PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bolezni ptic in opozorilo

2 posters

Go down

Bolezni ptic in opozorilo Empty Bolezni ptic in opozorilo

Objavlja  Miki-Kodeljevo Čet 10 Feb 2011, 01:42

Kot sem nekje v enem mojem postu napisal, da sem moral uspavati zelo lepo samičko, kupljeno pred božičem v eni od trgovin z malimi živalmi, je danes bil uspavan še samček kupljen skupaj z samičko. Namreč v čem je bil problem: Ptico ki so jo uspavali so še malo podrobneje pogledali in ugotovili okužbo z Chlamydophila psittaci. Ker je ta bakterija prenosljiva na človeka, so me iz veterinarske fakultete poklicali in me prosili, da pripeljem na pregled vse moje ptice ki so bile v kontaktu z obolelo. Hvala bogu je test mojih ptic negativen, je pa bil pozitiven še pri samčku kupljenemu skupaj z obolelo ptico. Ker je ta bolezen niti najmanj nedolžna, sem se čutil dolžnega napisati opozorilo vsem, ki so svoje ptice kupili v kakšni trgovini z malimi živalmi, da bi bilo priporočljivo peljati svoje ljubljenčke na pregled in s tem potrditi da so ptice res zdrave. Text je prekopiran iz pdf faila ki ga je napisala : Katja Jarm, dr. med.
december 2008
13

PTICE
Ljudje se lahko okužijo ob stiku s pticami, divjimi in domačimi npr. papigami, kanarčki,
golobi, piščanci, vranami, vrabci, gosmi, purani. Bolezen je pri ljudeh bolj poklicnega
značaja, saj zbolijo zlasti tisti, ki se ukvarjajo s pticami, delavci v živalskih vrtovih, klavnicah,
veterinarji, gojitelji ptic in perutnine.
Slika 2: Ara
Ena najpomembnejših bakterij, ki lahko povzroči bolezen pri ljudeh in jo prenašajo sobne
ptice (predvsem iz vrst papig), je Chlamydophila psittaci. Bolezen se pri ljudeh imenuje
psitakoza (tudi ornitoza, papagajska vročica), pri pticah pa aviarna klamidioza. Klinični znaki
pri ljudeh so podobni simptomom gripe. Od stika z bolno ptico do pojava bolezenskih znakov
lahko mine od tri dni do več tednov. Bolezen lahko poteka brez bolezenskih znakov, lahko pa
napreduje v hudo pljučnico, pojavijo se lahko še druge komplikacije. Pri osebah s
5
simptomatsko okužbo se nenadoma pojavi vročina, mrzlica, glavobol, slabost in mišični
revmatizem. Razvije se tudi suh kašelj s težkim dihanjem in dihalno stisko. C. psittaci lahko
prizadene tudi druge organske sisteme; pojavi se endokarditis, miokarditis, artritis,
keratokonjuktivitis, encefalitis. Pri okužbah nosečnic so poročali o odpovedi dihal,
trombocitopeniji in odmrtju ploda. Smrtnost psitakoze je manj kot 1 %. Pri pticah so klinični
znaki zelo nespecifični, od blagega vnetja očesnih veznic in nosne sluznice do splošnega
bolezenskega stanja z neješčnostjo, oslabelostjo, hujšanjem, dehidracijo, drisko in izločanjem
zeleno obarvanega urina. Bolna ptica je zaspana, se trese, hujša, ima težave z dihanjem in
drisko.
Velikokrat je lahko okužena ptica brez kliničnih znakov - je latentni prenašalec, oboli pa
veliko kasneje, v stresnih situacijah - med valjenjem jajc, podaljšanim transportom, bivanjem
v prepolnih kletkah ... Ptice imajo naravno prilagoditev maskiranja, zakrivanja bolezenskih
znakov, kar lahko zelo oteži prepoznavanje bolezenskih znakov in dodatno podaljša
izpostavljenost ljudi potencialno nevarnim mikrobom.
Kužne ptice izločajo bakterijo z blatom, izcedkom iz dihal in urinom. Ljudje bakterije
vdihnejo v obliki aerosola posušenih iztrebkov ali izločkov respiratornega trakta okuženih
ptic. Možen je tudi prenos bakterije pri stiku ust s kljunom in pri rokovanju s ptičjim perjem,
ptičjimi izločki ali tkivom okužene. Posušeni iztrebki ptic so kužni več mesecev. Okužba po
oralni poti s hrano in vodo in okužba skozi poškodovano kožo sta dosti redkejši. Prenos s
človeka na človeka je izredno redek. Najbolj so okužbi s C. psittaci izpostavljeni otroci do
starosti 5 let, starejše osebe in nosečnice. Kljub temu je psitakoza relativno redka bolezen.
Zdravi se s tetraciklini. Prebolela okužba ne pušča trajne imunosti.
Zaradi narave bolezni je diagnoza velikokrat težavna. Priporoča se, da se vsako sobno ptico z
ustreznim testom pregleda na aviarno klamidiozo. Testiranje na to bolezen je v sodobnih
veterinarskih praksah rutinska preiskava in je del preiskav, ki se opravijo ob rednem
sistematskem pregledu ptice.
Pri pticah lahko najdemo tudi druge mikrobe, ki lahko povzročijo obolenje ljudi. Človeka
lahko okužijo bakterije iz rodu Salmonella sp. Najdemo jih pri različnih vrstah sobnih ptic,
pogosteje pri papigah, kanarčkih in drugih pticah iz vrst pevk. Mnogokrat lahko ptica zaradi
teh bakterij pogine nenadno, brez kliničnih znakov, ali pa je latentni prenašalec.
Tudi tuberkuloza je lahko zdravstveni problem sobnih ptic. Tuberkulozo pri tej vrsti hišnih
ljubljencev povzročajo predvsem mikrobi vrste Mycobacterium avium, Mycobacterium
intracellulare in v novejšem času še Mycobacterium genavense. Klinični znaki bolne ptice
so zelo neznačilni, od hujšanja, splošnega slabega stanja do kožnih sprememb in drugo. Med
pticami se bolezen prenaša predvsem z zaužitjem ali inhalacijo zemlje in vode, kontaminirane
z iztrebkom ali urinom okužene ptice. Pri zdravih ljudeh je okužba z M. avium redka. V
zadnjem času pa narašča okužba s to bakterijo predvsem pri ljudeh z motnjo v delovanju
imunskega sistema (npr. okužba z virusom HIV).
Pomembno je vedeti, da je treba bolno ptico prestaviti v miren prostor s primerno zračno
temperaturo. Nikakor ne smemo bolne ptice pustiti v kletki, ki visi v kuhinji nad mizo ali
drugje. S tem lahko namreč povečamo možnost okužbe ljudi, kajti vedno je mogoče, da je
bolna ptica okužena s povzročiteljem, ki lahko povzroči bolezen tudi pri človeku. Čim prej se
moramo posvetovati z veterinarjem, ki bo predpisal ustrezno terapijo in podal nadaljnja
navodila.
6
Preventiva:
- Redno umivanje rok z milom po rokovanju s pticami, njihovimi kletkami, hrano, vodo
in iztrebki.
- Ptic ne poljubljamo.
- Uživanje hrane in pijače v neposredni bližini ptičjega bivališča ni priporočljivo.
- Ptičjo kletko redno in pogosto čistimo, da preprečimo nabiranje ptičjih iztrebkov in
perja, ki se sušijo in prašijo ter omogočajo inhalacijo.
- V primeru bolne ptice si nadenemo rokavice ob rokovanju z njo in po možnosti
obrazno masko. Vsako poškodbo, ki nam jo je prizadejala bolna ptica, takoj speremo z
vodo in milom in obiščemo zdravnika.
- V primeru respiratorne ali druge bolezni zdravnika obvestimo, da imamo v svoji
bližini ptico.
- Ptice kupimo pri zanesljivem viru, ki ima certifikat o ustreznem veterinarskem
pregledu živali.
Miki-Kodeljevo
Miki-Kodeljevo
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 487
Datum registracije : 10/05/2009
Starost : 59

Nazaj na vrh Go down

Bolezni ptic in opozorilo Empty Bolezni ptic

Objavlja  Joško Čet 10 Feb 2011, 08:57

Starejši gojitelji ptic smo se s to boleznijo že srečali ali vsaj slišali za njen pojav. Menim, da je vsaka panika pred njenim širjenjem in morebitno okužbo ljudi z obolelimi pticami odveč, čeprav je treba vse ukrepe, ki so objavljeni v gornjem tekstu, vzeti resno. Tistim, ki imajo doma eno ali nekaj več ptic, se ni treba bati, da se bodo njihove okužile oziroma zbolele. Do tega bi lahko prišlo edinole pri stiku z drugo obolelo ptico. Zato ni odveč nasvet, da je treba kupljeno ptico, kjerkoli že, doma dati v nekajdnevno ali večtedensko karanteno, odvisno od ravni tveganja. Ni namreč nepomembno, ali je bila ptica kupljena od gojitelja, ki ima doma nekaj primerkov, ali je šlo za nakup na odprti tržnici. V vseh resnih trgovinah z živalmi se ob nabavi ptice veterinarsko pregledajo in dajo v karanteno. Ne glede na to, ne bo odveč, če isto storimo tudi mi ob prinosu domov. Pozorni moramo biti na njihovo (ne)živahnost, kihanje, morebitno težko dihanje, držanje "košarice", pretirano potrtost, drisko, hudo žejo, sluz v očeh, bledorumeni mehurčki okrog kljuna (osepnice), ptica je brez teka, garjava, ušiva in podobno. Če bo po tednu dni (ob normalnem riziku) ptica ješča, bistrih oči, živahna itd., jo bomo premestili k drugim v kletke.

Vsekakor vsem, ne glede na število ptic, ki jih imajo, priporočam, da se o navedenih postopkih in ukrepih veterinarske inšpekcije temeljito seznanijo in se seveda po njih ravnajo. V tem primeru ni večje bojazni, da bomo za to boleznijo zboleli še mi. Najmanj naj bodo v skrbeh gojitelji, ki imajo doma malo ptic in jih ne prenašajo na razstave oziroma transportirajo žez državno mejo. Poseben tretma pa velja za domorodne ptice, ki se gojijo v ujetništvu. Lastniki teh živali so še posebno "na prepihu." Naj še omenim, da je bil pred leti še ostrejši veterinarski režim za prenašanje ptic, saj je moral gojitelj za vsak prevoz preko občinske meje imeti veterinarsko potrdilo. Občasno je bilo celo treba oddati v analizo kri (določen odstotek) ptic iz matične jate.

Ker se ne štejem za vseveda in edinega super poznavalca te tematike, bodi o tem dovolj. Da bolezen ni tako strašna, priča ta moj prispevek. Po skoraj tridesetletnem intenzivnem druženju s pticami sem še zmeraj živ...

V zaključku naj še omenim, da to bolezen ne gre enačiti s ptičjo gripo. V tem primeru bo lahko naša ptica zbolela tudi, če jo bomo imeli "v predalu".
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Bolezni ptic in opozorilo Empty Re: Bolezni ptic in opozorilo

Objavlja  Miki-Kodeljevo Pet 11 Feb 2011, 07:28

Joško lepo si napisal tvoje izkušnje in tolažbo da ni potrebna panika. Vendar tu se ne govori o mojih pticah, ki se množijo. Par ki je bil bolan in so ga uspavali, je bil kupljen 17. oktobra v trgovini za male živali. Čeprav bi moral biti strog veterinarski nadzor, sem pokasiral bolane ptice in hvala bogu pravočasno odpekljal na veterino in rešil, da se moje niso okužile in po možnosti še kdo od moje družine, saj moje prtice živijo z mano v stanovanju in smo skoraj non stop z njimi v kontaktu.Po pregledu vseh mojih ptic se je izkazalo, da sta okužene samo ptice iz trgovine, samička je že kazala znake bolezni, samček je pa bil samo pozitiven in to tako močno, da je že bakterijo začel izločati z istrebkom. Hvala bogu, da je zaradi kletke v dnevni sobi zelo visoka higiena in redno razkuževanje in se bolezen ni razširila.
Miki-Kodeljevo
Miki-Kodeljevo
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 487
Datum registracije : 10/05/2009
Starost : 59

Nazaj na vrh Go down

Bolezni ptic in opozorilo Empty Bolezni ptic in opozorilo

Objavlja  Joško Pet 11 Feb 2011, 09:10

Miki, ko sem pisal ta prispevek, sem imel v mislih tudi druge gojitelje, ki bodo prebrali tvojo in mojo izkušnjo z boleznijo ptic. Tvoja je izrazito slaba. Ne morem si predstavljati, da lahko "resna" trgovina z živalmi proda bolno ptico. To je nezaslišano. V takšnem primeru tudi tvoja izredna skrb za zdravo in kvalitetno prebivanje ptic v kletkah seveda ni mogla pomagati. Ker po prispevkih v forumu ugotavljam, da ima ptice precej mladih, neizkušenih gojiteljev, sem menil, da jih bom s tem odvrnil od črnih misli na morebitno bolezen, ki bi jih naj širile ptice oziroma bojazen večje okužbe z bolnimi. V zadnjih desetletjih - na podlagi mojih izkušenj in videnj- množičnih okužb v Sloveniji nismo imeli, seveda pa previdnost v smislu citiranih ukrepov veterinarske inšpekcije ne bo odveč. Sicer pa občudujem tvojo navezanost, skrb in ljubezen do tvojih pernatih prijateljev. zelo vesel
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Bolezni ptic in opozorilo Empty Re: Bolezni ptic in opozorilo

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu