima izkušen.Pri nekaterih pa ni lih tako ,saj berem ne kaj takega.Takoj je govora še o drugem ptiču,kar pa neizkušenemu ne pomaga pri njegovem navezovanju na novega ptičjega prijatelja.In zakaj nebi imeli ročno hranjenih če jih itak omejujemo v naših prostorih.S tem ko so ročno hranjeni jim je bistveno lažje pri socializaciji in ne vidim razloga da jih nebi mi imeli.Mi smo tisti,ki jih imamo za ljubljenčke,rejci jih imajo pa itak v velikem številu in ni problema.

lekovec
lekovec
Član
Član

Število prispevkov : 162
Datum registracije : 09/08/2011
Starost : 50

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Gost Sre 21 Nov 2012, 03:10

"Ročno hranjenje" posameznih malih živalic nima samo dobesednega pomena v načinu hranjenja, ampak gre pri tem tudi za način socializacije in uvajanje živali na bivanje s človekom. Pri tem pa moram poudariti, da se pri pravilnem "ročnem hranjenju" pri marsikateri živalici, da zelo omejiti ali pa celo odpraviti tudi nekatere slabe lastnosti, ki bi jih sicer povzeli od svojih staršev. Eden takšnih tipičnih primerov je npr. rakun... osebno poznam rakunčka, ki ga lahko mirne duše zapreš v kurnik, pa mu na kraj pameti ne bo padlo, da bi napadel kuro.. to pa zato, ker je bil od tretjega tedna dalje ročno hranjen in ga starša nista še uspela navadit na plenilstvo. In kaj je tu slabega? Čemu bo ta rakun prikrajšan zaradi tega, ker ne bo lovil kur in bo raje počakal na hrano, ki mu jo bo skrbnik postregel v šalčki, če je že skoten v ujetništvu in ga imajo kot družinskega člana? Podobni primerki so poznani tudi pri dihurčkih, ki so bili odvzeti staršem, preden so jim le-ti dopovedali da so zveri...
Verjamem, da to nima direktne veze z ročno hranjenimi pticami, vendar želim povedati, da ni vse samo negativno, in da je marsikatera na videz slaba stvar tudi za nekaj dobra nasmeh
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Ronja Sre 21 Nov 2012, 03:32

metka26 je napisal/a: vendar želim povedati, da ni vse samo negativno, in da je marsikatera na videz slaba stvar tudi za nekaj dobra nasmeh

Oh, seveda ni, še dobro, da ne zelo vesel Prepričana sem, da je lahko prav lepo tako za skrbnika kot za žival, s katero deli življenje.
Zato pa se za domače ljubljenčke v prvi vrsti sploh odločamo ... nasmeh
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  nixi Sre 21 Nov 2012, 03:37

Jaz mislim, da je pomembnejša primarna socializacija, torej tista, ki se je nauči od svojih staršev. Zagotovo je pomembno da se človek še v času, ko so ptice v gnezdu, z njimi ukvarja in jih tako navadi tudi na človeško roko.
Imam še nekaj primerov posledic pomanjkanja socializacije iz strani staršev.
Primeri, kjer ne govorimo o otrocih, ampak odgovornih odraslih osebah, ki poskušajo vse, da bi se njihove ptice dobro počutile. Vsi primeri so iz sledečega foruma: http://www.nymphensittich-forum.net/forum/index.php

Članica foruma je prevzel ročno hranjeno nimfo(samček), ki so ga morali oddati, saj je ta bil do te mere navezan na svojo lastnico, da jo je imel za svojo partnerico, posledično je svojo »partnerico« branil pred vsemi ostalimi člani družine, zato so se zbali za otroka, ki je bil na poti.
V novem domu je na veselje vseh pokazal interes za samičko. A se zaradi tega, ker je iz ročne reje in je še kasneje živel več mesecev sam, ni pravilno socializiral in partnerice ni znal pravilno zasnubiti, kaj za njega pomeni še nadaljnjo frustracijo. Posledično se dere večina dneva, v dobrih trenutkih se sicer cartlja z novimi lastniki, v naslednjem trenutku jih pa napada.

Po tem je primer ročno hranjene samičke, ki živi v jati v zunanji preletalnici in je v času ko želi valiti tako agresivna, da lastnica le s težavo čisti preletalnico in daje hrano ter vodo. Agresivna pa je tudi do ostalih nimf in jih ne pusti v svoj teritorij.

Veliko je primerov, ko ročno hranjena nimfa ne sprejme ostalih svoje vrste in se druži samo človekom.

Potem je primer ročno hranjene nimfe, ki se pri enem letu starosti še ni navadila sama jest, sicer zna, ampak pri ljudeh še cele dneve prosi za hrano.

Primer, ko se parček ročno hranjenih nimf sam ne zna zamotiti in konstantno kričita, ko ni nobenega človeka v sobi. Pa imata na razpolago vse možne igrače, veje z listjem, škatlo za brskanje in še in še. Tudi temu primeru podobnih je veliko.

(Pišem pa o tej temi z razlogom v rubriki o nimfah, saj so edina vrsta na katero se vsaj malo spoznam.)
nixi
nixi
Član
Član

Število prispevkov : 94
Datum registracije : 03/05/2011
Starost : 35

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Gost Sre 21 Nov 2012, 04:19

Pa čak malo Nixi, a ti misliš da se te frustracije, ki jih naštevaš pri "naravno" hranjenih pticah ne pojavljajo?
Pa saj se je moja skobčevka gonila na mojem prstu že pred skoraj 40 leti, ko se še nobenemu ni sanjalo o kakšnem ročnem hranjenju?
Pa povej mi kolk mladičev vidi oz opazuje svoje starše pri parjenju, da bi se lahko od njih navadili? Kolikor jaz poznam sistem, grejo vsi mladiči prej v nov dom, kot pa so spolno zreli...
Ostali našteti primeri pa se mi zdijo zgolj iskanje izgovorov, in pranje slabe vesti, tistih ki so se sicer iz povsem drugih razlogov želeli znebiti ptic...
povej mi kateri ljubitelj bi dal svojo ročno hranjeno ptico v veliko voljero med druge naravno hranjene, samo tisti ki nima pojma o stvari, ali je pa res taka budala...
to, da je veliko ljudi "začasnih" ljubiteljev, do prvega poroda mi je poznano, smo prejšnji teden iskali nov domek za čiwawo, k jo je hotela lastnica uspavat, zaradi tega ker bo rodila.. in taki ne rabijo iskat krivde v "ročno" hranjenih, taki bojo "morali" dat vsako žival proč..
Kar se tiče žicanja hrane, jo žica pa tudi moja amazonka, pa čeprav ni ročno hranjena, takoj ko bom šla v kuhinjo, mi bo priletela na rame in fehtarila..
in res ne razumem kaj hočeš povedat z vsem tem kar naštevaš, pa saj ni fora ročno hranjenih da se bojo igrale z igračkami?? Fora je v tem, da se naveže na človeka, predvsem pa to da mu zaupa, ko pa 1x človeku zaupa je pa itak tako dovzetna za učenje, da jo lahko vzgojiš kot ti paše.. če hočeš imet razvajeno in scrtano, jo boš tako vzgajal, če pa jo hočeš navadit na en red, boš pač moral bit toliko bolj dosleden pri vzgoji, kar pa seveda pri "ročno" hranjenih ni tak problem, ker ti ptica zaupa nasmeh
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  gape Sre 21 Nov 2012, 05:15

Se popolnoma strinjam s tabo metka. Sam sem imel dve ninfi samici in obe sta bili v času valjenja agresivni in zaščitniški kot tista od prijatelja ki je bila ročno hranjena.Vse papige ,ki sem jih imel do sedaj ,so bile požrešne in fehtale po hrani,obvezno je bilo treba probat kaj jem jest , ker če ne je hudič(jasno ,dobi kar lahko dobi in kolikor lahko dobi in nič več),saj v tem je čar udomačene papige , sobivanje z človekom in naveza med človekom in papigo. Ročno hranjena se veliko hitreje in lažje privadi tega in za to se tudi ročno hrani mladiče.Ima pa vsaka papiga ali katerakoli žival svoj karakter tako kot človek. Tako da jest ne vidim nobenega bav bava pri ročnem hranjevanju papig za domčo žival, ker to je tudi namen ročnega hranjenja.
Rejec papig , ki mu gre samo za denar in to počne na veliko , dvomim da se bo spravil ročno hranit in si odtrgat čas za hranjenje in denar za hrano , sploh če je veliko mladičev to zahteva veliko truda in časa. Kar se mene tiče ,kapo dol vsem rejecem , ki si vzamejo čas in imajo voljo ročno hranit papige, cena tu ni niti malo pretirana .
gape
gape
Član
Član

Število prispevkov : 136
Datum registracije : 15/05/2010

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  nixi Sre 21 Nov 2012, 21:02

Noben od primerov, ki sem jih dala ni bil izgovor za oddajo, saj noben svoje ptice ni oddal. V prvem primeru, je pa predzgodba, od kod je uporabnica ptico dobila.
Z vehtanjem, ni mišljeno normalno obnašanje, ko ptica pride in želi poskusiti kaj ješ, ampak obnašanje, kot ga vidimo le pri mladičih, ki še ne jedo sami ali le delno.
Toliko k primerom, da je razjasnjeno.

Seveda se tudi pri naravno vzgojenih pticah lahko pokaže marsikatera vedenjska motnja ali frustracija. Razlogov je lahko veliko, ampak v večini je za to odgovoren človek. Ptice so izjemno občutljive na okoliščine, zakaj bi počeli karkoli, da bi možnost za kakšno od teh posledic še povečali?
nixi
nixi
Član
Član

Število prispevkov : 94
Datum registracije : 03/05/2011
Starost : 35

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Gost Sre 21 Nov 2012, 21:35

Ja Nixi, resnično cenim to, da zdaj iščeš argumente za svoje trditve, vendar ti moram odkrito povedati, da sem za podkrepitev tvojih trditev pričakovala vsaj kakšno strokovno literaturo, strokovno mnenje, članke, lobije ... ne pa kopiranje komentarjev iz drugih forumov, saj forum je le forum in vsak lahko napiše kar mu paše, kot na našem.. kar pa (vsaj zame) nima nobene teže proti strokovnim ocenam nasmeh

Ja res je, za vse je kriv človek saj se pogovarjamo o pticah v ujetništvu.. in človek je kriv tudi če pozabi zapret vrata, in mu pride mačka noter preganjat ptice, da so potem pod stresom mižikanje
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  nixi Sre 21 Nov 2012, 21:40

Strokovne članke ti pa žal lahko nudim samo v nemščini.

Edit
Če kdo zna nemško in ima voljo to prebrat...
http://www.papageien-und-sittiche.de/service9.html
nixi
nixi
Član
Član

Število prispevkov : 94
Datum registracije : 03/05/2011
Starost : 35

Nazaj na vrh Go down

Ročna vzreja papig - Page 2 Empty Re: Ročna vzreja papig

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Stran 2 od 3 Previous  1, 2, 3  Next

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu