PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Postovka

5 posters

Go down

Postovka Empty Postovka

Objavlja  Gašper Ned 03 Jul 2011, 07:30

Pozdravljeni

Danes sem čisto nenadoma zagledal malo postovko na eni poljski poti , ker nebi rad da bi jo pojedel kakšen plenilec zavijanje z očmi sem jo odnesel domou ,vem da sem si nakopal delo in sedaj me zanima s čim naj jo hranim ???

Hvala za odgovore.

LP.
Gašper
Gašper
Gašper
Član
Član

Število prispevkov : 30
Datum registracije : 04/06/2009

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Re: Postovka

Objavlja  prlekj Ned 03 Jul 2011, 09:06

Poskusi se obrniti na kako društvo za varovanje in vzgojo ptic oz. še boljše na DOPPS. Dobro, bi bilo v bližini kjer si jo našel poiskati njeno domovanje in jo tja vrniti. drugače pa išči male glodalce in jo z njimi hrani.
prlekj
prlekj
Član
Član

Število prispevkov : 99
Datum registracije : 21/03/2011
Starost : 48

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Postovka.

Objavlja  jest504 Ned 03 Jul 2011, 20:19

JA res si si nakopal težave ! :/
Lahko povem, da si si nakopal dve težave. 1je ta, da če se obrneš na DOPSS te lahko še ovadijo, ker si odvzel zaščiteno vrsto iz narave. Druga pa je ta, da če jo vrneš v naravo bo gotovo poginila, ker sta jo starša že odpisala. Lahko pa poizkusiš. Možnost je tudi, da jo da v azil za divje živali (Mlaka pri Kranju).
Ker sem sam ornitolog, ne podpiram azilov, ker jih tam "filajo" z umetnimi dodatki na koncu pa žival itak ni več za v naravo, ker je navajen ljudi. Ta mala postovka je čakala v travi, da jo starši nahranijo. Hotel si jo zaščiti pred plenilci, vendar si ti postal ta plenilec sedaj mižikanje. Predlagam ti, da jo odneseš na mesto, kjer si jo dobil. Če jo bo pojedla lisica jo bo pač pojedla. Tako je v naravi jokanje. V najboljšem primeru jo bodo starši krmili naprej. Še boje bi bilo, da poiščeš TAM, kjer si jo dobil starša, ki lovita ( ponavadi zdijo na kakšni ograji ali drogu ali pa lebdijo) in daš mladiča na vidno mesto. Upam, da se dobro izteče nasmeh
jest504
jest504
Član
Član

Število prispevkov : 11
Datum registracije : 05/11/2010
Starost : 41

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Re: Postovka

Objavlja  Gašper Ned 03 Jul 2011, 20:25

No lahko povem da sem danes zjutraj že navsezgodaj čakal na krta in ga tudi dobil ter z njim nahranil mladička mu dal še piti in ga odnesel nazaj kjer sem ga dobil. Splezal sem visoko na bljižnje drevo, kjer sem ga tudi pustil ,prisilil sem ga tudi, da je dvakrat "začivkal" in da bo stem moogče priklical straše,seveda ga bom 2-3 dni dokler seveda bo tam hodil nadzorovat in da vidim kako mu bo šlo.

Upam da sem naredil prav?.

LP.
Gašper
Gašper
Član
Član

Število prispevkov : 30
Datum registracije : 04/06/2009

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Re: Postovka

Objavlja  jest504 Ned 03 Jul 2011, 20:36

Super zelo vesel. Če starša najdeta miško bosta tudi njega, ki je 10x večji zelo vesel In mislim, da veš za vnaprej, da se divje živali pustijo v naravi. Tudi če so poškodovani ali mladiči. Ponavadi veliko ljudi kliče in reče, mladiča sem našel in ga zaprl v škatlo in mu dal kruh. mene skoraj kap zadane in prašam, kaj je bilo z njim. In potem dobim odgovore kot so: imel je polomljeno krilo, ne zna leteti... Polomljeno krila ljudje ponavadi, kar sami določijo, da je polomljeno v resnici pa je čist OK mižikanje. Pa tud leteti zna, samo je še mlad in imama še "mal problemov" mižikanje. Tako, da opozorilo vsem: ČE NAJDETE DIVJO ŽIVAL V NARAVI JO PUSTITE, TUDI ČE JE POŠKODOVANA. NARAV BO "POŠTIMALA" PO SVOJE! mižikanje Če pa je ptič na izpostavljenem mestu, ki je nevaren za mačke pa ga lahko samo prestavite na drevo če želite mižikanje.

LPAljaž
jest504
jest504
Član
Član

Število prispevkov : 11
Datum registracije : 05/11/2010
Starost : 41

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Re: Postovka

Objavlja  Gašper Ned 03 Jul 2011, 20:45

No ja UPAM, sem pa malo drugačnega mnenja glede tega da žival pustiti v naravi,kajti če si ji pripravljen dajati vsaj približnjo takšne življenkse pogoje ,kar se tiče hrane večja voljera in tako naprej in da se z to živaljo znaš ukvarjat jo ima človek lahko tudi doma oz. jo obrdži . Tako vsaj jaz mislim.
Recimo glede ogroženih vrst tudi npr. vrana in sraka so zaščitene vendar pri nas jih je PREVELIKO in enostavno naredijo dosti škode in kje je tukaj neka selekcija ni je kot je ni v sami državi.
Tako da če bi imel doma bele miši ali morske prašičke bi jo sigurno obrdžal in ji nudil vse potrebno.

LP. Gašper
Gašper
Gašper
Član
Član

Število prispevkov : 30
Datum registracije : 04/06/2009

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Postovka

Objavlja  Joško Ned 03 Jul 2011, 23:21

O tej temi smo se na forumu že razpisali. Takrat smo med drugim priobčili tole besedilo (izvajanje konvencije Cites):

"Na sprehodu ste našli poškodovanega ptiča? Kaj lahko naredite?

VARSTVO ŽIVALSKIH VRST


Ob najdbi katerega koli osebka prosto živečih vrst živali (npr.: vrabec, kanja, srna, jež), ki je bolan ali ranjen ali če gre za zapuščene mladiče, ki sami še niso sposobni preživeti v naravi je potrebno obvestiti zatočišče za živali prosto živečih vrst. Trenutno v Sloveniji opravlja naloge zatočišča Golob d.o.o., Glavni trg 7, 2366 Muta. Gospa Nina Orehar, ki sprejema živali, je dosegljiva na telefonsko številko 031-813-097. Pokličete pa lahko tudi g. Zlatka Goloba na številko 041-518-939."

_________________


Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Re: Postovka

Objavlja  jest504 Pon 04 Jul 2011, 02:12

Zanimivo. tega pa nisem vedel. Seveda treba je poudariti, da piše da gre za osebke/mladiče, ki je bolan ali ranjen ali če gre za zapuščene mladiče, ki sami še niso sposobni preživeti v naravi in ne tako kot pri tem primeru, ko je bil mladič v travi in čakal odrasle, da mu prineseta plen. In mislim, da bi bilo nepotrebno pobirat mladiče v primeru, da so OK. ker večkrat se zgodi tako kot sem prej napisov, da ljudje najdejo mladiča, ki čaka na hrano in še ne zna dobro letat. Seveda ga ljudje takoj "obtožijo", da ima polomljena krila in hop takoj k veterinarju. Takrat se njegova zgodba v naravi konča. pale
jest504
jest504
Član
Član

Število prispevkov : 11
Datum registracije : 05/11/2010
Starost : 41

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Re: Postovka

Objavlja  Alojzij Pon 04 Jul 2011, 06:28

Popolnoma se strinjam z navedbami "Aljaža- JEST 504" In mu čestitam za naravovarstveno pozitivno držo.
Že zaradi mladosti ga javno pohvalim in pri meni dobi bonus točke. nasmeh vprašaj vprašaj

Na to temo sem se pozno odzval namerno, sem pa Gašperju takoj pisal zasebno in mu ustrezno svetoval, kar
Gašper lahko potrdi.
Nedopustno se mi zdi, da bi na forumu reklamirali ali nekateri celo ploskali in soglašali z dejanji , ki so v nasprotju
z naravovarsvenim čutom in evropsko zakonodajo. Joško je lepo ponovno povedal, kaj je izjemoma potrebno storiti,
če bi res našli neko ogroženo prostoživečo žival.
Ampak zamislite si, če bi na Koroško začeli nositi vse navidezno poškodovane in "bolne mlade živali".
Samo problem je, ker laiku vsaka mlada žival deluje, kakor da je bolna ali drugače ogrožena.

Še ena primarjava, kako nerazumno postopamo pri takih primerih! klicaj .
Mislim, da nikomur ne pride na misel, da bi iz neposredne bližine matere, odpeljal majhnega otroka samo zato ,
ker ga mamica ne drži za roko, mu pa ravno kupuje sladoled nasmeh nasmeh
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Re: Postovka

Objavlja  Gašper Pon 04 Jul 2011, 06:43

No da še vprašam to ko sem glih izpadeu laik in povejte mi kako je postovka prišla na poljsko pot okoli v cca. pou kilometra nobenega drevesa ,videl nism niti staršev niti gnezda?
In da jo mimoidoči sprehajlci z psi kateri se prosto sprehajao in ja uničijo?
Razumem seveda žival je ogrožena vendar če bi ji/sem ji lahko pomagal a to ni mogoče oz.praivilno?

LP.
Gašper
Gašper
Član
Član

Število prispevkov : 30
Datum registracije : 04/06/2009

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Postovka

Objavlja  Joško Pon 04 Jul 2011, 20:42

Navadna postovka (Falcus tinnunculus) je klatež. Največkrat jo opazimo na polju. Gnezdišče si ustvari v zapuščenih gnezdih vran in ujed na drevju, v zapuščenih hišah in cerkvenih stolpih. Mladiči so poraščeni z belim puhom, odrasli osebki pa so rdečerjavi, s pegastim hrbtom. Prehranjuje se pretežno z manjšimi glodalci. Postovka je vrsta, ki pri nas zaradi uporabe rodenticidov najhitreje propada.

Glede na to, da gre za ogroženo vrsto, se naj najditelj živali o ravnanju s ptico v vseh primerih posvetuje z ustrezno strokovno službo. Ne bo odveč, če se pred tem obrne tudi na izkušenega gojitelja ptic z afiniteto do zunanjih ptic. Nenazadnje pa mu je v zadnjem času lahko v pomoč tudi naš forum, ki s tem potrjuje svoje poslanstvo.

Zavedati pa se je treba tudi, da bomo dobili najboljši odgovor na vprašanje, če bomo v to vložili veliko lastnega truda (znanja).
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Postovka Empty Re: Postovka

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu