PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gnezdilnice za zunanje ptice

+9
dires
ubre
jan44
Mare
Miki-Kodeljevo
bošti123
PilotGirl
Marulek
Maja
13 posters

Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  Maja Tor 05 Maj 2009, 10:49

Tukaj vam pošiljam zelo dobro stran o gnezdilnicah,...

http://www.gnezdilnice.si/index.php?path=nacrti_gnezdilnic1

Gnezdilnice, zakaj jih postavljamo?

Obstaja kar nekaj tehtnih razlogov, zakaj je nujno potrebno nameščati gnezdilnice po vrtovih, parkih in gozdovih. Prvi in najbolj opazen je, da v naravi zaradi naših človeških posegov primanjkuje naravnih dupel. Iz gozdov in vrtov se odstranjujejo vsa bolna in odmrla drevesa, v katerih si detli in žolne kot primarni duplarji dolbejo svoja dupla, ta dupla pa potem naslednja leta zasedejo sekundarni duplarji, kot so: sinice, brglez, muharji, škorec in smrdokavra, če naštejem samo najbolj poznane. Drugi razlog je ta, da z nameščanjem gnezdilnic po vrtovih in parkih, v katerih še ni starega drevja, ustvarimo primerna gnezdišča za sekundarne ptice duplarice. Posebno sinice, brglez, pogorelček, šmarnica, poljski in domači vrabec ter muharji so zelo zaželeni v vrtovih, ker po sadnem drevju pobirajo žuželke in njihove ličinke ter na ta način skrbijo za ravnovesje žuželk okoli našega doma. Brez ptic ni možna biološka pridelave sadja, zelenjave in poljščin! Tretji razlog pa je vzgojni oziroma sociološki. Mnogim ptice poosebljajo pristen stik z naravo. To velja še posebno takrat, kadar jih privabimo v bližino svojih bivališč: pozimi s krmilnicami, spomladi in poleti pa z gnezdilnicami. Na ta način lahko ptice nemoteno opazujemo pri njihovem vsakdanu. Ti »opazovalni rekviziti« sodijo na vsak vrt. Na ta način se gnezdeče ptice približajo človeku, ki tako razvija posluh za naravo in njeno ohranjanje. In slednje je v današnjem času vsesplošne degradacije naravnega okolja zelo pomembno!

Gnezdilnice za zunanje ptice Gnezdilnice-za-ptice_velika


Da bo gnezdilnica kar najbolj služila svojemu namenu, mora izpolnjevati nekaj strogih zahtev. Zelo pomembno je, da je gnezdilnica funkcionalna in varna. To pomeni, da mora biti v gnezdilnici dovolj prostora za leglo in da je kvalitetno izdelana. Za ptice do velikosti vrabca je minimalna površina notranjega dna 12 cm x 12 cm, za škorca 15 cm x 15 cm oziroma temu ustrezni notranji premer dupla. Globina gnezdilnice za male vrste sinic, merjeno od dna do spodnjega roba vhodne odprtine, naj bo 10 ali 11 cm, za ptice velikosti vrabca in velike sinice naj bo 11 ali 12 cm. Podobno velja za škorca, globina gnezdilnice naj bo 13 ali 14 cm. Večje globine gnezdilnic so nefunkcionalne, ker morajo ptice znašati prevelika gnezda. V gnezdilnico ne nameščamo nobenih klinčkov in drugih ''pripomočkov'' za oprijemanje in plezanje, ker so pticam v napoto.

Naslednja zahteva, ki naj jo izpolni gnezdilnica je, da jo lahko s sprednje strani ali z vrha odpremo, da po končani gnezditvi odstranimo staro gnezdno gradivo. Pri izdelavi gnezdilnice naj nas vodi misel, da naj kar najbolj posnema naravno duplo, na katera so se ptice tekom evolucije prilagodile. Lepo in domiselno izdelane gnezdilnice pa so lahko tudi okras hiše in vrta.

Kot kažejo dosedanje dolgoletne ptičarske izkušnje, velikost gnezdilnice, poleg količine in vrste prehrane, neposredno vpliva na velikost legla. To velja za vse sekundarne duplarje. V večjih duplih in gnezdilnicah so legla večja, ker imajo ptice več prostora in zraka. V večjih gnezdilnicah ptice tudi mnogo lažje vzdržujejo higieno. Napačno je splošno laično mnenje, da mora biti gnezdilnica majhna. V gnezdilnici mora biti dovolj prostora za ptičjo družino! Ali ste že kdaj opazovali mlade škorce v premajhnem duplu? Namesto da bi bilo v leglu 4 do 5 mladičev, sta samo dva in še ta dva vsa ponesnažena.

Gnezdilnice za zunanje ptice Ivo_gnezdilnica_mala_show

Ptice pevke, tako prostognezdeče kot duplarji, si za vsako gnezditev gradijo novo gnezdo. To velja tudi za nadomestna legla. Sekundarne ptice duplarice včasih same odstranijo staro gnezdno gradivo ali pa naredijo novo gnezdo kar čez starega in tako prekrijejo staro gnezdno gradivo in morebitne mrtve mladiče in neizvaljena jajca predhodnega legla. Kadar po končani gnezditvi mi odstranimo staro gnezdo, pticam naredimo dobrodošlo uslugo. V gnezdnem gradivu se velikokrat nahajajo razni zajedalci, kot so klopi, perojedi ali tekuti (to so izključno ptičji zajedalci, prehranjujejo se s ptičjim perjem), mahovni čmrlj, muhe kožuharice in tudi kakšno mravljišče ali osje gnezdo se včasih najde. Po speljavi se mladiči vseh vrst duplaric zaradi svoje varnosti nikoli več ne vrnejo na prenočevanje nazaj v gnezdo, tako kot je to poznano pri kmečkih lastovkah in belih štorkljah. Prazna in dobro zaprta gnezdilnico je tako pripravljena za naslednjo gnezditev.

Zelo pomembno vlogo pri zasedanju gnezdilnic ima velikost vhodne odprtine, saj je od nje odvisno, katera vrsta ptice bo gnezdilnico lahko naselila. V priloženih načrtih so navedene ustrezne vhodne odprtine za posamezne vrste ptic. Velikost vhodne odprtine je zelo pomembna, ker na ta način preprečimo plenjenje in spodrivanje manjših vrst. Tako, na primer, škorec prežene in spodrine veliko sinico, ki gnezdi v škorčnici. Podobno velika sinica spodrine ostale manjše vrste sinic, kadar ji to dopušča dovolj velika vhodna odprtina. To je razlog, zakaj je tako pomembna velikost vhodne odprtine! Male vrste sinic le izjemoma in v skrajni sili naselijo gnezdilnice z vhodno odprtino 32 mm in podobno, velika sinica le izjemoma zaseda škorčnice z vhodno odprtino 50 mm.
Za ptice je veliko bolj pomembna gnezdilna varnost kot ponujena neprimerna gnezdilna možnost!

Poznamo še eno vrsto gnezdilnic, to so gnezdilne niše. Namenjene so žužkojedim pticam: šmarnici, sivemu muharju in beli pastirici. Te vrste ptic pravzaprav niso popolni duplarji, ustrezajo jim gnezdilne niše stavb. Njihova naravna gnezdišča so luknje in špranje v skalnih stenah. Večje gnezdilne niše pa so namenjene sovam, postovki in kavki.

Verjamem, da bodo napotki in nasveti, zbrani na tej spletni strani, marsikoga vzpodbudili k domači izdelavi gnezdilnic, uspeh pri privabljanju ptic gnezdilk pa vas navdušil nad opazovanjem njihovega življenja v vaši neposredni okolici. Želim vam veliko zadovoljstva v ptičji družbi!


Nazadnje urejal/a Maja Pet 09 Jul 2010, 09:48; skupaj popravljeno 1 krat
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  Marulek Pet 27 Nov 2009, 01:29

Pozdravljeni!
Še nekaj mojih izkušenj:
predveč kot tridesetimi leti mi je en star "tičar" svetoval, naj namesto da pozimi hranim ptice, naredim eno valilnico.
Pa še to - na valilnici ne sme biti nobena palčka ali podstavek, ki bi plenilcem omogočil lažji dostop v gnezdo. Ptice same se že "spravijo" v gnezdo brez palice, samčki pa nikoli ne sedijo tam in pojejo, ampak vedno bolj odmaknjeno, tudi zato, da odvračajo plenilce.
Lep pozdrav
Marulek
Marulek
Marulek
Član
Član

Število prispevkov : 42
Datum registracije : 18/08/2009
Starost : 73

http://www.rodezijski-grebenar.com

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  PilotGirl Tor 15 Dec 2009, 04:23

A ma kdo kakšne načrte. Jaz sem se odločila, da jih bi letos ene par naredila. Ker pri meni vsako leto gnezdijo podstreho, ker še hiška ni zaprta. Pa par hišk imam za hranjenje, tako, da imamo res lep razgled in veliko sort, vmes tudi nekaj zelo redkih. Pa mi je hudo, da jih mački ubijajo jokanje Vidim, da se je spet pojavilo 7 mačkov, ki so jih odvrgli in se bojim, da bo spet spomladi pa v tem času pokol. jokanje
PilotGirl
PilotGirl
Član
Član

Število prispevkov : 59
Datum registracije : 10/05/2009
Starost : 41

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty načrti

Objavlja  Marulek Tor 15 Dec 2009, 21:43

Pozdravljena!
Načrti so pri opisu gnezdilnic, ali pa tudi na
http://www.gnezdilnice.si/index.php?path=nacrti_gnezdilnic1

(sem samo prenesel)
Lep pozdrav
Marulek
Marulek
Marulek
Član
Član

Število prispevkov : 42
Datum registracije : 18/08/2009
Starost : 73

http://www.rodezijski-grebenar.com

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  PilotGirl Tor 15 Dec 2009, 22:58

Super hvala!
PilotGirl
PilotGirl
Član
Član

Število prispevkov : 59
Datum registracije : 10/05/2009
Starost : 41

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty nepravilna postavitev gnezdilnic

Objavlja  bošti123 Ned 06 Jun 2010, 00:29

Vse, ki postavljajo gnezdilnice bi opozoril, da postavitev gnezdilnic ob deblo ali na močno vejo, kakor je na večini slik, nikakor ni priporočlivo. Meni se je že dvakrat zgodilo, da je ponoči prišla podlasca in spraznila gnezdo. Pred drugim o upostošenjem sem jo celo pregnal, vendar se je vrnila in dokončala začeto delo. Zato po mojih izkušnjah postavite gnezdilnice na čim tanjše veje, in vsaj pol metra okoli ne sme biti nobene močne veje.
Prav posebno poglavje pa so dejansko mački. Tudi pri nas se je v zadnjem letu pojavilo polno mačkov.Navkljub preganjanju mi kar naprej oprezajo za ptiči, ob tem pa mi naredijo tudi na rožah polno škode. Vsak dan najdem kakšno rožo polomljeno ali izkopano. Zato bi prosil če ima kdo kakšen dober nasvet kako pregnati mačke.
bošti123
bošti123
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 3
Datum registracije : 20/03/2010
Starost : 52

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  Miki-Kodeljevo Ned 06 Jun 2010, 05:42

Kupiš psa in je problem rešen nasmeh
Miki-Kodeljevo
Miki-Kodeljevo
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 487
Datum registracije : 10/05/2009
Starost : 59

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  Maja Ned 06 Jun 2010, 06:33

Haha... zelo vesel No, jaz vem da sem še nekje zasledila neke naprave, ki naj bi odganjale mačke in pse. Mislim, da delujejo na bazi vonjav, ene pa na zvoku.
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  Mare Ned 06 Jun 2010, 10:45

jaz sem si pomagal tako, da sem okoli voljere nastlal brinove veje, tako da mačka kaj hitro mine, ko se parkrat nabode na iglice.
Pravtako jih lahko nastelješ okoli rož, pa še lepa dekoracija izpade.

LP
Mare
Mare
Mare
Član
Član

Število prispevkov : 24
Datum registracije : 04/05/2009
Starost : 43

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  jan44 Tor 29 Mar 2011, 08:49

Živijo!!
jaz sem danes namestil gnezdilnico.imam pa tudi hiško kamor jim dam za jest in pride zelo zelo veliko ptic.
jan44
jan44
Član
Član

Število prispevkov : 69
Datum registracije : 26/02/2011
Starost : 26

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  ubre Pon 12 Sep 2011, 07:59

no mene pa zanima postavil sem 2 gnezdilnici na našem vrtu na jablani. postavljem jih že okrog 3leta ampak še nikoli se ni nihče naselil. mi zna kdo pomagati? in pa katere ptice so kaj na našem območju? sem iz dolenjske puščica trebnje vem samo da imamo pogorelčke
ubre
ubre
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 5
Datum registracije : 12/09/2011
Starost : 26

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  ubre Čet 15 Sep 2011, 01:15

no mene pa zanima postavil sem 2 gnezdilnici na našem vrtu na jablani. postavljem jih že okrog 3leta ampak še nikoli se ni nihče naselil. mi zna kdo pomagati? in pa katere ptice so kaj na našem območju? sem iz dolenjske Arrow trebnje vem samo da imamo pogorelčke
ubre
ubre
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 5
Datum registracije : 12/09/2011
Starost : 26

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  dires Čet 15 Sep 2011, 01:35

živjo

Največkrat ptice nočejo v gnezdilnico ker se ne počutijo varne pred plenilci, kot so mačke, podlasice, kune... Problem pa je lahko tudi prostor na katerem je hišica(je dovolj visoko? na osamljeni veji?), ali pa sama izdelava hišice. Prepričaj se če izdeljuješ hišice z merili, ki ustrezajo posamezni vrsti ptice. Najbloj pomembna je velikost spodnje površine za gnezdenje in premer luknjice. Nekaj o načrtih je bilo že napisanega tukaj na forumu, več pa si lahko preber tudi na spodnji povezavi. Ne pozabi ptice bodo najbolj pogosto gnezdile spomladi, nekatere pa tudi še zgodaj jeseni.

http://www.gnezdilnice.si/

lp zelo vesel
dires
dires
Član
Član

Število prispevkov : 156
Datum registracije : 01/04/2010
Starost : 29

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty -

Objavlja  jest504 Pon 23 Apr 2012, 03:09

-


Nazadnje urejal/a jest504 Tor 24 Apr 2012, 07:54; skupaj popravljeno 1 krat
jest504
jest504
Član
Član

Število prispevkov : 11
Datum registracije : 05/11/2010
Starost : 41

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  Boba Pon 23 Apr 2012, 03:42

Joj, ti pa imaš ideje... Evil or Very Mad Se bo našel zaščitnik ovac, pa v imenu zaščite poklal vse medvede, volkove itd. (ja, ja, rekel si, da jih ne ubiješ, blablabla). Če si mislil, da boš tukaj dobil podporo za svoje sprevrženo početje, se pač motiš. Nasilje do živali vodi do nasilja do ljudi. Sploh pa, če nasilje spremlja tako mišljenje, kot si ga predstavil v postu, npr.: In sam pri sebi si mislim, potem je to tudi naravno ravnovesje, da ubijem mačka(ga ne), saj sem večji.

Naravno tudi ni, da je gostota prebivalstva v Monaku po podatkih Wikipedije 16.329 prebivalcev/km2. Kaj naj po tvoje naredimo s temi ljudmi?? :scratch:

Če nimaš česa pametnega za povedati, je bolje, da zadržiš jezik za zobmi ti...
Boba
Boba
Član
Član

Število prispevkov : 158
Datum registracije : 15/01/2012
Starost : 44

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  Alojzij Pon 23 Apr 2012, 04:13

Ljubitelji ptic smo ljubitelji in zaščitniki narave, še posebej vseh živali. Vsaka žival ima v ekosistemu svoje mesto in ljudje nimamo pravice soditi o koristnih in škodljivih živalih.
Še posebej smo občutljivi na zgodbe o preganjanju, streljanju in celo mučenju katerekoli živali. Res je, da so se nekatere živali (domače in divje) po človeški zaslugi pretirano namnožile, vendar pisanje, govorenje in sovražno spodbujanje o posamezni vrsti živali, ni vredno človeka.
Glede na tvoja rosna leta ti svetujem, da se vzameš v roke, si poleg ptic nabaviš še psa in muco ter z njima v naročju ugotavljaš o škodljivosti muc. jokanje
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  dires Pon 23 Apr 2012, 04:54

živjo


Se pridružujem mnenju g. Alojzija. Nobena žival ni vredna zaničevanja, in zapostavljanja. Tudi sam sem imel prijatelja, ki je sovražil mačke, prav iz tega namena, ker so lovili ptiče. Na koncu, so se besede izrečene proti mucam, prelevile v dejanja, in začel jih je streljati z zračno puško. Nazadnje, je prišlo do ustrela mojega mačka, ki je nedolžen na travniku lovil miši. Z metkom v vratu se je komaj privlekel domov, kjer sm ga moral pokončat, in mu olajšat muke. Takrat je bilo tega prijateljstva konec. 😢 Zaenkrat imam 4 muce, a ulov ptiča se mi je zgodil samo enkrat, in še tega sem nepoškodovanega spustil nazaj v naravo. Večino lovijo miši, vsak plen prinesejo najprej domov pokazat, da jih pohvalimo, šele nato ga pojejo, čeprav v zadnjem času sploh niso več zainterisirani, verjetno smo jih preveč razvadili z briketami. zelo vesel

Res te ne razumem, kako si lahko tako negativno naostren proti tem čudovitim bitjem. Narava zna sama poskrbeti zase, in za razmere v okolju. Človek ni bil ustvarjen z namenom, da posega vanjo. nevtralen


lp
dires
dires
Član
Član

Število prispevkov : 156
Datum registracije : 01/04/2010
Starost : 29

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Napake pri nameščanju in izdelavi gnezdilnic

Objavlja  Alojzij Sre 03 Apr 2013, 07:36

Gnezdilnice za naše zunanje ptice bi sicer morale biti že postavljene, vendar letos še nismo veliko zamudili. Namen bo dosežen, če bomo pri naši srbi za naraščaj zunanjih ptic upoštevali nekaj spregledanih nasvetov pri izdelavi in postavitvi gnezdilnic.

Neprimerno izdelana ter površno nameščena gnezdilnica lahko postane nezasedena ali neudobna gnezdeči ptici in mladičem. Lesene gnezdilnice premišljeno pritrdimo dovolj visoko v domači sadovnjak ali vrt, morda kar v bližnji gozd. Razvrstimo jih dovolj narazen, ker se gnezdeče ptice ne razumejo med seboj. Zaradi dežja, vetra ali pripekajočega sonca naj bo vhodna odprtina po možnosti obrnjena na vzhod ali jug. nasmeh

Nikakor ne preganjajmo vrabca, ki si bo verjetno priboril eno od naših hišic namenjeno sinički!


http://www.gnezdilnice.si/index.php?path=napacno_izdelane

http://www.gnezdilnice.si/index.php?path=napacno_namescene

Gnezdilnice za zunanje ptice 60458559
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  nika Čet 04 Apr 2013, 04:49

Jaz bom poskusila z nerabljeno gnezdilnico za eksote, mogoče bo kaj uspeha.
nika
nika
Član
Član

Število prispevkov : 175
Datum registracije : 12/05/2009

Nazaj na vrh Go down

Gnezdilnice za zunanje ptice Empty Re: Gnezdilnice za zunanje ptice

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu