PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prepiri v kletki

+3
Alojzij
jupiter2
rookie
7 posters

Go down

Prepiri v kletki Empty Prepiri v kletki

Objavlja  rookie Čet 21 Okt 2010, 22:13

Živjo

Sem nov na forumu prav tako novi so zame trije eksoti, zebrice. Problem imam s tem, ker so v kletki 2 samca in ena samička, samca se med seboj nenehno lovita in napadata. Verjetno ni najbolje, da imam 2 samca v kletki z eno samico.

Kaj menite je bolje kupiti še eno samico ali se znebiti enega samca?

lp

rookie
rookie
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 4
Datum registracije : 21/10/2010
Starost : 38

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  jupiter2 Pet 22 Okt 2010, 00:56

Pozdravljen in dobrodošel na forumu!

Tudi sam imam dva samca v kletki, ki se tu in tam stepeta. Pretep je včasih zelo težko prenašati, zlasti zaradi perja, ki frči okoli kletke.

Glede nakupa še ene samičke ti predlagam, da storiš, kot veš sam. Če imaš dovolj veliko kletko, ki bi se mogoče lahko pregradila, da preprečiš pretepe potem, ko bodo v kletki gnezdili, ipd. Odločitev je popolnoma tvoja.

Ker pa imam zebrice že okoli 15 let pa vem, da se tudi en par v kletki pretepa. Pretepi so pogostejši pri valjenju, saj ponavadi samec pretepa samičko, da ji prepreči dostop v gnezdo, ipd. Lahko pa tudi, če koga poznaš, podariš samca.

Kako pa to, da si kupil tri osebke?

jupiter2
jupiter2
Član
Član

Število prispevkov : 170
Datum registracije : 04/05/2009
Starost : 36

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  Alojzij Pet 22 Okt 2010, 07:04

Rookie, rad bi ti odgovoril na to, kar si zgoraj napisal. Iz izkušenj vem, da ni pametno imeti več samcev skupaj. Posebno ne v običajnih manjših kletkah. Svetujem ti, da kupiš še eno samico in tako napraviš dva para, ki ju fizično ločiš. Gnezdo, ki se kupi v zoo trgovinah naj bo leseno z odprtino. Ptici si bosta sami nanosili in pripravili gnezdo. Seveda pa moraš v kletko dati seno, razne drobne bilke, kokosova vlakna. Ko samica znese prvo jajce, umakni preostali material, ki ga ni porabila za gnezdo, da ne bi z njim prekrila jajc. Ko se zvalijo mladiči, dodajaj še jajčno hrano in kmalu boš imel cebric kolikor hočeš.

Alojzij.
Alojzij
Alojzij
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 1071
Datum registracije : 19/10/2010
Starost : 66

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  rookie Pet 22 Okt 2010, 08:38

Evo samček je že oddan moji mami, ki mu bo priskrbela še samico, da mu ne bo dolgčas, parček je pa tud veliko bolj miren sedaj nasmeh

kako sem dobil tri, smešna štorija...sodelavec mi je rekel, da mi podari samico, normalno sem jaz kupil še samčka, nakar mi ga on prinese in je bil samček, tako da sem kupil še samico in cirkus se je začel.

No zaenkrat še ne nameravam imet mladičev, najprej želim malo spoznati te ptiče, ker do sedaj sem imel izkušnje le s papagaji,.... bi pa poskusil jima nastavit gnezdilnico enkrat verjetno spomladi.

hvala zaenkrat

lp

p.s. bom poslikal en dan parček
rookie
rookie
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 4
Datum registracije : 21/10/2010
Starost : 38

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  Matic Čet 20 Jan 2011, 07:08

Jaz imam tudi en problem in sicer imam v večji kletki dva para zebric. En par gnezdi. Drugemu paru pa sem gnezdilnico odstranil, saj je bilo v gnezdu 10 jajc in vsa so bila prazna.
Sedaj pa sem opazil da samec ki ne gnezdi na hrbtu nima perja v gnezdu drugega samca pa je kar nekaj perja.
Ali je možno da samec ki gnezdi cufa perje drugemu in ga nosi v svoje gnezdo, in kaj lahko storim vprašaj
Matic
Matic
Član
Član

Število prispevkov : 23
Datum registracije : 04/01/2011
Starost : 29

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  jupiter2 Čet 20 Jan 2011, 09:01

Možno je, da je samec drugemu samcu izpulil perje, da je dobil gnezdilni material. Ali jim primanjkuje slednjega? Si jim ponudil kaj, s katerim bodo opremili gnezdo? Tudi pri meni je bilo tako, da je samček izpulil perje samički, da je opremil gnezdo. Problem sem rešil tako, da sem kupil nekakšno prejo.

Če je kletka dovolj velika jo lahko pregradiš, preseliš en par v drugo kletko ali pa ga oddaš oz. podariš v najslabšem primeru.
jupiter2
jupiter2
Član
Član

Število prispevkov : 170
Datum registracije : 04/05/2009
Starost : 36

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  Maja Čet 20 Jan 2011, 10:34

Jaz mislim, da si ti naredil napako s tem, da si odstranil gnezdilnico enemu paru - sedaj se kregajo in borijo za tisto eno, ki je še na voljo. Vrni jo nazaj... Lahko pa seveda narediš tudi popolno pregrado in "dovoliš" gnezditi samo enemu paru.
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Prepiri v kletki

Objavlja  Joško Pet 21 Jan 2011, 01:41

Nekaj o moji izkušnji. V precej veliki kletki sem imel tri zebrice (par sem premestil iz manjše v večjo kletko) in par diamantnih grlic. Čez nekaj časa sem opazil, da je bilo na tleh precej perja. Ko sem si ga pobliže ogledal, sem ugotovil, da je od grlic. Postal sem pozoren na samčka iz para in bil priča "kriminalnemu" početju: kot obseden je pulil perje grlicama in ju dodobra iznakazil. Ko sem v kletko dal pest sena, je s puljenjem prenehal. No kljub temu sem par grlic odstranil, da sta si v miru opomogli. V isto kletko sem nato dal navadne grlice. "Zločinec" se je v njihovi družbi lepo obnašal. Nauk iz moje zgodbe (izkušnje): če je na razpolago dovolj osnovnega materiala za gnezdo, imajo sorodniki v kletki mir (in lep videz). Pozdravljeni!
Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  Matic Pet 21 Jan 2011, 03:45

Ta samec, ki gnezdi ima v gnezdilnici že dovolj gnezdilnega materjala, pa tudi jajca že greje. Nevem zakaj še potrebuje materjal, ker če bi ga zdaj dal v kletko bi verjetno z njem prekril jajca.
Ta par ki pa ne gnezdi bom pa raje prestavil v drugo kletko in noter obesil gnezdilnico, tako da bosta para ločena.
Matic
Matic
Član
Član

Število prispevkov : 23
Datum registracije : 04/01/2011
Starost : 29

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  janaurbanija Sob 21 Maj 2011, 05:19

Živijo!
Tudi jaz imam sedaj dva tedna samčka in samičko, ki se zelo razumeta med seboj. Zanima me pa, kako bi bilo, če bi v kletko dala še eno samičko, saj je priletela v stanovanje mojega strica, on pa ne more skrbeti zanjo. Ali bi prišlo do kakšnega ljubosumja? Naj raje kupim še enega samčka? Prosim za nasvet. Hvala!
janaurbanija
janaurbanija
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 5
Datum registracije : 21/05/2011
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  Maja Sob 21 Maj 2011, 05:39

Nisem strokovnjak za eksote, ampak pri večini ptic je tako, da je samček zadovoljen z večimi samičkami, problemi ponavadi nastanejo, če je skupaj več samčkov in vmes ena samička, ker pričnejo tekmovati zanjo... Če imaš dovolj veliko kletko, se bo najbrž obneslo. nasmeh
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  jupiter2 Sob 21 Maj 2011, 05:41

Lahko ti povem samo izkušnjo z dvema samčkoma.

Prepiri v kletki so tako ali tako ne glede na to, ali imaš še enega pernatega prijatelja poleg para. Včasih se moja samčka podita, tepeta, včasih pa je ravno obratno. Včasih je samička tako slabe volje (zlasti, ko se pripravlja, da bo izlegla jajce), da tepe oba in oba tudi pred njo bežita. Tile pretepi znajo biti kar ostri. Se mi je zgodilo, da je samček drugega samčka držal za perje s palčke, kot tudi samička samčka. Je kar pestro pri teh pticah. No, pa da ne bo kdo mislil, da se samo pretepajo, se imajo tudi radi. Samčka se med seboj čistita, skupaj sedita na palčki s samičko, se stisnejo vsi trije skupaj itd.

Predvidevam, da se lahko zgoraj omenjeno zgodi tudi pri dveh samičkah. Mogoče ima kdo več izkušenj in ti bo lahko povedal več kot jaz.
jupiter2
jupiter2
Član
Član

Število prispevkov : 170
Datum registracije : 04/05/2009
Starost : 36

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  Maja Sob 21 Maj 2011, 09:59

Zgodi se lahko pri vseh pticah, ne glede na spol in število. Kregata se lahko tudi dve samički, dva samčka, parček... Je pa veliko večja verjetnost pri dveh samčkih, ki imata v kletki samo eno samičko, zato najbrž Jupiter2 videvaš več kreganja kot je običajno, gre za slabo kombinacijo. Pri dveh samičkah in enemu samčku pa skoraj ne bi smelo biti težav. Najbolje je poskusit in opazovat. Ptice pa je treba ločit, če pride do res intenzivnih pretepov in če ena ptica (bolj dominantna) drugi ne pusti do vode, hrane. Če pa gre samo za lovljenje po kletki in "kričanje", pa vam ni treba skrbeti. nasmeh
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  jupiter2 Sob 21 Maj 2011, 19:03

Težav pri hrani nimam, saj se stanje po kakšni minuti uredi. Glede hrane in vode pa ni panike, saj vsi jedo ne glede na to, kdo je koga lovil.

Tudi jaz predvidevam, da če bi bi bili v kletki dve samički, da pretepov skorajda ne bi bilo. Mogoče le dve samički na samčka. Mogoče so takrat, ko jih je več (samičk) bolj povezane. Bomo videli, če se bo še kdo oglasil in delil z nami njegove izkušnje.
jupiter2
jupiter2
Član
Član

Število prispevkov : 170
Datum registracije : 04/05/2009
Starost : 36

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  janaurbanija Ned 22 Maj 2011, 01:22

Danes grem po drugo samičko in vam sporočim kako se bodo obnašali. Hvala vsem za nasvete. Pa srečno še naprej z vzgojo teh lepih ptičkov smejanje
janaurbanija
janaurbanija
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 5
Datum registracije : 21/05/2011
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  janaurbanija Ned 22 Maj 2011, 21:11

Včeraj sem v kletko spustila novo samičko in samček se je takoj zagrel zanjo in začel popolnoma ignorirati prejšnjo samičko. Danes se obe samički prepirata že cel dopoldne, se preganjata po kletki in se kljuvata druga drugo. Najbol nasilna je ravno ta nova. Mislim, da bo morala iti drugam, saj se mi smili prva samička, predvsem zato, ker jo je samec tako grdo in na hitro zamenjal z drugo. jokanje Vseeno bom počakala še kakšen dan, če se mogoče le pobotajo med sabo.
janaurbanija
janaurbanija
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 5
Datum registracije : 21/05/2011
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  jupiter2 Ned 22 Maj 2011, 21:20

Ah, škoda. Sem potiho upal, da ne bo prišlo do tega. Ja tako je. Mogoče počakaj kakšen dan, da se stanje umiri. Saj ti pravim, nekaj časa se tepejo, dokler se ne spoznajo. Očitno hoče nova samička prevzeti mesto stari. Če pa ne bo šlo, pa kletko za nekaj dni pregradi, ampak tako, da se lahko gledajo in spoznajo in kar je najpomembneje, slišijo.

Poročaj kako gre. Boš slikala tudi kaj?

Veliko sreče!
jupiter2
jupiter2
Član
Član

Število prispevkov : 170
Datum registracije : 04/05/2009
Starost : 36

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  Maja Pon 23 Maj 2011, 00:32

Svetujem ti, da jih vsaj še nekaj dni pustiš skupaj in opazuješ. Ločitev je potrebna le, če pride do poškodb. Ne ločuj jih samo zato ker se ti prva samička smili, pusti, da se dogovorijo. Kolikšno pa imaš kletko (mere)?
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  janaurbanija Pon 23 Maj 2011, 04:33

Kletka je velika (60x85x40) se mi zdi, da je narejena za aro. Prostora imajo veliko. Bom poskusila še malo zdržati, vendar se mi res zelo smilijo vsi trije. Jih kar težko gledam ko se pretepata in izgubljata perje. Prva samička mora biti veš čas pod njima, se pravi v spodnjem delu kletke. Tudi, ko gre k šalčki za hrano, pridrvi druga in jo prežene. Sem kar jezna nanjo. Kaj pa v primeru, da eno odstranim, ali je bolje dat stran prvo samičko ali drugo, glede na to, da je samček tokrat izbral drugo?
janaurbanija
janaurbanija
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 5
Datum registracije : 21/05/2011
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  jupiter2 Pon 23 Maj 2011, 05:32

Pusti kakšen dan, da vidiš ali se bo stanje umirilo.
jupiter2
jupiter2
Član
Član

Število prispevkov : 170
Datum registracije : 04/05/2009
Starost : 36

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  Maja Pon 23 Maj 2011, 07:30

janaurbanija je napisal/a:Kaj pa v primeru, da eno odstranim, ali je bolje dat stran prvo samičko ali drugo, glede na to, da je samček tokrat izbral drugo?
Če se pretepata samo samički in samček ne pretepa nobene, potem je dejansko vseeno katero mu pustiš notri, ampak kot sva oba z jupiter2 že rekla, malenkost še počakaj, da vidiš kako se to razvije. Včasih res izgleda kruto in se ti žival smili, ampak morajo se dogovoriti kdo je dominanten. Ko se eden oz. ena podredi se težave končajo, tako je tudi v naravi. Če pa se bo to res nadaljevalo in bo hudo videti, pa loči.
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  jupiter2 Pon 23 Maj 2011, 07:42

Pri meni je bilo tako, da je bil en izmed samčkov na začetku pod drugim samčkom. Ne vem kateri je bil, vendar se to sedaj ne pojavlja več. Očitno sta se odločila (kot je rekla Maja) kdo je dominantnejši in je ta zdaj glavni. Pri meni je še vedno glavni stari samček.
jupiter2
jupiter2
Član
Član

Število prispevkov : 170
Datum registracije : 04/05/2009
Starost : 36

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  janaurbanija Sre 01 Jun 2011, 23:19

Evo, da poročam našo situacijo - v soboto so bili ptički cel dan sami in Angelca (nova ptička) je do krvi pokljuvala Čiv (prvo ptičko). Moj cimr se je zjezil in je Angelco čez noč zaprl v škatlo. Bolje to, kot da bi ji zavil vrat, kar je bil njegov prvi name, saj je bil ogorčen nad njo. Naslednji dan smo se skupaj odločili in Angelco vrnili k stricu. Sedaj je Čiv veliko bolj vesela in tudi samček se normalno obnaša do nje. Rane se ji počasi celijo in tudi gnezdo poskuša zgraditi. nasmeh Ali mi lahko mogoče kdo da nasvet kako ji lahko pomagam pri gradnji, saj ji vse vejice padejo na tla - ni ne vem kako sposobna nasmeh
janaurbanija
janaurbanija
Novi član
Novi član

Število prispevkov : 5
Datum registracije : 21/05/2011
Starost : 42

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  Maja Čet 02 Jun 2011, 01:51

Žal mi je, da se samički nista ujeli. Gnezdo naj zgradita le, če nameravaš imeti mladičke, ne ju spodbujat pri tem, samo zato ker kažeta zanimanje. Če misliš imeti mladičke, potem jima nastavi notri gnezdo in material za gnezdenje - slamice sena, majhne vejice dreves... V primeru pa da si mladičkov ne želiš, jima ne daj gnezda notri oz. ga odstrani če je že notri in jima ne dajaj gnezdilnega materiala.
Maja
Maja
Admin
Admin

Število prispevkov : 894
Datum registracije : 02/05/2009
Starost : 34

Nazaj na vrh Go down

Prepiri v kletki Empty Re: Prepiri v kletki

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu