PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

+3
prlekj
Joško
Alojzij
7 posters

Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  Alojzij Ned 19 Jun 2011, 06:49

Gouldove amadine se pojavljajo v različnih barvnih kombinacijah. Razdelimo jih glede na barvo glave, ki je lahko:
-črna
-rdeča
-oranžna
Prsi so lahko:
-violičasta
-modra
-roza
-bela
Barva hrbta je:
-zelena
-rumena
-pastel zelena
-modra
-pastel modra
-srebrna
Samice se ne pojavljajo v pastelnih barvah!
Rdeča barva glave je dominantna nad črno in oranžno.
Violičaste prsi so dominantne nad ostalimi barvami, bela je recesivna.
Zelena barva hrbta je domintna nad rumeno in recesivno modro.
Originalna barva samčkov iz narave je zelena barva hrbta, intenzivno rdeča, črna ali oranžna glava, ki je
obrobljena s tankim črnim pasom. Pod tem črnim pasom se nahaja trak svetlo modre barve, ki prehaja v svetlo zeleno.
Grlo je črno, pod njim je moder pas, ki zaključuje masko glave.
Prsi so violičasta, ostro ločena z intenzivno rumeno barvo trebuha, ki proti repu izgublja intenziteto.
Trtica je modra, samo perje repa je črno. nasmeh


Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  Alojzij Čet 24 Nov 2011, 07:00

Želel bi, da se na podlagi spodnjih slik razvije razprava o tem, katera barvna kombinacija vam je pri
gould amadini najbolj všeč.
Zanima me tudi, katero barvno različico je pri potomcih težje dobiti.
Kdo mi bo razložil, kako je možno z izbiro barve staršev dobiti pri mladičih točno določeno
barvno kombinacijo. vprašaj :?
Naj spomnim; barva glave, prsi in hrbtni del, se dedujejo neodvisno drug od drugega klicaj klicaj klicaj

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Img1430jpga

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Img1435jpga

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Img1453jpga
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Gouldova amadina - barvne kombinacije

Objavlja  Joško Pet 25 Nov 2011, 22:46

Alojzij, bojim se, da si postavil (pre)težko vprašanje, na katerega boš dobil malo odgovorov (ali pa tudi ne, pustim se presenetiti). Da bi vzpodbudil razmišljanje o rešitvi te zagonetke, predlagam, da zainteresirani preštudirajo prvi Mendlov zakon (genetika- nauk o dednosti). Kar pa se tiče všečnosti barv in barvnih kombinacij, pa menim, da ne boš dobil enoznačnega odgovora.
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  Alojzij Sob 26 Nov 2011, 04:17

Joško, niti nisem želel dobiti enoznačen odgovor o barvni kombinaciji gould amadin.
Moja želja je samo pripeljati dogajanje na forumu v višjo prestavo. Vsaj pri posameznih, bolj zahtevnih temah,
bi lahko lahko člani pridobili veliko znanja, ki bi ga prenesli v korist svojih ptic.
Škoda se mi zdi, da člani ne sodeljujejo na forumo bolj aktivno, ker bi lahko mnogo bolj izkoristili
tudi najin potencial.
Kakor tudi sam vidiš pri tvojih zanimivih temah, nama nikakor ne uspe razviti debat, ki bi se nadaljevale dalj časa.
Meni pa je zelo pomembno, da imam na drugi strani sogovornike, ki jih tema zanima in bi se dovolili
pripeljati vsaj skozi osnovno izobraževanje, če že ne naprej, v nadaljevalni program. nasmeh
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  prlekj Sob 26 Nov 2011, 11:55

G. Alojzij jaz bi se strinjal z g.Joškom vprašanje je najbrž pretežko in si noben ne upa debatirati o tem. Vsekakor pa vsi ljubitelji ptic vajine teme skrbno in z zanimanjem prebiramo, zato kar nadaljujta z njimi (sigurno niso odveč). zelo vesel
prlekj
prlekj
Član
Član

Število prispevkov : 99
Datum registracije : 21/03/2011
Starost : 48

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  koss Ned 27 Nov 2011, 08:00

meni je najbolj pri srcu kombinacija samec črnoglavi,bele prsi,plav hrbet(BH WB BB) samica črnoglava vijolična prsa srebrn hrbet(BH PB SB) mladiči pastel plavi
Za točno določanje barv kakši bojo mladiči je treba vedeti kakšni so bili starši

jaz uporabljam kar tale dva programa
prvi

drugi
koss
koss
Član
Član

Število prispevkov : 132
Datum registracije : 09/05/2010

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  nika Ned 27 Nov 2011, 08:29

Glede barvne kombinacije - vsake oči imajo svojega malarja. Meni so všeč ptiči bolj umirjenih barv. V tem primeru recimo da naj se barve nekako skladajo, ne da ptič izgleda, kot bi ušel iz kakšne otroške pobarvanke. Med tistimi tremi slikami bi izbrala prvo.
nika
nika
Član
Član

Število prispevkov : 175
Datum registracije : 12/05/2009

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  dominik Ned 27 Nov 2011, 10:18

Koss hvala za programe supr so.
avatar
dominik
Član
Član

Število prispevkov : 297
Datum registracije : 17/09/2010
Starost : 47

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  Alojzij Čet 25 Okt 2012, 07:59

Samec gould amadine, roza barve, se pri nas skoraj ne pojavlja, ker ta mutacija na ocenjevanjih ni najbolj priljubljena !

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije A4a

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije A18
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  milanO Čet 25 Okt 2012, 19:56

Alojzij jaz gojim amadine v voljeri in par se formira sam dobim vse mogoče kombinacije tudi z sivo glavo.Se mi dogaja da par amadinov kako da povem standard barve izvali vse z mutacijo.Najbrž da eden ali celo oba nosita v sebi prikriti faktor.
Ta par še nikoli ni imel samo normalno barvo zmeraj je vsaj eden mladič mutacija tako da sem mnenja da je eden od staršev vseeno dominanten.Mogoče se motim potem te prosim da me popraviš.tega mnenja sem zato ker vem da so spolno vezane barve recesivne.Prosim te napiši kaj o genskem dedovanju to me zanima.
milanO
milanO
Član
Član

Število prispevkov : 39
Datum registracije : 28/10/2010
Starost : 71

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  Alojzij Pet 26 Okt 2012, 03:45

milanO je napisal/a:Alojzij jaz gojim amadine v voljeri in par se formira sam dobim vse mogoče kombinacije tudi z sivo glavo.Se mi dogaja da par amadinov kako da povem standard barve izvali vse z mutacijo.Najbrž da eden ali celo oba nosita v sebi prikriti faktor.
Ta par še nikoli ni imel samo normalno barvo zmeraj je vsaj eden mladič mutacija tako da sem mnenja da je eden od staršev vseeno dominanten.Mogoče se motim potem te prosim da me popraviš.tega mnenja sem zato ker vem da so spolno vezane barve recesivne. Prosim te napiši kaj o genskem dedovanju to me zanima.

Pri parjenju v volji ne moreš izbirati željenih barv pri mladičih in jih prepustiš naključju. Kadar bi rad imel mladiče določenih barvnih kombinacij je nujno poznati tudi stare starše. V tvojem primeru je samec sigurno nosilec barv, ki jih dobivaš pri mladičih. Mnogo lažje boš genetiko gould amadin razumel in spoznal , če si kdaj vzrejal tekmovalne barvaste kanarčke. Pri melaninskih kanarčkih moraš pri izbiri parov paziti na intezivnost perja, osnovno lipokromsko barvo in melaninske znake. Pri amadinah na srečo ni potrebno paziti na inteziteto perja, ker je samec že na prvi pogled intenziven.
Pare zbiraš glede na tri glavne barvne skupine s po dvema barvnima področjema, barva prsi in barva glave.
Osnovna naravna barva gould amadine je zelena( na hrbtu), ki je prevladujoča( dominantna) nad rumeno, ki je prevladujoča nad modro. Modra barva je prikrita (recesivna) in zelo moraš pravilno pariti, da jo ohraniš. Podobno je dedovanje barve prsi in dedovanje barve glave. Bele prsi se dedujejo recesivno in violičasta barva je dominantna. Rdeča glava je vedno dominantana, ne glede na barvo hrbta ali prsi. Oranžna glava je tudi recesivna in zato najmanj videna. Črna glava pa je vezana na spol. Se pravi, da imajo vse hčerke v gnezdu črno glavo, če jo ima oče. To, da ima mladič sivo ali svetlo rjavo barvo glave samo pomeni, da je glava genetsko črna, ki se pri rumeni in modri barvi ne more izraziti. Pri zeleni in modri amadini s črno glavo ne glede na barvo prsi je glava vedno tudi videna črno. Pri samicah z rdečo glavo, črnina rada prekrije glavo, vendar je glava samice genetsko rdeča , če je v glavi vsaj malo rdečih peres.
Pri modri amadini se podobno ne more izraziti rdeča in oranžna barva glave.

Vesel bom nadaljevanja teme z novimi vprašanji, komentarji in dopolnitvami! nasmeh

Rumena gould amadina s črno glavo je vedno videti podobno kot na sliki:

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije A34

Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  milanO Pet 26 Okt 2012, 18:20

Alojzij hvala za lepo razlago.Tako rumeno amadino imam -Torej zdaj vem da je to črnoglava mutacija.Če sem razlago prav razumel bi po takem če bi paral dva iz tega legla torej brata in sestro,bi jih polovica nosila prikriti faktor druga polovica legla pa bi bila čita x ali čisti y .Zaradi recesivne barve je možno da se določeni faktor pojavi v drugem - tratjem gnezdu? Prosim te še za to da bom vedel podrobneje kako daleč seže gen določenega para in gdaj ni več priporočljivo vleči rodbinsko linijo
Lp Milan
milanO
milanO
Član
Član

Število prispevkov : 39
Datum registracije : 28/10/2010
Starost : 71

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  Alojzij Sob 27 Okt 2012, 04:15

milanO je napisal/a:Alojzij hvala za lepo razlago.Tako rumeno amadino imam -Torej zdaj vem da je to črnoglava mutacija.Če sem razlago prav razumel bi po takem če bi paral dva iz tega legla torej brata in sestro,bi jih polovica nosila prikriti faktor druga polovica legla pa bi bila čita x ali čisti y .Zaradi recesivne barve je možno da se določeni faktor pojavi v drugem - tratjem gnezdu? Prosim te še za to da bom vedel podrobneje kako daleč seže gen določenega para in gdaj ni več priporočljivo vleči rodbinsko linijo
Lp Milan
Zasledovanje recesivnih dedih lastnosti je smiselno takrat, ko le te želiš ohraniti ali povečati odstotek te zasledovane značilnosti (barve). Parjenja v sorodstvu se izogibaj, posebno še parjenja , ki ga navajaš. Po mojih izkušnjah nasledstveni recesivni geni za barvo ne segajo v več generacij. Je pa od istega para pričakovati različno sestavo barv v različnih gnezdih.
Napiši katerih barv so starši (barva hrbta, prsi in glave) ali priloži sliko in kakšno potomstvo bi rad imel v večjem odstotku. Na podlagi tega se da dokaj predvidljivo sestaviti pare, ki dajejo potomstvo bolj željenih barv.
Napr. modrega guld amadina ne moreš dobiti, če ne pariš modrega amadina na vsaj nosilca modre barve ali para ki sta oba nosilca gena za modro barvo, se pravi , da izhajata vsaj od enega modrega starša in sta drugačne barve. nasmeh



GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije A11
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  milanO Ned 28 Okt 2012, 19:23

JOj Alojzij ta plavi samček je čudoviti.Žal nimam nobenega takega imam pa vse naravne kombinacije in rumene z sivo ali rdečo glavo eni so z vijoličastim oprsjem drugi z belim.Rad bi dobil čim bol bele,videl sem namreč skoraj popolnoma belo amadino.Kar prevzelo me je.Prosim povej mi kako priti do plavih.Namreč nabavim naj par plavih ali le enega od teh?In kaj se zgodi če sparam par rumenih z sivimi glavami - črni recesivni?
milanO
milanO
Član
Član

Število prispevkov : 39
Datum registracije : 28/10/2010
Starost : 71

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  Alojzij Pon 29 Okt 2012, 04:01

Do prvih modrih gould amadin boš prišel najlažje tako, da jih kupiš. Najbolje bi bilo, če kupiš par in ga potem pariš z obstoječimi amadinami nasprotnega spola poljubne barve. Prvo leto sicer ne boš dobil nobenega modrega mladiča, vendar bodo vsi mladiči nosili gen za modro barvo (tudi samice).Naslednje leto bi ti dve liniji nosilcev paril med seboj in dobival visok odstotek modrih. Dobro je pariti tudi plave amadine z amadinami nosilci plavega gena, ki si jih dobil iz parjenja predhodne razlage.

Potomci rumenih z črno glavo med seboj bi bili enaki staršem, pojavil pa se bo tudi potomec zelene ali pastelno zelene barve, najbrž z rdečo glavo. Seveda je to mišljeno teoretično v več gnezdih iste kombinacije, upoštevajoč barvo staršev ter starih staršev nasmeh

Srebrna gould amadina z rdečo glavo



GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije A23
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  milanO Pon 29 Okt 2012, 08:41

Alojzoj hvala ti za nasvete na spomlad ko bom formiral pare te bom spet gnjavil
Vidim da imaš rad tudi pse,mi imamo border collija sin z njim tekmuje v agilitiju in reili bidiensu.Kot gojitel golobov si sigurno bil na razstavi v Račah in kakše pasme golobov imaš?
milanO
milanO
Član
Član

Število prispevkov : 39
Datum registracije : 28/10/2010
Starost : 71

Nazaj na vrh Go down

GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije Empty Re: GOULDOVA AMADINA-barvne kombinacije

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu