PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

PERNATI PRIJATELJI
Lep pozdrav in dobrodošli na forumu!

Če ste že registrirani član foruma, kliknite gumb "prijava" in vstopite v forum. Če ste forum obiskali prvič in še niste njegov član, pa se prosim registrirajte. Registracija vam bo vzela le minutko vašega časa.

Hvala!



*Če imate kakršnekoli težave s prijavo ali registracijo me lahko kontaktirate preko e-maila: maja.janes7@gmail.com
PERNATI PRIJATELJI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razporeditev pasemskih golobov v skupine

2 posters

Go down

Razporeditev pasemskih golobov v skupine Empty Razporeditev pasemskih golobov v skupine

Objavlja  Joško Pet 01 Apr 2011, 06:12

zelo vesel Ker se o golobih bolj malo piše, bom iz knjige Milana Grmka, Pasemski golobi, ČZD Kmečki glas, Ljubljana, 1995, povzel razporeditev pasem v skupine po evropskih in svetovnih standardih za golobe.

Priznanih je 10 skupin.

1.skupina: Golobi golobjih oblik
V to skupino prištevajo vse tiste pasme golobov, ki po svoji obliki ne odstopajo veliko od oblike navadnega domačega goloba. Razlikujejo se le po velikosti in teži, dolžini trupa in širini prsi, po nizkih ali nekoliko višjih nogah.

2. skupina: Bradavičarji
Med bradavičarje prištevamo vse tiste golobje pasme, ki imajo na očesnem obročku povečane očesne bradavice in enako povečane nosne bradavice s povečanim kljunom.

3. skupina: Golobi kokošarji
K tem prištevamo pasme s kifeljčasto oblikovanim trupom, visoko pokončno držo, z višjimi ali visokimi nogami, skratka, ti golobi so podobni kokoškam.

4. skupina: Golšarji
Zanje je značilna paradna drža z napihnjeno golšo. Kadar začne golob gruliti, se začne napihovati tudi nenavadno velika zračna golša. Napihuje se do skrajnosti in ko je že močno napeta, golob le še komaj slišno gruli.

5. skupina: Barvasti golobi
Sem prištevamo predvsem manjše ali normalno velike golobje pasme. Njihova glavna značilnost so izrazite lesketave barve in take z izredno zapletenimi risbami.

6. skupina: Bobnarji
Golobi te skupine se odlikujejo s svojevrstni, za golobe nenavadnim gruljenjem , ki je povsem podobno bobnanju. Angleži jih imenujejo trumpeter. To bobnanje lahko traja nepretrgoma tudi po nekaj minut.

7. skupina: Strukturni golobi
V skupino strukturnih golobov spadajo drobne pasme. Njihova osnovna značilnost je svojevrstno oblikovano perje, bodisi v repu, na vratu, bodisi na krilnem ščitu. V novejši dobi je v to skupino zajeta tudi prsna struktura perja.

8. skupina: Galebčki
Pasme galebčkov so se razvile iz zelo stare pasme orientalskih galebčkov. To so bili zelo drobni golobi nežnih, svetlih barv, z lahkotnim igrivim letom, z lepo oblikovano okroglo glavico, velikimi očmi in drobnim, majhnim kljunom. Današnji, moderni galebčki pa imajo velike okrogle glave, kljun je preoblikovan v usta, saj je bolj širok kot dolg, oči so velike, odlikuje pa jih še lepo oblikovan žabo na vratu nad prsmi. Še vedno pa so vodilni orientalski galebčki, ki jih imenujejo tudi princeske.

9. skupina: Letalci
Sem spadajo športne pasme letalcev, ki letijo na različne načine in pri tem delajo zračne akrobacije. Ločimo jih kot visokoletalce, krožne letalce, letalce z dolgotrajnim letenjem, jadralce z navpičnim letom, strmoglavce,rolerje, akrobate v zraku, jadralce in pasme s kombiniranim načinom letenja. Število vseh pasem letalcev je nekajkrat večje od pasem vseh ostalih skupin.

10. skupina: Igrivi golobi
Nosilci te skupine so pokalniki, ki pokajo s krili, pravilno imenovani Ringschla¨ger. V tej skupini so zanimivi le samci, ki se dvignejo v zrak le do enega metra nad samičko in nad njo pokajo s krili. Golobi dejansko lebdijo v zraku in močno udarjajo s krili, kar se tudi dobro sliši. Najbolj so cenjeni samci, ki imajo jeseni, preden menjajo perje, povsem scefrana krila, tako da z njimi ne morejo več pokati.

Jaz gojim (bele) srbske visokoletalce in makedonske duneke. Ker se je v zadnjih letih močno povečala populacija ptic ujed v bližini golobnjaka, razmišljam o nabavi drugih vrst golobov, ki jim letenje ne bo prvenstvena lastnost.

Če bo koga zanimalo, sem pripravljen razširiti opis skupin s tipičnemi predstavniki oziroma vrstami golobov. zelo vesel


Joško
Joško
V.I.P.
V.I.P.

Število prispevkov : 421
Datum registracije : 18/09/2010
Starost : 74

Nazaj na vrh Go down

Razporeditev pasemskih golobov v skupine Empty Re: Razporeditev pasemskih golobov v skupine

Objavlja  dires Sob 02 Apr 2011, 07:36

zivjo

Moram priznati, tudi sam sem imel namen objaviti nekaj podobnega za boljšo predstavitev pasm golobov članom, vendar ste me prehiteli... zelo vesel Drugače pa moram pohvaliti prispevek. Ko pa ste že ravno omenili, da bi premenjali vrsto pa vam svetujem da probate z lasuljarji. Zame osebno najbolj miroljubni golobi, a hkrati tudi zelo živi. Najbolj pa te očarajo s svojo lepoto in izjemnostjo ki jo kažejo.

lp, dires.
dires
dires
Član
Član

Število prispevkov : 156
Datum registracije : 01/04/2010
Starost : 29

Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu