PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Opis skupin iz teme: razporeditev (golobjih) pasem v skupine

Go down

Opis skupin iz teme: razporeditev (golobjih) pasem v skupine Empty Opis skupin iz teme: razporeditev (golobjih) pasem v skupine

Objavlja  Joško Sob 16 Apr 2011, 22:55

zelo vesel Navezujem se na temo o razporeditvi pasem z opisom posameznih skupin.

I. skupina (golobi golobjih oblik):

V Evropi gojijo najbolj množično tele: golob rimljan, montauban, saarlandski golob, cauchois, mondain, carneau, nojevec, poljski ris, koburški škrjanec, lahore, soultzer haube, damaščanec, antwerpenski show, poster, show homer, exhibition homer, nemški okrasni golob in vse druge pasme okrasnih golobov pismonoš. V to skupino spadajo še številne druge nacionalne pasme golobov posameznih narodov in držav.

II. skupina (bradavičarji):

Mednarodno priznane pasme so: carrier ali angleška bagdeta, dragoon, francoska bagdeta, nurnberška bagdeta, stainhajmska bagdeta, češko-ostravska bagdeta, španski bagdet, španski indijanček, španski flamenco.

III. skupina (golobi kokošarji):

Sem spadajo orjaške in pritlikave pasme: maltežan, florentinec, kokošji lisec, king, namški modenec in angleški modenec. V ZDA so vzgojili še orjaškega in pritlikavega cresta.

IV. skupina (golšarji):

Evropsko priznane pasme so: staronemški, staroholandski, pomeranski, genterski, francoski, angleški pritlikavi golšar, češki golšar hana, bavarski, nemški in češki obratnokrilni, saksonski, hessenski, srakasti, češki stavak, starviški, šlezijski, turinski, aachenski, lilski, vorburški ščitasti, norviški golšar (angleški), brnski in amsterdamski balonski golšar. Posebno skupino golšarjev sestavljajo španski golšarji z visečimi golšami.

V. skupina (barvasti golobi):

V to skupino spadajo: češki golob, kalin ali ilirski golob, ledenjak, danski lišček, škorec,, menih z operjenimi nogami in gladkimi, brez perja, ščitasti, črnoglavi in dlesk. Frankenski: poljski golobi, srčasto risani, bernardski lisasti, žametno ščitasti, nurberški škrjanec in nurberška lastovka. Thurinški: belorepi, beloglavi, krilatec, lastovka in ščitasti, Saksonski: belorepi, menih, lastovka, dlesk, štorkljasti golob, staronemški črnoglavi, šlezijski temnoglavi. Sem spadajo tudi švicarski barvasti golobi: enobarvni bernske pasme, thurgauerske pasme, wiggertski barvnorepi, aargauski belorepi, luzernske pasme in zuriški belorepi. Največ pasem iz te skupine so vzgojili Nemci.


VI. skupina (bobnarji):

Najbolj atraktiven v tej skupini je buharski golob, sledijo nemški dvokapasti, nemški nosnokapasti, berburški, dresdenski, vogtlandski, , viličasto repi, schmollnerski, frankenski, angleški in češki. Manj znani so arabski bobnarji iz severne Afrike. Prvak med bobnarji je altenburški golob. V to skupino spada še arabska pasma lajevec ali smejalec.

Naslednjič bom nadaljeval z opisom preostalih (4) skupin.



Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Opis skupin iz teme: razporeditev (golobjih) pasem v skupine Empty Opis skupin iz teme: razporeditev (golobjih) pasem v skupine Joško on Ned 17 Apr 2011 - 10:55

Objavlja  Joško Tor 26 Apr 2011, 00:07

VII. skupina (Strukturni golobi):

Sem spadajo: pavji golob in pavček, lasuljar, staroholandski kapucin, šmalkaldenski črnoglavi in kitajski golob - galebček, Pred več kot dvajsetimi leti so v Ameriki vzgojili novo pasmo te skupine, imenovano saint.

VIII. skupina (Galebčki):

Največjo skupino predstavljajo orientalski galebčki, ki se kot pasme ločijo po barvi, risbi in lepo operjenih nogah. Mednje prištevamo: blondinette, satinette, bluette, silverette, domino-galebčka, vizor-galebčka, anatolijskega. Med starejše evropske pa prištevamo staroholandskega in staronemškega. Aachenski lakastoščitasti, hamburški, italijanski, nemški ščitasti, nemški barvnorepi, angleški turbit, angleška sovka, afriška sovka in manj znane pasme galebčkov, kot so ruski, poljski, makedonski in še drugi.

IX. skupina (Letalci):

Med najbolj znane in po standardu priznane pasme so: hannovrski letalec, memelski visokoletalec, danski letalec, nemška dolgokljuna sraka, galicijska srebrna sraka, srednjenemški dolgokljuni letalec, kasselski letalec, stralsundski visokoletalec, berlinski dolgi, berlinska sraka z operjenimi nogami, berlinski belorepi, berlinski belokrili in gdanski sokol, pomeranska očesna kapica, stargardski stesoči, muki golob (mookeenski), staroholandski letalec, dunajski kratki, budinpeštanski kratkokljuni, angleški kratkokljuni, angleški srednjkljuni, angleški tipler (prvak v trajanju letenja), orientalski roler, perzijski roler, debrecinski roler, rževski zvezdastorepi, angleška nuna, nemška nuna,, hamburki šimelj, hamburški letalec, kalotte, komaromski letalec, arlauerski letalec, felegyhaški letalec, koroški letalec, segedinski visokoletalec, regensburški letalec, schonberški progasti, berlinski kratki, markiški srakasti, altšamski, konigsberki čistooki, konigsberški barvnoglavi, elbinški beloglavi, gumbinnen beloglavi, stattinski letalec, breslavski letalec, praški letalec, posenski barvnoglavi golob. Množično vzgajajo birminghamskega rolerja. V to skupino spadajo tudi številne pasme bivših jugoslovanskih republik, in sicer pasme letalcev in akrobatov, prav tolikšno število kitajskih pasem letalcev ter ruskih in drugih.
Med jadralci so najbolj znani indijski, egiptovski, libanonski in drugi.
Naštetih je samo približno 20 odstotkov vseh pasem letalcev. Poudariti pa je treba, da je med naštetimi letalci veliko takšnih, ki danes ne letajo več, ampak jih gojijo v vojlerah kot izključno okrasne razstavne golobe. Naziv letalec je za mnoge ostal le po tradiciji. Poudariti je treba, da med letalce ne prištevamo golobov pismonoš. Njihov način letenja je povsem normalen, ocenjuje pa se vzdržljivost v dolžini letenja, hitrost in sposobnost orientacije.

X. skupina (Igrivi golobi):

Glavni predstavniki te skupine so balgijski Ringschlager, renski Ringschlager in groninger slenke. V to skupino pa se prišteva pasma z imenom talni akrobat. Le-ta telovadi na človekov ukaz. Kadar bi moral vzleteti, napravi salto. Zanimivi so so predvsem tisti golobi, ki se preobrnejo večkrat zaporedoma.

Z današnjim prispevkom končujem s predstavitvijo in opisom pasemskih golobov. Če imate predlog za dopolnitev opisa vrst, kar z besedo na dan. Ne gre pa prezreti omembe, da so naštete samo vrste, ki so priznane po evropskem in svetovnem standardu.






Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu