PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

najboljša kokla

+5
Joško
pepi
dires
doberman
Uroš K
9 posters

Stran 1 od 2 1, 2  Next

Go down

najboljša kokla Empty najboljša kokla

Objavlja  Uroš K Pet 17 Feb 2012, 00:30

zanima me katera pasma kokoši ima najboljše kokle. se pravi katere pasme najrajši valijo oz. sedijo na jajcih.
Uroš K
Uroš K
Član
Član

Število prispevkov : 48
Datum registracije : 08/02/2012
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  doberman Pet 17 Feb 2012, 07:08

Pri nas je to bila pritlikava kokoška nekateri jim pravijo cincake drugi cviterske kokoške... znese okoli 15 jajc in obsedi
doberman
doberman
Član
Član

Število prispevkov : 289
Datum registracije : 04/12/2011
Starost : 28

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  dires Pet 17 Feb 2012, 11:14

živjo


Ja,.. najboljša kokla je pritlikava kokoš, pri nas ji pravimo tudi cvergla zelo vesel



lp
dires
dires
Član
Član

Število prispevkov : 156
Datum registracije : 01/04/2010
Starost : 29

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  doberman Sob 18 Feb 2012, 00:01

Tukile imaš nekaj slik teh kokoši

http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=18587

so res zlo pridne glede valjenja kar naprej valijo in so dobre mamice zelo vesel
Tukajle ti podajam tudi en oglas http://www.bolha.com/zivali-ptice/kokosi-barbike-cvirgli-oglas1278757805

drugače pa so res nešteto barvnih kombinacij največkrat pisanih s črno, rjavo, belo... barvo
Petelini so odlični pevci se le redkokdaj stepejo med sabo in so prelepih baru.
So zelodobro leteče kokoši tako da lahko preletijo velko razdaljo če jih kaj napade in so zelo pridne nesnice nesejo manjša bela do bež barve jajca.

doberman
doberman
Član
Član

Število prispevkov : 289
Datum registracije : 04/12/2011
Starost : 28

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  Uroš K Sob 18 Feb 2012, 06:41

hja kako pa se cvergle oz cirilike zelo vesel obnesejo pri valjenju navadnih kokšjih jajc. glede na to da so dokaj male. potem je verjetno treba dat manj jajc za valit? hvala za informacije. sicer sem za cirilike že vedel ampak zanima me še kakšna pasma ki je ''navadne'' velikosti.

moja tašča je imela eno ki je bila križana z navadno nesnico in še nevem čim, ki je bila odlična kokla. enkrat je celo z enim šusom ubila skobca ki je napadal piščančke. na žalost je od starosti poginila.
Uroš K
Uroš K
Član
Član

Število prispevkov : 48
Datum registracije : 08/02/2012
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  doberman Sob 18 Feb 2012, 07:23

Pol je bla pa pridna, dober da je skobca dobla.
No jaz sem dal te kokoški enkrat valit tri pavja jajca je sicer izvalila enega pava potem a je zal poginil.
Tako da ene 5-6 navadnih jajc bi kamot bilo.
doberman
doberman
Član
Član

Število prispevkov : 289
Datum registracije : 04/12/2011
Starost : 28

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  pepi Ned 19 Feb 2012, 06:45

jaz mam orpington in me naravnu valijo lajtas so imela dve piščančke in so ble dobre mame
pepi
pepi
Član
Član

Število prispevkov : 19
Datum registracije : 09/07/2011
Starost : 26

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Najboljša koklja

Objavlja  Joško Pon 20 Feb 2012, 06:10

Kokoš vrste Amroks je ena od boljših nesnic, saj na leto znese od 180 do 20 jajc.

najboljša kokla Amroks

Med vrhunskim nesnicami so tudi kokoši Leghorke. Na leto znesejo prav tako od 180 do 200 jajc, teža enega jajca pa je od 55 do 60 g.

najboljša kokla Leghornka

Ali so te vrste kokoši tudi najboljše koklje, pa je seveda drugo vprašanje. Podatek o nesnosti pa je seveda zanimiv iz drugega zornega kota.

Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  Uroš K Ned 04 Mar 2012, 01:18

kakšne pa so kaj Aurokane? kdo pozna, ima?
Uroš K
Uroš K
Član
Član

Število prispevkov : 48
Datum registracije : 08/02/2012
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  fonza2212 Čet 08 Mar 2012, 03:56

Vsaka pasma kokoši je dobra za valjenje jajc. Je pa res da so nekatere bolj vstrajne kot druge. Vse je odvisno od bivalnega prostora kokoši,če imajo dovolj prostora in gnezdo samo zase se v vsaki kokoši zbudi nagon valjenja.
fonza2212
fonza2212
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 4
Datum registracije : 06/03/2012
Starost : 47

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  Tejči. Tor 01 Jan 2013, 07:39

fonza2212 je napisal/a:Vsaka pasma kokoši je dobra za valjenje jajc. Je pa res da so nekatere bolj vstrajne kot druge. Vse je odvisno od bivalnega prostora kokoši,če imajo dovolj prostora in gnezdo samo zase se v vsaki kokoši zbudi nagon valjenja.

Imam vprašanje. Ena naših štajerk se je tri tedne nazaj odločila, da bo valila. Da o tem kakšna znanost je bilo pobirati jajca v kokošnjaku ne bi. Od vreščanja, agresivnega petelina in uporabe rokavic namenjenih za pečico lih ne bi pisala. Kokoške (9 kom) imajo na razpolago 2 gnezdi, vendar je tisto že ogreto bolj zanimivo, kar je v praksi izgledalo, da so ostale kokoške dobesedno na glavo kokli nesle jajca, mi pa doktorirali, ko smo jih pobirali. Ali je to normalno, da kokoš hoče valiti sredi zime?
Tejči.
Tejči.
Član
Član

Število prispevkov : 14
Datum registracije : 28/12/2012
Starost : 53

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  doberman Tor 01 Jan 2013, 08:07

Tejči, ne da bi delal kakšno reklamo, vendar na temle forumo- http://perutnina.mojforum.si/perutnina.html?sid=04f363d674bc4ff26410a839f10a2816

Je kar nekaj izkušenih rejcev ter ljudi poznanih s tem, priporočam.
doberman
doberman
Član
Član

Število prispevkov : 289
Datum registracije : 04/12/2011
Starost : 28

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  Tejči. Tor 01 Jan 2013, 09:21

doberman je napisal/a:Tejči, ne da bi delal kakšno reklamo, vendar na temle forumo-

Je kar nekaj izkušenih rejcev ter ljudi poznanih s tem, priporočam.

Hvala, ker se jaz s perjadjo ukvarjama še manj kot leto dni imam veliko veliko vprašanj...........bom pobrskala.


p.s.: link, ki si ga dal/a ni izpisan, ker to očitno prepovedujejo pravila foruma, po katerih pač ne smem lepiti linkov (očitno niti citiranih)......
Tejči.
Tejči.
Član
Član

Število prispevkov : 14
Datum registracije : 28/12/2012
Starost : 53

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  fonza2212 Pon 21 Jan 2013, 08:57

Tejči,to da ti kokoš vali sredi zime ni ravno normalno.Ker nisi opisala v kakšnih pogojih bivajo tvoje kokoške sklepam da jih imaš nekje na toplem tako potem izgubijo občutek za letni čas.Če se odločiš kokoši pustiti jajca bodo piščanci potrebovali veliko dodatne toplote ker jim bo vtem letnem času mnogo premrzlo!
fonza2212
fonza2212
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 4
Datum registracije : 06/03/2012
Starost : 47

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  Tejči. Pon 21 Jan 2013, 11:10

fonza2212 je napisal/a:Tejči,to da ti kokoš vali sredi zime ni ravno normalno.Ker nisi opisala v kakšnih pogojih bivajo tvoje kokoške sklepam da jih imaš nekje na toplem tako potem izgubijo občutek za letni čas.Če se odločiš kokoši pustiti jajca bodo piščanci potrebovali veliko dodatne toplote ker jim bo vtem letnem času mnogo premrzlo!

POzdravljen,

moje kokoške so kar lepo zunaj, kjer imajo tudi kokošnjak. Lani sem kupila enodnevne štajerke, ki so začele nesti jajca nekje v oktobru. Tole čudno valjenje se je po zadnji ohladitvi končalo (upam vsaj). Nikakor ji nisem mislila dovoliti valiti, ampak jajca je bilo treba pobrati in pobiranje jajc je bila prava avantura, še posebej, če je bil petelin preblizu.....in res mi ni jasno čemu se je tej koklji tako sfrkljalo....
Tejči.
Tejči.
Član
Član

Število prispevkov : 14
Datum registracije : 28/12/2012
Starost : 53

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  pero00 Ned 10 Mar 2013, 08:46

Slišalo se bo malo čudno a govorim iz 10 letnih izkušenj.
Po mojih izkušnjah "vsaka kokoš zna šteti",ker če ji jajca ne pobiraš iz gnezda in ima sama svoje gnezdišče
ponavadi se nasede od 13-19 jajc znese in začne valit.Če jim pa pobiraš pa jim nekako zmešaš-odvzameš naravni nagon za valjenje.Vsako leto imam ogromno kokel in to samo zaradi tega,ker sem videl pri enem prijatelju.Imel je zmeraj 30 kokoši jajca je pobiral le,ko je rabil,morda na teden 5-10,a kokel in piščancov pa neverjetno.In ta postopek sem jaz prevzel približno pred 10 leti in se je obnesel.Pred 15 leti pa sem kupil valilnik,ker nisem imel kokel.Sedaj ga že nisem uporabil 6 let vse valim pod kokljami,piščance,race,pegatke,fazane,pave...
Kokoši so pa vse domače že nevem kolikokrat križane med seboj.
Le za primerjavo povem 21 kokoši sem imel in 13 kokelj z tem,da nekatere so valile po 2x ena pa vsako leto 3x.
Tako,da je Fonza imel deloma prav,če imajo kokoši dovolj prostora in miru in "zasebnosti" so vse dobre koklje.
Razem mislim,da nesnice,ki jih vzgajajo za farme-jajca,tega nagona morda nimajo,ker z temi nisem imel sreče.
pero00
pero00
Član
Član

Število prispevkov : 11
Datum registracije : 12/02/2012
Starost : 50

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  doberman Pon 11 Mar 2013, 21:15

Rekel si da vališ tudi pave, kako jih potem vzgajaš?
doberman
doberman
Član
Član

Število prispevkov : 289
Datum registracije : 04/12/2011
Starost : 28

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  CALL DUCKS Pon 11 Mar 2013, 21:55

no moje iskušnje s kokljami nesnicami so ugodne ,lansko leto jih ja bilo karnekaj.ena mi ja valila jajčka za znanca-tekačice10kom potem pa še ena runda račk tekačic
letos je bila prva koklja jerebičasta brama sama od sebe je" skokljala"samo jajca smo dodali so se tudi izvalili6kom mižikanje
CALL DUCKS
CALL DUCKS
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 6
Datum registracije : 18/01/2013
Starost : 54

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  CALL DUCKS Pon 11 Mar 2013, 21:57

najboljša kokla Img0003
CALL DUCKS
CALL DUCKS
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 6
Datum registracije : 18/01/2013
Starost : 54

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  pero00 Tor 12 Mar 2013, 07:40

doberman je napisal/a:Rekel si da vališ tudi pave, kako jih potem vzgajaš?

Ko,se kokoš nasede,da postane koklja,vzamem njena jajca ven in zvečer dam pod njo pavja,ker na mrzlih jajcih nekatere koklje nočejo sedet,zvečer pa potem ne vidi zapustit gnezda in jih takoj ogreje.Zapišem le datum in je sploh ne hodim gledat 25 dni.Hranit se hodi sama.Na 26-27 dan pa grem pogledat in poberem tiste mladiče,ki se izvalijo,kateri pa niso še pa pustim kak dan.Nato pa kokljo prinesem iz gnezda in jo dam v lesen zaboj D-120CM,Š-60CM,V-60CM.Notri dam luč,da jih greje,če slučajno kateri se ne potegne pod kokljo,da bi ga grela.Za začetek nim dajem krmilo za male piščance,nato za večje in po 2 mesecih jim dajem krmilo za pure,purštarter in potem purgrover.Ko so pa stari nekje 2 meseca jih pa z kokljo dam iz zaboja,da se prosto gibljejo po naravi.In potem so čista odomačeni pavi.In na ta način ne poginejo,da bi dobili drisko ali zboleli za drugimi bolezmi.Najbolj važno je pa,da nikoli ne vzamete iz istega gnezda samca in samico,to počne ogromno ljudi in potem se to veriži nevem koliko generacij nato pa tudi po takem postopku mladiči poginjajo zaradi medsebojnih krvnih vezi.Najboljše je vzeti samca v enem mestu in samico v drugem mestu in od tista dva mladiče si pustiti,ker tisti sigurno nimajo medsebojnih vezi.In to storiti z 2 paroma tako in potem je garancija,da ne poginjajo.Meni uspeva to že 12 let,prva leta sem pa imel težave zaradi krvnih vezi med seboj.Poskušam delati čimbolj na naraven način.Razen tega,da ne puščam,da bi pava sama valila,ker potem znese nekje 4-6-8 jajc in sama vali.Če pa pobiraš pa dobiš več jajc,odvisno tudi od samice.
Upam,da sem v celoti odgovoril na vprašanje.

lp.pero00
pero00
pero00
Član
Član

Število prispevkov : 11
Datum registracije : 12/02/2012
Starost : 50

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  Tejči. Sre 03 Apr 2013, 04:47

pero00 je napisal/a:
doberman je napisal/a:Rekel si da vališ tudi pave, kako jih potem vzgajaš?

Ko,se kokoš nasede,da postane koklja,vzamem njena jajca ven in zvečer dam pod njo pavja,ker na mrzlih jajcih nekatere koklje nočejo sedet,zvečer pa potem ne vidi zapustit gnezda in jih takoj ogreje.Zapišem le datum in je sploh ne hodim gledat 25 dni.Hranit se hodi sama.Na 26-27 dan pa grem pogledat in poberem tiste mladiče,ki se izvalijo,kateri pa niso še pa pustim kak dan.Nato pa kokljo prinesem iz gnezda in jo dam v lesen zaboj D-120CM,Š-60CM,V-60CM.Notri dam luč,da jih greje,če slučajno kateri se ne potegne pod kokljo,da bi ga grela.Za začetek nim dajem krmilo za male piščance,nato za večje in po 2 mesecih jim dajem krmilo za pure,purštarter in potem purgrover.Ko so pa stari nekje 2 meseca jih pa z kokljo dam iz zaboja,da se prosto gibljejo po naravi.In potem so čista odomačeni pavi.In na ta način ne poginejo,da bi dobili drisko ali zboleli za drugimi bolezmi.Najbolj važno je pa,da nikoli ne vzamete iz istega gnezda samca in samico,to počne ogromno ljudi in potem se to veriži nevem koliko generacij nato pa tudi po takem postopku mladiči poginjajo zaradi medsebojnih krvnih vezi.Najboljše je vzeti samca v enem mestu in samico v drugem mestu in od tista dva mladiče si pustiti,ker tisti sigurno nimajo medsebojnih vezi.In to storiti z 2 paroma tako in potem je garancija,da ne poginjajo.Meni uspeva to že 12 let,prva leta sem pa imel težave zaradi krvnih vezi med seboj.Poskušam delati čimbolj na naraven način.Razen tega,da ne puščam,da bi pava sama valila,ker potem znese nekje 4-6-8 jajc in sama vali.Če pa pobiraš pa dobiš več jajc,odvisno tudi od samice.
Upam,da sem v celoti odgovoril na vprašanje.

lp.pero00


Pozdravljen. Moja koklja letos prvič vali in sicer 13 jajc smo ji podtaknili, nekaj pa so jih kokoši podtaknile same kasneje. Sedaj je od ostalih izolirana, da se število jajc pač ne bi nenadzorovano povečevalo vsak dan zavijanje z očmi . Zanima me ali ji lahko pobiram piščančke in jih imam pod lučko toliko časa, da vse zvali, saj očitno ne bodo izvaljeni istočasno. Te piščančke bi ji kasneje vrnila. Zanima me tudi ali je bolje obdržati jih posebej od ostale jate ali jih takoj dati zraven. Skrbi me namreč, da bi jih jata napadla (so štajerke in kolikor sem do sedaj videla bi pojedle vse kar spominja na hrano, verjetno tudi piščančke, za miši in slepce vem, da jim zelo teknejo). Drugače pa so kokoši ograjene saj smo sredi naselja in sosedje bi seveda bili hudi, če bi jim razkopavale vrtove in gredice. Že vnaprej hvala za kakšen nasvet. Lp Mateja

p.s: imam tudi dve indijski tekačici, par, ki je lani valil, vendar so vsi rački poginili v par dneh. Ali je razlog lahko krvno sorodstvo (četudi naj ne bi bile v sorodni liniji) ali pač še kaj drugega? Račko sem prav tako osamila, mali rački so bili od začetka živahni, ostale je raca še valila, vendar sem vsako jutro našla kakšnega poginulega, kljub temu, da je bila nastavljena lučka.

Tejči.
Tejči.
Član
Član

Število prispevkov : 14
Datum registracije : 28/12/2012
Starost : 53

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  pero00 Sob 06 Apr 2013, 20:48

Ne vidim razloga,da jih ne bi pobirala stran.Če jih pobiraš stran potem še bolj je mirna koklja in nekatere še sedijo 1x toliko časa 3 ali 4 tedne,NE VSE!Pazit pa moraš,ko je boš vračala nazaj,da ne bo predolgi čas,mislim,da bi že 1 teden imela pod lučko,ker takrat pa nekatere koklje več nočejo posvojit svojih piščančkov.To pa narediš tako,da jo “ukaneš zavedeš”.Zvečer,ko je tema daš pod njo piščančke in pustiš do jutra,če je sprejme,kar povavadi zmeraj uspe,če pa ne pa jih nahraniš in daš kokljo v temo in še 1x podtakneš piščančke in potem je to rešeno.Iz lastnih izkušen sem moral en dan spreminjat v noč,da jih je sprejela in to samo 1x v svoji 20 letni karieri z valjenjem.To sem počel le takrat,ko nisem imel dovolj kokelj tisti trenutek,drugače pa samo potikam iz enega gnezda v drugo,da se datomsku nekako istočasno izvalijo.Zakaj bi jih držala stran od ostale jate ne vidim razloga.Saj pa vsaka koklja je tako nagonsko zaščitena,da ne spusti nobenih drugih živali,kokoši blizu svojemu zarodu,še petelina pretepe.Tako,da je dosti boljše,da je takoj pustiš med ostalo jato.Le mora biti vreme za to,da ne dežuje iz dneva v dan,kot tale mesec.Pa brez skrbi,da bi požrle piščanve NE SE BAT,KER SE NE BO ZGODILO.
Glede indiskih tekačic pa bom povedal takole,obstajata le 2 možnosti,da so mladiči poginili.Saj iz tega,kar si opisala.Prva možnost je zaradi krvnega sorodstva,druga možnost zaradi hrane.Si ti sigurna,da nista bile v medsebojnem krvnem sorodstvu,kljub temu,da ti je prodajalec zagotavljal?V več kot 90% prodajalci ne želijo prodati le samice,ker zahtevajo ,da vzameš par.Ker potem zmeraj vsepovsod v perutnini vsem ostajajo zmeraj velike količine samcev doma a z temi si nimajo kaj začeti.Zato pa želijo jih prodati skupaj v parih.Ker,večina ima 1 samca race in vsaj 2 ali več raci,isto pri goskah,pegatkah,pavih…pri kokoših pa 1 petelin zadostuje od 8-12 kokoškam.In iz tega razloga dostikrat rečejo,da niso v sorodstvu.In naj je š eta tvoj prodajalec isto tako kupil v medsebojnem sorodstvu pa še morda on isto že od koga drugega potem pa se izide to,kar se je tebi zgodilo.Zmeraj moraš kupovati v različnih mestih samca in samico.In to še potem ni sigurno,zagotovljeno,da bo 100% uspeh.Ker je lahko tisti samec,samica,ki ga kupiš se izvalil v krvnem sorodstvu.Le mladiči od tega samca in samice,ki ju kupiš posebej in prineseš domov so 100%,da niso v medsebojnem sorodstvu.Jaz zmeraj ustvarim 2 taki jati in iz dveh takih jat potem odberm mladiče za pleme,ki niso v nobenem sorodstvu.In zagotovljen je 100% uspeh. Druga možnost,kar pa ne verjamem je pa odvisno z čem si jih hranila.Da ni bilo premočno krmilo.Upam,da ne z krmili za pure,moraš kupiti za male piščance in ni skrbi.Ker tekačice niso zahtevna vrsta perutnine.Upam,da sem pomagal ,če je pa kaj nejasnosti pa le vprašaj,veliko uspeha in veliko piščančkov!!!
pero00
pero00
Član
Član

Število prispevkov : 11
Datum registracije : 12/02/2012
Starost : 50

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  pero00 Sob 06 Apr 2013, 21:17

doberman je napisal/a:Tejči, ne da bi delal kakšno reklamo, vendar na temle forumo- http://perutnina.mojforum.si/perutnina.html?sid=04f363d674bc4ff26410a839f10a2816

Je kar nekaj izkušenih rejcev ter ljudi poznanih s tem, priporočam.



Ponavadi,katera kokoš začne sedeti je stara okrog 1 leta.V naravnem sistemu je tako,da se vse razmnužuje spomadai in spomadi tudi začnejo sedeti kokoši od nekje marca naprej.To ,da ti vali sredi zime pa zame ni nič posebnega.Naprimer,če dam valit jajca v valilnik novembra,decembra…bodo nekatere kokoši naslednje leto stare 1 leto in ne bodo več nesla jaca in se nekatere nasedejo,da začnejo valiti.To sem jaz že v praksi preizkusil in deljuje a ne v celoti,ker tudi vsaka kokoš po naravni poti se ne nasede,da bi valila.Ker sem želel imeti skozi cello leto jajca sem valil jajca vsake 3 mesec,to je 4 x letno in so jajca čez cello leto.Ker ponavadi po naravni poti nehajo nesti jajca kokoši proti jeseni…odvisno od pasme ii izvalitve.Kokoši pa zmeraj nesejo jajca v tisto gnezdo kjer je največ jajc (sem že v enem prispevku napisal,da kokoši znajo šeti).Ne razumem zakaj si potrebovala rokavice?Nobena koklja ni agresivna,če znaš pravilno pristopiti do nje!Nekatere koklje so plašne,da zletijo,pobegnejo z gnezda,če želiš seči pod njo druge pa ne.Pa ti bom izdal postopek,kako kokljo “omamiš” da ni agresivna in,da ne pobegne iz gnezda.Le moraš biti hrabra,da si upaš,(to bi lahko pokazal najbolj v praksi na kateri koli koklji),žal pa tega ne morem.Pristopiš k gnezdu kjer sedi zelo počasi in z počasnimi in zelo mirnimi koraki,da niso hitri,ker če hitro reagiraš ali se ustašiš,da refleksno potegneš kateri koli ud svojega telesa koklja takoj zazna in zbeži iz gnezda alit e kljuvne.Ko si pristopila do gnezda v tako bližino,da z rok lahko sežeš pod njo.Zelo počasi in zelo mirno izteguj rook proti njej (brez kakih hitrih refleksov,ker potem spet se isto zgodi,kot sem opisal),zelo,zelo počasi tako,da jo omamiš in prideš že tako daleč,da se je dotikaš in počasi spredaj pod prsmi potisneš rook pod njo.In prav tako počasi izvlečeš rook iz pod nje.In to nekajkrat ponoviš ,koklja takoj začuti ali zazna,da nisi njeni “sovražnik,plenilec” in ne bo zbežala z gnezda niti te kljuvnila.Če pa želiš jajce iznesti iz pod nje pa moraš vse narediti po tem sistemu le,ko vlečeš rook izpod nje in držiš jajce v roki pa moraš držati,jajce držiš v dlani in dlan in prsti morajo gledati na spodnjo stran,zunanja stran pa mora gledati navzgor proti nebu.Z takim dejanjem prikriješ,skriješ koklji,da ne vidi,da izmakneš jajce.Če pa pustiš ,da kokoš vali na istem mestu,kot se je tebi dogajalo,da ruge še zraven nesejo potem pa je najbolje,če je ne osamiš,da označiš tista jajca na katerih bo sedela z navadnim svinčnikom.Pa ne z nobenim drugim pisalom ne z kredo,ne z flomastrom z ničemer drugim,kot z navadnim svinčnikom.Ker druga pisala imajo v barvah vse kemikalije in to prodre skozi jajce in ne bo mladičev,pišem iz izkušenj.Pobereš pa potem vsaki dan samo tista jajca,ki niso označena,označena pa pustš.Le paziti moraš,ker po 10 dneh malo barva zbledi in potem še 1x označiš,da lažje prepoznaš.Vseekakor je lažje kokljo osamiti ali jo pokriti,da druge kokoši ne nesejo zraven jajc.
pero00
pero00
Član
Član

Število prispevkov : 11
Datum registracije : 12/02/2012
Starost : 50

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  Tejči. Ned 07 Apr 2013, 01:53

pero00 je napisal/a:
doberman je napisal/a:Tejči, ne da bi delal kakšno reklamo, vendar na temle forumo- http://perutnina.mojforum.si/perutnina.html?sid=04f363d674bc4ff26410a839f10a2816

Je kar nekaj izkušenih rejcev ter ljudi poznanih s tem, priporočam.



Ponavadi,katera kokoš začne sedeti je stara okrog 1 leta.V naravnem sistemu je tako,da se vse razmnužuje spomadai in spomadi tudi začnejo sedeti kokoši od nekje marca naprej.To ,da ti vali sredi zime pa zame ni nič posebnega.Naprimer,če dam valit jajca v valilnik novembra,decembra…bodo nekatere kokoši naslednje leto stare 1 leto in ne bodo več nesla jaca in se nekatere nasedejo,da začnejo valiti.To sem jaz že v praksi preizkusil in deljuje a ne v celoti,ker tudi vsaka kokoš po naravni poti se ne nasede,da bi valila.Ker sem želel imeti skozi cello leto jajca sem valil jajca vsake 3 mesec,to je 4 x letno in so jajca čez cello leto.Ker ponavadi po naravni poti nehajo nesti jajca kokoši proti jeseni…odvisno od pasme ii izvalitve.Kokoši pa zmeraj nesejo jajca v tisto gnezdo kjer je največ jajc (sem že v enem prispevku napisal,da kokoši znajo šeti).Ne razumem zakaj si potrebovala rokavice?Nobena koklja ni agresivna,če znaš pravilno pristopiti do nje!Nekatere koklje so plašne,da zletijo,pobegnejo z gnezda,če želiš seči pod njo druge pa ne.Pa ti bom izdal postopek,kako kokljo “omamiš” da ni agresivna in,da ne pobegne iz gnezda.Le moraš biti hrabra,da si upaš,(to bi lahko pokazal najbolj v praksi na kateri koli koklji),žal pa tega ne morem.Pristopiš k gnezdu kjer sedi zelo počasi in z počasnimi in zelo mirnimi koraki,da niso hitri,ker če hitro reagiraš ali se ustašiš,da refleksno potegneš kateri koli ud svojega telesa koklja takoj zazna in zbeži iz gnezda alit e kljuvne.Ko si pristopila do gnezda v tako bližino,da z rok lahko sežeš pod njo.Zelo počasi in zelo mirno izteguj rook proti njej (brez kakih hitrih refleksov,ker potem spet se isto zgodi,kot sem opisal),zelo,zelo počasi tako,da jo omamiš in prideš že tako daleč,da se je dotikaš in počasi spredaj pod prsmi potisneš rook pod njo.In prav tako počasi izvlečeš rook iz pod nje.In to nekajkrat ponoviš ,koklja takoj začuti ali zazna,da nisi njeni “sovražnik,plenilec” in ne bo zbežala z gnezda niti te kljuvnila.Če pa želiš jajce iznesti iz pod nje pa moraš vse narediti po tem sistemu le,ko vlečeš rook izpod nje in držiš jajce v roki pa moraš držati,jajce držiš v dlani in dlan in prsti morajo gledati na spodnjo stran,zunanja stran pa mora gledati navzgor proti nebu.Z takim dejanjem prikriješ,skriješ koklji,da ne vidi,da izmakneš jajce.Če pa pustiš ,da kokoš vali na istem mestu,kot se je tebi dogajalo,da ruge še zraven nesejo potem pa je najbolje,če je ne osamiš,da označiš tista jajca na katerih bo sedela z navadnim svinčnikom.Pa ne z nobenim drugim pisalom ne z kredo,ne z flomastrom z ničemer drugim,kot z navadnim svinčnikom.Ker druga pisala imajo v barvah vse kemikalije in to prodre skozi jajce in ne bo mladičev,pišem iz izkušenj.Pobereš pa potem vsaki dan samo tista jajca,ki niso označena,označena pa pustš.Le paziti moraš,ker po 10 dneh malo barva zbledi in potem še 1x označiš,da lažje prepoznaš.Vseekakor je lažje kokljo osamiti ali jo pokriti,da druge kokoši ne nesejo zraven jajc.

No ta kokoš, ki se je odločila valiti je bila stara nekje 8 mesecev (enodnevne sem kupila v aprilu 2012), jajca so začele nesti nekje v oktobru, v decembru pa mi je ena že obsedela na gnezdu. Ker se v bistvu prvič ukvarjam s perjadjo (tistih 5 -ih kokošk v svojem otroštvu ne štejem) mi je bilo to pač nenavadno, saj naj bi se po info, ki sem jih napoberkovala kokoši nasedle šele v pomladanskem času in dovolj stare. Hvala za odgovor.

lp
Mateja
Tejči.
Tejči.
Član
Član

Število prispevkov : 14
Datum registracije : 28/12/2012
Starost : 53

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  Tejči. Ned 07 Apr 2013, 02:00

pero00 je napisal/a:Ne vidim razloga,da jih ne bi pobirala stran.Če jih pobiraš stran potem še bolj je mirna koklja in nekatere še sedijo 1x toliko časa 3 ali 4 tedne,NE VSE!Pazit pa moraš,ko je boš vračala nazaj,da ne bo predolgi čas,mislim,da bi že 1 teden imela pod lučko,ker takrat pa nekatere koklje več nočejo posvojit svojih piščančkov.To pa narediš tako,da jo “ukaneš zavedeš”.Zvečer,ko je tema daš pod njo piščančke in pustiš do jutra,če je sprejme,kar povavadi zmeraj uspe,če pa ne pa jih nahraniš in daš kokljo v temo in še 1x podtakneš piščančke in potem je to rešeno.Iz lastnih izkušen sem moral en dan spreminjat v noč,da jih je sprejela in to samo 1x v svoji 20 letni karieri z valjenjem.To sem počel le takrat,ko nisem imel dovolj kokelj tisti trenutek,drugače pa samo potikam iz enega gnezda v drugo,da se datomsku nekako istočasno izvalijo.Zakaj bi jih držala stran od ostale jate ne vidim razloga.Saj pa vsaka koklja je tako nagonsko zaščitena,da ne spusti nobenih drugih živali,kokoši blizu svojemu zarodu,še petelina pretepe.Tako,da je dosti boljše,da je takoj pustiš med ostalo jato.Le mora biti vreme za to,da ne dežuje iz dneva v dan,kot tale mesec.Pa brez skrbi,da bi požrle piščanve NE SE BAT,KER SE NE BO ZGODILO.
Glede indiskih tekačic pa bom povedal takole,obstajata le 2 možnosti,da so mladiči poginili.Saj iz tega,kar si opisala.Prva možnost je zaradi krvnega sorodstva,druga možnost zaradi hrane.Si ti sigurna,da nista bile v medsebojnem krvnem sorodstvu,kljub temu,da ti je prodajalec zagotavljal?V več kot 90% prodajalci ne želijo prodati le samice,ker zahtevajo ,da vzameš par.Ker potem zmeraj vsepovsod v perutnini vsem ostajajo zmeraj velike količine samcev doma a z temi si nimajo kaj začeti.Zato pa želijo jih prodati skupaj v parih.Ker,večina ima 1 samca race in vsaj 2 ali več raci,isto pri goskah,pegatkah,pavih…pri kokoših pa 1 petelin zadostuje od 8-12 kokoškam.In iz tega razloga dostikrat rečejo,da niso v sorodstvu.In naj je š eta tvoj prodajalec isto tako kupil v medsebojnem sorodstvu pa še morda on isto že od koga drugega potem pa se izide to,kar se je tebi zgodilo.Zmeraj moraš kupovati v različnih mestih samca in samico.In to še potem ni sigurno,zagotovljeno,da bo 100% uspeh.Ker je lahko tisti samec,samica,ki ga kupiš se izvalil v krvnem sorodstvu.Le mladiči od tega samca in samice,ki ju kupiš posebej in prineseš domov so 100%,da niso v medsebojnem sorodstvu.Jaz zmeraj ustvarim 2 taki jati in iz dveh takih jat potem odberm mladiče za pleme,ki niso v nobenem sorodstvu.In zagotovljen je 100% uspeh. Druga možnost,kar pa ne verjamem je pa odvisno z čem si jih hranila.Da ni bilo premočno krmilo.Upam,da ne z krmili za pure,moraš kupiti za male piščance in ni skrbi.Ker tekačice niso zahtevna vrsta perutnine.Upam,da sem pomagal ,če je pa kaj nejasnosti pa le vprašaj,veliko uspeha in veliko piščančkov!!!

Hvala za nasvete, vsekakor bom poročala kako se bo izšlo. Verjetno bo pa trenutno edino gnezdo s tem petelinom, saj ga bom zaradi agresije na ljudi (hud čuvaj, ki pa pred vsako mačko pobegne:( ) najverjetneje zamenjala (naveličana sem hoditi med kokošmi z metlo v roki in očmi na pecljih). Glede račk pa takole: sta kar povezan par, kako bo če ju ločim in vsakemu priskrbim nov par? Moram potem ločiti en par od drugega? Letos je račka znesla 20+ jajc vendar ne obsedi, torej bom jajca najverjetneje zavrgla. Imam pa še eno vprašanje. Kljub temu da imajo kokoši svoj kurnik ga uporabljajo samo 3 navadne nesnice (4 se je odločila da je avanturistka in se obnaša kot štajerka). Štajerke pa so za prenočevanje izbrale visok nadstrešek, ki je nad kurnikom (cca 3 m) kjer spijo na latah. Kako bo s to štajerko ki bi naj imela piščance če jo spustim v jato. Bo ponoči šla nazaj na late 3 m visoko ali bo na tleh s piščanci? Vem, da je to čudno vprašanje, ampak tele štajerke me presenečajo v vseh pogledih.
Tejči.
Tejči.
Član
Član

Število prispevkov : 14
Datum registracije : 28/12/2012
Starost : 53

Nazaj na vrh Go down

najboljša kokla Empty Re: najboljša kokla

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Stran 1 od 2 1, 2  Next

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu