PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bolezen?

5 posters

Go down

Bolezen? Empty Bolezen?

Objavlja  lolj123 Sre 21 Nov 2012, 02:45

Živjo!

Moja gould amadina "kiha".Peljali smo jo tudi veterinarju.Dal nam je antibiotike ampak niso nič pomagali.Antibiotike smo mu dajali 10 dni.Gould amadina še zdaj kiha.Ali kdo ve kaj je narobe? vprašaj
lolj123
lolj123
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 8
Datum registracije : 05/11/2012
Starost : 32

Nazaj na vrh Go down

Bolezen? Empty Re: Bolezen?

Objavlja  Alojzij Sre 21 Nov 2012, 08:01

Kihanje pri gould amadinah in tudi kanarčkih pogosto povzroča majhna pršica-zajedalec, ki se naseli v dihala ptic. Ne vem sicer zakaj ti je veterinar dal antibiotik, ki ti v tem primeru ne more pomagati. Če je vzrok kihanja zajedalec v dihalih bo pomagal kapljični nanos zdravila proti zajedalcem. To zdravilo se kapljično nanese za vrat ptice in deluje skozi kožo. Podobno kot pri mucah in psih proti bolham in klopom. nasmeh

Bolezen? Img3130abcd

Bolezen? Img3088bc
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Bolezen? Empty Re: Bolezen?

Objavlja  lolj123 Čet 22 Nov 2012, 03:44

Ali mi lahko poveste kako se to sredstvo imenuje in kje se lahko kupi?
lolj123
lolj123
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 8
Datum registracije : 05/11/2012
Starost : 32

Nazaj na vrh Go down

Bolezen? Empty Re: Bolezen?

Objavlja  Alojzij Čet 22 Nov 2012, 05:12

Pojdi k veterinarju za ptice in mu povej za problem in dal ti bo ustrezno sredstvo z navodili (vet.klinika Mestni log Ljubljana, Buba v Grosupljem)..

Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Bolezen? Empty Re: Bolezen?

Objavlja  lolj123 Čet 22 Nov 2012, 06:19

Sem bila pri veterinarju Mestni log Ljubljana, pa je ptico zdravil z antibiotiki, ki niso popolnoma nič pomagali...
lolj123
lolj123
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 8
Datum registracije : 05/11/2012
Starost : 32

Nazaj na vrh Go down

Bolezen? Empty Re: Bolezen?

Objavlja  nika Pet 23 Nov 2012, 00:32

V mestnem logu sta dve kliniki

Veterinarska postaja
Cesta v mestni log 51

Veterinarska fakulteta
Cesta v mestni log 47

Prepričana sem, da bodo na fakulteti znali poskrbeti za ptička.
nika
nika
Član
Član

Število prispevkov : 175
Datum registracije : 12/05/2009

Nazaj na vrh Go down

Bolezen? Empty Re: Bolezen?

Objavlja  lolj123 Pet 23 Nov 2012, 02:36

Sem bila na FAKULTETI v Mestnem logu, pa so ga zdravili z antibiotiki, ki nič ne nucajo...

Očitno tudi oni ne vedo vsega.


Lep pozdrav
lolj123
lolj123
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 8
Datum registracije : 05/11/2012
Starost : 32

Nazaj na vrh Go down

Bolezen? Empty Bolezen

Objavlja  Joško Pet 23 Nov 2012, 04:04

S tem v zvezi se mi zdi smiselno, da preberete prispevek asist. Jožka Račnika, dr. vetet. med..

"ZOONOZE PRI PTICAH, MALIH SESALCIH IN PLAZILCIH

Veterinarji se v vsakodnevni praksi zelo pogosto srečamo z eksotičnimi živalmi, med katere uvrščamo predvsem ptice, male sesalce, plazilce, dvoživke in tudi druge. Gojenje sobnih ptic ima v Sloveniji dolgoletno tradicijo in tudi reja kuncev je panoga, ki razveseljuje ljudi s podeželja že veliko let. Vendar pa te živali kot hišni ljubljenci, z izjemo sobnih ptic, na naših tleh niso bile pogoste. V zadnjem desetletju pa se je število eksotičnih živali v slovenskih domovih zelo povečalo. Tako je kunec zasedel tretje mesto po številčnosti med hišnimi ljubljenci, takoj za psom in mačko. Podobno je tudi v drugih državah Evrope. Prepoznavanje bolezni, bolezenskih znakov in tehnike zdravljenja so pri teh živalskih vrstah zelo napredovali.

PTICE

Ptice so v našem okolju zelo pogosti hišni ljubljenci. Razveseljujejo nas predvsem s petjem, barvo peres in nekatere tudi z oponašanjem različnih glasov. Živijo lahko v ustreznih kletkah ali prosto v stanovanju lastnika. V večini primerov se vzpostavi zelo tesna vez med ljubljencem in lastnikom, ki je lahko pogosto otrok. Zaradi tega je lahko prenos povzročiteljev bolezni zelo preprost in hiter, še posebno kadar ne vemo, da je ptica bolna. Ptice imajo naravno prilagoditev maskiranja, zakrivanja bolezenskih znakov, kar lahko zelo oteži prepoznavanje bolezenskih znakov in dodatno podaljša izpostavljenost ljudi potencialno nevarnim mikrobom.

Ena najpomembnejših bakterij, ki lahko povzroči bolezen pri ljudeh in jo prenašajo sobne ptice (predvsem iz vrst papig), je Chlamydophila psittaci. Bolezen se pri ljudeh imenuje psitakoza, pri pticah pa aviarna klamidioza. Klinični znaki pri ljudeh so podobni simptomom gripe. Bolezen lahko napreduje v hudo pljučnico, pojavijo se lahko še druge komplikacije. Ptica izloča bakterije predvsem z iztrebki in drugimi izločki. Pri pticah so klinični znaki zelo nespecifični, od blagega vnetja očesnih veznic in nosne sluznice do splošnega bolezenskega stanja z neješčnostjo, oslabelostjo, hujšanjem, dehidracijo, drisko in izločanjem zeleno obarvanega urina. Velikokrat je lahko okužena ptica brez kliničnih znakov - je latentni prenašalec. Zaradi narave bolezni je diagnoza velikokrat težavna. Priporoča se, da se vsako sobno ptico z ustreznim testom pregleda na aviarno klamidiozo. Testiranje na to bolezen je v sodobnih veterinarskih praksah rutinska preiskava in je del preiskav, ki se opravijo ob rednem »sistematskem« pregledu ptice.

Pri pticah lahko najdemo tudi druge mikrobe, ki lahko povzročijo obolenje ljudi. Človeka lahko okužijo bakterije iz rodu Salmonella sp. Najdemo jih pri različnih vrstah sobnih ptic, pogosteje pri papigah, kanarčkih in drugih pticah iz vrst pevk. Mnogokrat lahko ptica zaradi teh bakterij pogine nenadno, brez kliničnih znakov. ali pa je latentni prenašalec.

Tudi tuberkoloza je lahko zdravstveni problem sobnih ptic. Tuberkulozo pri tej vrsti hišnih ljubljencev povzročajo predvsem mikrobi vrste Mycobacterium avium, Mycobacterium intracellulare in v novejšem času še Mycobacterium genavense. Klinični znaki bolne ptice so zelo neznačilni, od hujšanja, splošnega slabega stanja do kožnih sprememb in drugo. Med pticami se bolezen prenaša predvsem z zaužitjem ali inhalacijo zemlje in vode, kontaminirane z iztrebkom ali urinom okužene ptice. Pri zdravih ljudeh je okužba z M. avium redka. V zadnjem času pa narašča okužba s to bakterijo predvsem pri ljudeh z motnjo v delovanju imunskega sistema (npr. okužba z virusom HIV).

Pomembno je vedeti, da je treba bolno ptico prestaviti v miren prostor s primerno zračno temperaturo. Nikakor ne smemo bolne ptice pustiti v kletki, ki visi v kuhinji nad mizo ali drugje. S tem lahko namreč povečamo možnost okužbe ljudi, kajti vedno je mogoče, da je bolna ptica okužena s povzročiteljem, ki lahko povzroči bolezen tudi pri človeku. Čim prej se moramo posvetovati z veterinarjem, ki bo predpisal ustrezno terapijo in podal nadaljnja navodila."

Kar se pa tiče konkretne obolele ptice, menim, da brez laboratorijskih preiskav ne moremo dobiti popolne klinične slike. Ker gre za majhno ptico, ki nima takšne vrednosti kot npr. ara, se veterinarji za kaj takega pogosto ne odločajo. Vedeti pa je treba, da se z boleznijo tako majhne ptice lahko okuži tudi odrasel človek...

Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Bolezen? Empty Re: Bolezen?

Objavlja  Gost Pet 23 Nov 2012, 07:23

Pred kakšnim mesecem, sem tudi jaz imela podobne težave pri svojih pticah,takrat mi je poginilo kar nekaj kanarčko, zebric,galebčkov in amadina. Nesla sem eno bolno ptico na veterino, eno poginjeno pa na inštut v podrobno analizo oz obdukcijo. Vse preživele so dobile antibiotik, in so počasi, ampak res počasi okrevale. Izvidi pa so bili na vse negativni (salmonela, virusi, zajedalci, bakterije..) in kot vzrok pogina so v poročilo napisali zabasanost in zaprtje. - kar je bilo vsaj zame skregano z vsako logiko. Takrat sem se pogovarjala tudi z enim našim članom (dolgoletnim ptičarjem), ki mi je svetoval, naj poskusim še s kalijevim jodidom, in moram rečt, da je bil učinek dober, ptice pa kmalu spet živahne.
avatar
Gost
Gost


Nazaj na vrh Go down

Bolezen? Empty samica ima težave

Objavlja  zoretka Čet 04 Maj 2017, 10:54

Pozdravljeni.
Od rejca sem pred pol leta kupla parček, torej samca in samico. Vedno sta bila živahna. Samica je večkrat izvalila jajca, a nato sta jih v valilnici pustila pri miru, vse redkeje sta čepela na njih. Danes pa sem našla samičko ležati na dnu kletke, izredno mirno, dihala je pogosto. Drugače je vedno prijazna, ko pa sem jo hotela pogledati in malo premakniti z roko pa je hotela kljuvati. tako da sem jo pustila počivati. zdaj pa sem opazila da ima namesto črnih oči izredno sivkaste oziroma jih sploh ne premika/odpira... smo jo pa skupaj s samčkom vsako popoldne nesli ven na sonce (v kletki)
Ker je to moj prvi parček mi je vse totalno nejasno. Mi lahko kdo svetuje kaj lahko naredim oziroma kaj naj bi bilo narobe? do veterinarja še nisem šla, ker sem to opazila šele danes popoldne, pred tem je bila takšna kot običajno. lep večer še naprej.
zoretka
zoretka
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 1
Datum registracije : 04/05/2017
Starost : 29

Nazaj na vrh Go down

Bolezen? Empty Re: Bolezen?

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu