PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

arašidi - dobro namerno opozorilo

4 posters

Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  Gost Sob 30 Jun 2012, 17:29

Pozdravljeni!

Pred kratkim sta mi poginili dve mladi veverički mošnjičarki, ki sem jima - nič hudega sluteč - dala arašide kupljene v trgovini s prehrano za ljudi. Veverički sicer nista jedli olupkov, vendar kot se je pokazalo, je bil zanju že stik z olupki usoden.

Zato opozarjam tudi tiste, ki hranite ptiče z arašidi, na skrajno previdnost...
Za ljudi, stik z olupki polnimi pesticidov naj sicer ne bi bil nevaren, (v kar pa jaz močno dvomim, saj ne poznam človeka, ki bi si šel za vsak oluščen arašid posebej umit roke), za ptice in druge male živali pa je lahko katastrofalno...
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty Re: arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  ajdica1373 Sob 30 Jun 2012, 21:35

Moje sožalje za tvoji veverici jokanje
LP Aleksander 3
ajdica1373
ajdica1373
Član
Član

Število prispevkov : 14
Datum registracije : 07/05/2012
Starost : 25

Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty Re: arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  Ronja Ned 01 Jul 2012, 00:54

Joj, ne ... tudi meni je zelo žal za tvoji veverički! jokanje jokanje
Saj mora biti prav strašno zate.

Hvala za opozorilo ...

Ubogi veverički jokanje
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty Re: arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  Gost Ned 01 Jul 2012, 02:01

hvala!

Dobro da jih imam še 5, hvala bogu sta samo dve jedli arašide... mi je pa zelo žal, ker je bila ena od teh dveh najbolj udomačena in simpatična...
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty Re: arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  doberman Ned 01 Jul 2012, 02:43

Škoda za veveričke.
Kaj 7 ste jih meli?
doberman
doberman
Član
Član

Število prispevkov : 289
Datum registracije : 04/12/2011
Starost : 28

Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty Re: arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  Maja Ned 01 Jul 2012, 03:11

Močno dvomim, da sta veverički poginili zaradi arašidov, pa četudi so bili polni pesticidov. Pesticidi ne ubijajo takoj, ampak je potrebna dolgotrajna izpostavljenost. Druga stvar bi bila, če bi bili v vodi recimo. Ne vem, ne bi rekla, da je to vzrok pogina.
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty Re: arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  Gost Ned 01 Jul 2012, 04:10

Lahko dvomite Maja , tudi jaz sem - do analize. Nisem mogla reskirat, da nevem zakaj gre že zaradi ostalih..

pri tem pa ne gre za dolgotrajnost uživanja, ampak količino pesticidov in čas po škropljenju. Prav briga kitajce za tisto kar gre v EU, poškropijo preden poberejo, da imajo manj dela.. in v nekaterih državah EU gre komot skoz, saj se prodaja kot hrana za ljudi - ki ne jejo olupkov, in ne kot hrana za male živali... in veveričke take kot so požrešne, so si pa polnile mošnjičke, ker s celimi arašidi in jih luščile kasneje...

no toliko o tem, meni se zdi prav, da o tem še koga obvestim, če pa kdo o tem dvomi, naj pa pač preskoči to debato

lp Conure
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty odg. Doberman

Objavlja  Gost Ned 01 Jul 2012, 04:12

Ja Doberman zdaj jih imam še 5, en parček belih in 3 mladičke rjavih.. mižikanje
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty Re: arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  doberman Ned 01 Jul 2012, 08:57

Kaj mladicke ste meli to je pa potem res zanimivo.
Skoda zaradi tistih 2.
doberman
doberman
Član
Član

Število prispevkov : 289
Datum registracije : 04/12/2011
Starost : 28

Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty Re: arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  Ronja Tor 03 Jul 2012, 05:38

metka26 je napisal/a:Lahko dvomite Maja , tudi jaz sem - do analize. Nisem mogla reskirat, da nevem zakaj gre že zaradi ostalih..
pri tem pa ne gre za dolgotrajnost uživanja, ampak količino pesticidov in čas po škropljenju.

Se strinjam, da včasih zelo podcenjujemo učinek in hitrost delovanja strupov, navsezadnje pa tudi res ne moremo vedeti, v kakšni količini hrano obremenjujejo. V tem primeru je očitno šlo za zelo nesrečen splet okoliščin in bodisi visoko količino ali pa res visoko toksičnost strupa. Razumem sicer Majin pomislek, pesticidi načeloma res delujejo na dolgi rok, vendar sem tudi prepričana, da je Metka dobro pretehtala in preverjala vzroke za to, kar se je zgodilo, in da ni opozarjala brez osnove. Poleg tega pri mali živali, kot je veverička ali ptica, močneje in hitreje učinkuje tudi že manjša količina kot pri večji živali ali človeku, no, saj to itak vemo, ne bom pametovala mižikanje

Nadzor nad kakovostjo in neobremenjenostjo hrane s strupi še zdaleč ni tako dober in natančen, kot bi si želeli, da bi bil - in kot bi bilo dobro, da bi bil. Je praktično tudi nemogoč do te mere, da do zastrupitev ne bi prihajalo (na trgu je preveč hrane, da bi lahko kontrolirali vse) - in običajno o tem, da je bilo v neki hrani preveč strupov, seveda izvemo šele takrat, ko je prepozno. Možnost, da bi inšpekcija dobila v naključni pregled ravno te arašide, je neznatna in tega se proizvajalci in uvozniki hrane tudi zavedajo, četudi (vsaj uvozniki) za količino strupov najbrž sploh niso vedeli.

Da standardov kakovosti, ki se od države do države zelo razlikujejo (razen kjer so poenoteni s skupnim gospodarskim prostorom) sploh ne omenjamo ... med Kitajsko (če so arašidi uvoženi od tam) in EU tu nedvomno obstajajo velike razlike.

Zato glede takih stvari previdnosti po mojem mnenju nikoli ni preveč in je vsekakor dobro, da se o tem pogovarjamo. Modroglava papiga

Mogoče še to: tudi kontrola živil se ne nazadnje ravna po človeku, zato je v primeru živali (če ne gre izključno za živalsko hrano) niti ne moremo upoštevati. Mogoče je namreč živilo obremenjeno še do dopustne mere za človeka, za malo žival pa ne.
Ronja
Ronja
Član
Član

Število prispevkov : 218
Datum registracije : 04/05/2012
Starost : 46

Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty Re: arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  Gost Tor 03 Jul 2012, 10:06

Ronja!

Največji problem je ravno v tem, da sem kupila arašide namenjene človeški prehrani in ne za prehrano malih živali... zaradi tega pa imam zvezane roke in ne morem nič ukrepat, ker tudi če bi šla v tožbo, bi mi birokrati dali vedet, da sem sama kriva ker sem kupila hrano za ljudi, ki prenesemo bistveno več strupov in ne za živali...
ker sem pa tip, ki ne morem kar mirno požreti takih reči, sem to napisala na forum, kot dobronamerno opozorilo ostalim...

Lani je moral npr. samo Mercator umakniti iz prodaje kar dve seriji arašidov v lupini, in očitno sem tudi sama "nabasala" na kakšno podobno stvar...

prilagam kratko obvestilo ZPS, sicer pa če koga zanima si lahko pogleda na spletno stran ministrstva...

Umik - praženi arašidi v lupini Mercator
PONEDELJEK, 25 JULIJ 2011 11:07
Dobavitelj na podlagi rezultatov uradnega nadzora izvaja umik praženih arašidov v lupini zaradi ugotovljene presežene vsebnosti aflatoksinov.

Glede na rezultate opravljenih analiz je ocenjeno, da vzorec arašidov ni varen.

Podatki o živilu:

praženi arašidi v lupini;
embalaža: pakiranja po 500 g;
dobavitelj: za Mercator, d.d., Dunajska 107, Ljubljana proizvaja in pakira Hrib, d.o.o., Večje Brdo 8, Dobje pri Planini;
Lot izdelka št. 07112011 (rok uporabe 7.11.2011) in št. 15012012 (rok uporabe 15.1.2012).
ZPS svetuje:
V primeru, da imate živilo navedenega lota doma, ga ne uporabljajte. Lahko ga vrnete v trgovino, kjer ste ga kupili, upravičeni ste do povrnitve kupnine.


Lp, M
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

arašidi - dobro namerno opozorilo Empty Re: arašidi - dobro namerno opozorilo

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu