PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zebrice - preveč mladičev

3 posters

Go down

Zebrice - preveč mladičev Empty Zebrice - preveč mladičev

Objavlja  ocelot Pet 21 Dec 2012, 00:04

Pozdravljeni! Sem nov na tem forumu in se oglašam z vprašanjem, na katerega odgovor sem že gledal na teh straneh pa ga nekako nisem zasledil. Pred nekaj tedni sem dobil parček (brat in sestra) zebric, bolj kot ne "na suho", o teh pticah nisem vedel praktično nič, podarili so mi jih znanci, ki so imeli doma že preveč veliko družino teh zanimivih ptic. Sam sem nad parom navdušen, sta me pa kmalu presenetila najprej z izjemno vnemo pri gradnji gnezda, kmalu pa so seveda sledila jajca. Sam sem bil presenečen, navsezadnje sta brat in sestra, naj pa bi bila tudi izjemno mlada, morda nekaj mesecev. A dobro, rekel sem si, se bom malo pozanimal in poskrbel za leglo. A jajc je bilo vedno več, začel sem razmišljati, kaj bom jaz z vsemi temi ptički, še zlasti, ker prostora v stanovanju pač nimam za več kletk ali eno zares ogromno. 4-5 ptic še gre, več pa že težko. Pozanimal sem se tudi v prodajalni za male živali, kjer so mi svetovali, naj jajc ne odvzemam, če pa že, pa naj pustim vsaj kakšno, da ga bosta valila in ne bosta znova takoj producirala novih. Tako sem, ko so bila v gnezdu 4 jajca, s težkim srcem dve odvzel najnovejše, v želji, da bom obdržal 3. A od takrat je nenavadna bitka - jaz vzamem jajce, naslednji dan že izvali novega. Sprašujem se, če se bo to sploh kdaj ustavilo? To se sedaj dogaja že tri dni. zato ugotavljam, da vse skupaj očitno vendarle ni dobra ideja. Poleg tega je vse skupaj precejšen stres za ptici in nenazadnje tudi zame, ki mi resnično ni lahko igrati nekega "naravnega plenilca".
Zato se mi porajajo vprašanja, na katera bi resnično rad vedel odgovor:
- kako pogosto pravzaprav zebrice lahko imajo mladičke?
- je odvzemanje jajc sploh pod katerimkoli pogojem dobra ideja ali to pač sproži verižno reakcijo pri vnovični produkciji ptic?
- je sploh dobra ideja dopustiti paru zebric, ki sta v tesnem sorodstvu (brat in sestra) imeti mladiče? Verjetno obstaja možnost, da bodo le-ti imeli precej slabo genetsko zasnovo in celo kakšne mutacije?
- so vsa jajca, ki jih samica izleže, oplojena? Sedaj, ko vsakodnevno izleže dodatnega, se mi zdi vse skupaj precej čudno, saj se parček posveča predvsem jajcem in trenutno ne oplojevanju.
- se da na kakšen način preprečiti konstantno reprodukcijo? Nekje sem prebral, da je mogoče, če odstraniš valilnico, da se par preneha razmnoževati. Spet drugje piše, da si v tem primeru pač naredita gnezdo na tleh.

Upam, da mi bo kdo znal odgovoriti na vprašanja. Na parček zebric sem se res navezal, a misel, da bi čez nekaj mesecev imel 10+ ptic, se mi ravno ne zdi najbolj izvedljiva. Ideja, da pa bi vsakič znova tudi podarjal mladičke, katerih starša sta brat in sestra, pa me tudi ravno ne navdušuje.
Najlepša hvala za odgovore!
Vesele praznike vsem skupaj.
ocelot
ocelot
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 2
Datum registracije : 16/12/2012
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

Zebrice - preveč mladičev Empty Re: Zebrice - preveč mladičev

Objavlja  nika Pet 21 Dec 2012, 02:51

Pozdravljeni,

če nočete mladičev, je najbolje, da odstranite gnezdo. Ne vem sicer, kako bosta ptiča to sedaj sprejela, ampak vseeno bolje tako, kot da samička neprestano nosi jajca in da jih valita (tudi če ne bi bila oplojena). Jaz imam parček že tri leta, gnezdilnice nimata in zato ne kažeta nobene želje po zbiranju materiala in gradnji gnezda. Očasno se parita in samička potem nekaj dni nese jajčka, ki jih poberem. Tudi če jih ne bi, jih ne bi valila. Nekje sem brala, da zebrice, ki se parijo v bližnem sorodstvu nekaj dni valijo jajca, potem jih pa uničijo. Ne vem, če to drži, ampak tako parjenje vsekakor ni priporočljivo. Verjetno bo kdo drug o tem povedal kaj več.
nika
nika
Član
Član

Število prispevkov : 175
Datum registracije : 12/05/2009

Nazaj na vrh Go down

Zebrice - preveč mladičev Empty Re: Zebrice - preveč mladičev

Objavlja  Alojzij Pet 21 Dec 2012, 08:07

.
V naravi so in morajo biti dani pogoji za razmnoževanje in uspešno vzrejo mladičev. Zebrice se rade razmnožujejo čez celo leto, če jim to omogočamo. Večino težav boš odpravil, če se bribližaš posnemanju letnih časov. Krajši dan brez obillja raznolike beljakovinske hrane ter nižja temperatura je prav gotovo naravni destimulans. Ravno tako ne sme biti v ali na kletki nameščeno gnezdo niti ne sme biti v kletki stvari, ki bi jih parček lahko uporabljal za spletanje gnezda. Morebitna jajčka znešenana na tla mirne vesti zavrzi in se za tolažbo spomni na kokoši nesnice.
Jajčka niso vsa oplojena, še posebej ne tista znešena na tla.

Domače živali in ljubljenčke razmnožujemo samo načrtno, če imamo za to pogoje ter smo se mi tako odločili. Vse drugačne razlage, izgovori in tolažbe nam ne smejo biti v ponos. nasmeh

Zebrice - preveč mladičev 1325512865883

Zebrice - preveč mladičev Shopping_p-zebra
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Zebrice - preveč mladičev Empty Re: Zebrice - preveč mladičev

Objavlja  ocelot Pet 21 Dec 2012, 09:20

Najlepša hvala obema! Bom poslušal vajine nasvete v bodoče. To leglo bom, kot sem že omenil, pustil, zanj poskrbelin upal, da bo z malimi zebricami vse v redu, nato pa bom odstranil gnezdo in pobiral morebitna jajčka, ki se bodo znašla na tleh. Hvala, Alojzij, tudi za nauk o vzreji domačih živali, se povsem strinjam z njim, zato pa imam tudi kar nekako slabo vest, ko sta me ptičici ujeli tako nepripravljenega na naraščaj nasmeh
Bom poročal, če bodo nasveti uspeli.
Mimogrede, kako dolgo pa zebrice načeloma valijo jajčka? Nekje sem slišal, da 2-3tedne. To drži?
Lep pozdrav in vesele praznike.
ocelot
ocelot
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 2
Datum registracije : 16/12/2012
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

Zebrice - preveč mladičev Empty Re: Zebrice - preveč mladičev

Objavlja  Alojzij Pet 21 Dec 2012, 09:40

Avstralski ščinkavci-zebrice znesejo do sedem jajc in parček družno sedi na jajčkih samo 13 do 14 dni, ko se mladički izvalijo. nasmeh

Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Zebrice - preveč mladičev Empty Re: Zebrice - preveč mladičev

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu