PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

dve skobčevki - privajanje na dom

4 posters

Go down

dve skobčevki - privajanje na dom Empty dve skobčevki - privajanje na dom

Objavlja  malin0vec Čet 06 Dec 2012, 08:35

Pozdravljeni!
Sem nov na forumu, prijavil sem se, ker iščem odgovore na nekaj mojih vprašanj glede skobčevk in vem, da imate na tem področju veliko izkušenj. Torej, teden nazaj sem dobil dve skobčevki (samčka Kivija in samičko Limonco). Imam nekaj vprašanj glede njiju:
- vem, da je normalno, da sta skobčevki plašni kadar roko dam v kletko, ali je privajanje iz BudgiePlace.com na lastnika dobro in zaupanja vredno?
- vem, da sta obročka okoli nog označitev skobčevk (rejec in država) a ne vem, če to pove še kaj drugega (samček ima rdečega, samička pa srebrnega)
- trgovka (kupljena sta v trgovini za male živali) je trdila, da sta enake starosti, vendar sta različnih velikosti (samica večja od samčka), je to normalno ali sta dejansko različno stara? Po očesu sodeč sta oba mlajša od pol leta saj je popolnoma črno pri obeh
- vem, da vse skobčevke ne govorijo (če bi ju naučil govoriti bi bilo to samo plus zelo vesel), vendar bi ju rad naučil vsaj kakšnega osnovnega trika (sicer sem pa zadovoljen že s tem, da ju imam - so res lepe in inteligentne ptice ...
Kmalu "pripopam" tudi kakšno fotko ...
Hvala za vas čas, trud in odgovore.
lp Andraž
malin0vec
malin0vec
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 2
Datum registracije : 05/12/2012
Starost : 25

Nazaj na vrh Go down

dve skobčevki - privajanje na dom Empty Re: dve skobčevki - privajanje na dom

Objavlja  Ronja Čet 06 Dec 2012, 14:14

Lepo pozdravljen in dobrodošel na forumu, Andraž! nasmeh

Najprej - odlično, da si pripeljal domov parček - skobčevke kot jatne živali za prijetno življenje resnično potrebujejo partnerja iste vrste. Tako da - super! Skobčevka 3 Skobčevka
Pa k tvojim vprašanjem. Kar nekaj podobnih smo na forumu že imeli, zato ti res priporočam, da si prebereš tudi prejšnje zapise in vprašanja, v njih boš našel veliko koristnih informacij.
Kar se tiče privajanja na roko, smo ravno o tem pred nedavnim veliko pisali - predlagam, da najprej prebereš tisto temo, če pa boš imel še kakšno dodatno vprašanje, pa se kar oglasi. Jaz sama sicer nisem med tistimi, ki bi skobčevke zelo navajali na roko in dotike (za tako intenzivno ukvarjanje z njimi preprosto nimam časa), jim pa vsak večer dam z roke zobat proseni klas - to "poteši" mojo potrebo po fizičnem stiku z njimi mižikanje Kdo drug ti bo gotovo znal še dodatno svetovati.

Spletno stran, ki jo navajaš, bi jaz brala previdno - vsebuje namreč tudi določene neresnične informacije. Nisem prebrala vseh podstrani, saj za to nimam časa, ampak že na prvi pogled me je zbodla v oči neresnica: da skobčevki (kljub priznavanju dejstva, da je jatna žival!) lahko povsem zadostuje družba človeka in da je v redu, če se ptica naveže samo na človeka.
No, ti si že v izhodišču ravnal najboljše, kot si lahko, in si nabavil parček, zato tu ni težav zelo vesel

Kar se tiče obročkov: če v iskalno okence našega foruma vpišeš to besedo, boš v eni od razprav našel odgovor:

Alojzij je napisal/a:Mednarodna ornitološka zveza pa za vsako leto posebej, predpiše barvo obročka za dotično leto. Letos 2010 so bili oranžni, 2011 so modri. Tako se že po barvi obročka vidi,
koliko je ptica stara. Obroček je neka vrste registracija, rodovnik in iskaznica ptice, saj so podatki na obročku enkratni in ne ponovljivi.
Na vsakem obročku katere koli velikosti so sledeči podatki:
država in leto-SI-10
ptičarsko društvo od 01 naprej
matična številka rejca, ki mora biti član dotičnega društva od 01 naprej
in zaporedna številka obročkane ptice od 01 dalje.

Ali sta oba obročka tvojih skobčevk zaprta oz. v enem kosu? Rdeč zaprt obroček je letošnji, srebrn pa (če je odprt) ne daje nujno informacije o letu izvalitve ... takšne podatke sem vsaj našla na spletu. Je pa res, da nisem rejka in se čisto natančno na to ne spoznam. Mogoče ti bo znal bolje odgovoriti kdo izmed rejcev, ki ima tudi sam izkušnjo z obročkanjem skobčevk. Načeloma naj bi bile vse ptice obročkane, vendar včasih niso. Pri odprtem obročku recimo ne moreš čisto točno vedeti, ali ga niso nadeli malo pozneje.

To, da je ena skobčevka večja od druge, načeloma ne kaže nujno na njeno starost - večja skobčevka je lahko tudi veliko mlajša, če je mogoče bliže "standardu" kot druga. Imaš pa tudi dokaj male skobčevke, v nemščini jih imenujejo "hansibubi" mižikanje Velikost prej kaže na njuno genetsko zasnovo.
Starost lahko recimo malo bolje oceniš po voščenici (če so zelo mladi, je zelo svetla oz. celo rožnata, pozneje dobiva bolj tipično barvo - močnejša modra pri samčkih, modrikasta do rjava pri samičkah), malo pa tudi po očeh, če so še taki "črni gumbki", potem sta res mlajša. Natančno starost pa boš, če na obročku ni tega podatka, vendarle težko določil.
Daj prilepi res kakšno fotografijo!

Res je, kot praviš, vse skobčevke ne govorijo, pravzaprav bi celo rekla, da so tiste, ki govorijo, v veliki manjšini ;-), je pa res, da se jih da marsičesa naučiti. S časom in potrpežljivostjo in vztrajnostjo. Najprej se morata sploh navaditi na nov dom in nate, na tvojo roko, pomemben dejavnik pri vsem skupaj pa je seveda tudi značaj posamezne ptice - pa saj boš kar hitro opazil, ali sta bolj radovedni in zaupljivi ali pa katera potrebuje več časa, da se ji približaš nasmeh

Ja, a ne, da so krasne te naše skobice!! Želim ti veliko lepih trenutkov z njima. In njima s tabo nasmeh
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

dve skobčevki - privajanje na dom Empty Re: dve skobčevki - privajanje na dom

Objavlja  malin0vec Pet 07 Dec 2012, 03:58

Hvala Ronja!
Tukaj je še nekaj fotografij mojih malih prijateljev... Skobčevka 3 Skobčevka

dve skobčevki - privajanje na dom Img4623st
dve skobčevki - privajanje na dom Img4625q
dve skobčevki - privajanje na dom Img4624hg

Nekatere so obrnjene, sicer ne vem zakaj ...
Tako dober zoom nimam, da bi lahko dobro videli oba obročka jokanje
lp

Ah, linkov ne objavi jokanje
Eno fotografijo sem uporabil kot profilno, čeprav ne vem, če vam to kaj pomaga. Je res majhna ...
malin0vec
malin0vec
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 2
Datum registracije : 05/12/2012
Starost : 25

Nazaj na vrh Go down

dve skobčevki - privajanje na dom Empty Re: dve skobčevki - privajanje na dom

Objavlja  Ronja Sob 08 Dec 2012, 09:44

Na Andraževo prošnjo objavljam njegove fotografije luštnih skobčevk, ki zdaj delita dom z njim nasmeh Kot novi član namreč še ne more objavljati priponk in linkov.

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/713/img4633bl.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/15/img4637dy.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/641/img4638yj.jpg/

Joj, res sta še mlada, in kakšna lepotca nasmeh) Voščenica sicer še ni tako izrazite barve, ampak mislim, da parček kar skoraj gotovo imaš, glede starosti pa težko karkoli rečem.
Vidim, da si jima obesil leseno gugalnico, fino! Čim prej jima menjaj še plastične palice z navadnimi lesenimi, saj so za njune nožice veliko bolj zdrave od plastičnih. Pa še kakšne igrače bosta najbrž vesela, mogoče kakšnega zvončka, in sipine kosti :-) Je pa fajn, da v kletki ni preveč gneče.

Lep pozdrav,
Ronja
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

dve skobčevki - privajanje na dom Empty Re: dve skobčevki - privajanje na dom

Objavlja  Gost Sob 08 Dec 2012, 19:50

Ronja!

Vem, da ne najbolj paše v to temo, pa vendar...

A ne bi lahko malo omilili pravila našega foruma, pa tudi novim članom omogočili objavo slik, kot pa da mora vedno nekdo od nas "pomagat" in jih preko svojega profila posredovat na forum??

meni, pa tudi še komu drugemu, je to pravilo, da morajo novi člani čakat cel teden, da lahko objavijo svoje slike prav mimo, saj v končni fazi bojo slike tako ali tako objavljene, če ne drugače pa preko kolega s foruma...
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

dve skobčevki - privajanje na dom Empty Re: dve skobčevki - privajanje na dom

Objavlja  Ronja Ned 09 Dec 2012, 04:16

Ojla, metka!

Mogoče bi pa glede tega res lahko vprašali Majo, administratorko nasmeh Te stvari so v njeni domeni. Ne vem sicer, koliko je kaj online ... Predlagam, da ji kar pošlješ zasebno sporočilo. Predvidevam sicer, da je ta varovalka dodana zato, da bi se izognili neresnim objavam t.i. "enodnevnih članov". Ampak ja, se spomnim, da sem bila na začetku tudi jaz kar malce neučakana z objavo povezav Skobčevka 3

Drugače pa seveda z veseljem posredujem pri objavi linkov, dokler ne preteče ta rok (en teden ali koliko je že) oz. dokler Maja ne bo forumskih pravil zastavila drugače.

Lepo bodi!
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

dve skobčevki - privajanje na dom Empty Re: dve skobčevki - privajanje na dom

Objavlja  Ronja Čet 31 Jan 2013, 06:20

Kako kaj tvoji skobčevki, Andraž?

Se imate lepo? nasmeh
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

dve skobčevki - privajanje na dom Empty Re: dve skobčevki - privajanje na dom

Objavlja  igiogi Pon 19 Jan 2015, 09:55

Pozdravljeni,

Sem nova na forumu in upam, da nisem zgrešila teme glede na sledeče
vprašanje. Imam dve skobčevki, obadva sta samčka, stara približno 4-5
mesecev. Kupila sem ju pri rejcu, hranjena sta bila ročno. Prvo sem kupila
enega, čez dva dni sem šla še po drugega. Sta zelo živahna, se razumeta, se
tudi kdaj skregata. Skratka zelo sta navezana drug na drugega.
Moj "problem" je pa ta, da ju ne znam navaditi na roko. Ko je bil prvi , ime mu je Igi, še
sam se mi je pustil vsaj božati, potem pa ko je prišel drugi , Ogi, se je situacija spremenila.
Roke skoraj videti ne moreta, če jo dam v kletko, začne Ogi panično bežati in se skrivati medtem ko se Igi sicer tudi umika vendar veliko manj panično..

S skobčevkam imam kar veliko izkušenj, vendar nikoli nisem imela parček. In trenutno me to, da se me tako zelo bojita žalosti, ker vem da so lahko prav luštna družba. AMPAK
kljub temu me s svojimi vrgolijami spravlata v smeh zelo vesel

Naj omenim še to,da sem ju kupila pri starosti 7 tednov.

Zelo lepo bi prosila za komentar, nasvet, idejo...ker res ne vem več kaj je prav.

igiogi
igiogi
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 1
Datum registracije : 19/01/2015
Starost : 35

Nazaj na vrh Go down

dve skobčevki - privajanje na dom Empty Najdena skobcevka

Objavlja  rozica Tor 18 Avg 2020, 07:52

Pozdravljeni
Potrebovala bi nasvet. Danes smo nasli skobcevko v naravi. Ponudila ji bom zacasen ali celo stalen dom, ce ne najdemo lastnika. Doma imam 9 letno skobcevko, ki je imela 7 let druzbo samcka. Zdaj pa ne vem, kako ravnati v tem primeru.

Ali nabavim eno kletko zraven in ju imam zaenkrat ločeni, v primeru da je ta najdena kaj bolana in da se najprej navadita ena druge? Ali mislite da bj ju kar lahko dala skupaj? Meni se zdi pametno, da sta na zacetku narazen, partner pa mi pravi, da naj ju dava kar skupaj.

Prosim za pomoc.

Lep pozdrav
rozica
rozica
Član
Član

Število prispevkov : 28
Datum registracije : 26/07/2011
Starost : 33

Nazaj na vrh Go down

dve skobčevki - privajanje na dom Empty Re: dve skobčevki - privajanje na dom

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu